Újabb jelentős hazai szervezet szólalt meg a Zeneakadémia rektori pályázata kapcsán. Mint arról beszámoltunk, a Kulturális és Innovációs Minisztérium a közelmúltban kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, ugyanis október 31-én lejár dr. Vigh Andrea megbízatása. A kiírás hangos tiltakozást váltott ki az egyetem szenátusa, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a zeneszerzők, valamint a jazzszakma részéről, akik
diszkriminatívnak minősítették azt, mivel a jelentkezőnek mindenképpen előadóművésznek kell lennie,
és lemezfelvételekkel, valamint nemzetközi klasszikus zenei versenyeredményekkel kell rendelkeznie. A tiltakozókhoz az egyetem 171 majd további 35 oktatója, valamint Hallgatói Önkormányzata is csatlakozott. Csák János miniszter július 18-án este jelentette be, hogy visszavonják a pályázatot, és újat írnak ki, amely a jelentkezők szélesebb köre előtt lesz nyitott, ugyanakkor továbbra is sztárelőadót szeretne az intézmény élén látni.
Az alábbi közleményt kibocsátó Magyar Zenei Tanács közel félszáz tagszervezettel rendelkezik, melyek
a zeneiskoláktól a hangversenyrendezőkön át a nagy állami intézményekig és forprofit szereplőkig lefedik a hazai zenei életet.
A szervezet célkitűzése, hogy az Európai és a Nemzetközi Zenei Tanács teljes jogú tagjaként segítse a hazai szereplők nemzetközi kapcsolódásait, és részt vegyen a zenei szektor szabályozói környezetének alakításában.
A Magyar Zenei Tanács közleménye
A Magyar Zenei Tanács elnöksége üdvözli Csák János miniszter döntését, hogy visszavonja a Zeneakadémia rektori pályázatát.
Bízunk abban, hogy az új pályázat már a zeneművészet egyetlen területét sem fogja diszkriminálni
– ez nemcsak az európai gyakorlatban lenne példátlan, de egyértelműen károsan hatna az új rektor egyetemen belüli elfogadottságára is.
Úgy gondoljuk, hogy ahogy a Zeneakadémiának is szüksége van arra, hogy minél több és jobb pályázat – azaz gondolat és jövőkép – közül választhasson, ugyanúgy a pályázatba sok munkát fektető jelöltek is megérdemlik, hogy valódi versenyben mérethessenek meg, és kellő legitimitással kezdhessék el a munkát.
Egy nyílt, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő pályázat semmi módon nem csorbítja a döntéshozó szabadságát,
ellenkezőleg – éppen ez ad számára lehetőséget egy valóban szabad és legitim döntés meghozatalára.
Félrevezetőnek és károsnak tartunk minden olyan megnyilvánulást, amely politikai felhangot szeretne adni egy olyan fontos és kizárólag szakmai kérdésnek, mint a Zeneakadémia jövője.
A valóban kritikus helyzetben lévő hazai zeneoktatás reformja olyan kérdés, amely minden magyar muzsikust közvetlenül érint,
és amelyet csak a teljes zeneoktatási rendszer kontextusában lehet és érdemes vizsgálni.
Fejléckép: A Zeneakadémia orgonája (fotó/forrás: Darabos György / Zeneakadémia)