Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A Concerto Budapest Magyar Kincsek sorozatának következő koncertjét ön dirigálja. Mit érdemes tudni a koncerten elhangzó művekről?
A Magyar Kincsek egy nagyon szép sorozat, elfeledett magyar zeneszerzőink csodálatos alkotásainak bemutatását tűzte ki célul.
Elfeledett?
Igen. Szerintem nyugodtan használhatjuk ezt a szót. Lajthát és Dohnányit nagyon ritkán játsszák, pedig két fantasztikus zeneszerzőről beszélünk.
Mi lehet ennek az oka?
Dohnányinak két szimfóniája van, melyeket méltatlanul keveset hallhatunk a magyar koncerttermekben. Ebben két dolog is közrejátszik. Az egyik az a politikai rágalomhadjárat, ami még 1945 tavaszán indult ellene Magyarországon, és ami annak ellenére, hogy Dohnányit minden kétséget kizáróan felmentették, az egész munkásságára, sőt az egész életére is rányomta a bélyegét. A másik ok talán az, hogy mivel mindvégig a Brahms-i hagyományokat őrizte, a maga eklektikus-romantikus stílusával sokan nem tartották elég „modern” zeneszerzőnek, pedig zsenialitása kétségbevonhatatlan. Sokatmondó, hogy mind tudjuk, melyik a Bartók Béla út, a Kodály körönd, a Weiner Leó utca, de ön tudja, merre van a Dohnányi utca?
Őszintén szólva, nem.
Egy aprócska utca a Zeneakadémia oldalában. Csakhogy nincs benne egyetlen kapu sem, így ez az utca sehol nem jelenik meg, mert nem tartozik hozzá cím. Ez azért szerintem elég beszédes.
Mit érdemes tudni az 1. szimfóniáról?
Az 1. szimfóniát Dohnányi 23 évesen írta. Rendkívüli érzékenysége és érzelmessége mellett a mű grandiózus tónusa, hatalmas apparátusa egyedülállóvá teszi ezt az alkotást még a Dohnányi életművön belül is.
Ön javasolta ezt a művet Keller Andrásnak?
Igen, mert nagyon szeretem ezt a szimfóniát dirigálni. A Lajtha-mű Keller András választása volt, és nagyon örülök neki, mert sokat vezényeltem Lajtha László műveit, rendkívül nagyra tartom a munkásságát. A Hortobágy című szerzeménye kifejezetten élvezetes darab, gyönyörűen lefesti az alföldi életet, a lovakkal, a rónával, egy meseszép kéttételes tájkép. Dubrovay László harmadik, legnagyobb volumenű zongoraversenyét pedig Balázs János javasolta, ami nagyon szépen illeszkedik ebbe a koncertprogramba. Ez a három mű – éppúgy, mint a Magyar Kincsek sorozat összes többi koncertje – tökéletes otthonra talál a Pesti Vigadó koncerttermében.
Ön nem először működik közre a Magyar Kincsek koncertsorozatban, és a Concerto Budapest zenekarral is gazdag múltat tudhat magának.
Először Ligeti András hívott engem az akkor még Matáv Szimfonikus Zenekarhoz, be kellett ugranom helyette, úgy 25-26 éve. Onnantól megmaradt a jó kapcsolatom a zenekarral, ami Keller András zeneigazgatósága alatt is folytatódott. A Concerto Budapest a magyar klasszikus zenei élet élvonalába tartozik, ami annak is köszönhető, hogy András fantasztikusan irányítja a zenekart. Mindemellett persze nem győzöm hangsúlyozni a magyar zenészek kiemelkedő szakmai tudásának fontosságát, ami különösen jellemző erre a zenekarra. Mindig öröm velük dolgozni, épp ezért ismét nagyon várom a közös munkát a március 10-i koncerten.
Magyar Kincsek 3.
Időpont: 2023. március 10., 19.30
Helyszín: Pesti Vigadó
Műsor:
Lajtha: Hortobágy, op. 21a
Dubrovay László: III. zongoraverseny
Dohnányi: I. (d-moll) szimfónia
Közreműködik: Balázs János zongora, Concerto Budapest
Vezényel: Héja Domonkos
Bővebb információ és jegyvásárlás ide kattintva.
Támogatott tartalom.
Fejlckép: Héja Domonkos (Forrás: Concerto Budapest)