Klasszikus

A megújulást ünnepli a Szent Efrém Férfikar

2020.09.04. 10:25
Ajánlom
Szeptember 4-én a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébániatemplomban az Orientale lumen sorozat keretében a Szent Efrém Férfikar a sokszorosan díjazott, nemzetközileg is elismert Pro Musica Leánykarral ad közös koncertet.

A koncert időpontja nagyon közel esik a keleti egyházban az új egyházi év kezdő napjához, az Indiktionhoz, ezért a megújuláshoz, az „új emberhez” kapcsolódó műveket idéznek majd föl az előadók. 2020 első felének bezártsága után valóban újrakezdés ez az őszelő, ami reményt hordoz, így a felhangzó imák, motetták, liturgia részletek a bizakodást, a jövőbe vetett hitet hirdetik.

Többek között Bortnyansky, Rachmaninov, Boksay János, Kodály, Kocsár, Holst, Lotti, Martini, Victoria és Palestrina művei is felcsendülnek majd.

A hangverseny első szakaszában három nagy mester műveit énekli a Szent Efrém. Dmitry Bortnyansky, az ukrán területen született, Mozart-kortárs komponista a karácsonyi vecsernye híres énekét dolgozta föl, melyből az öröm, az ujjongás, a bizalom árad. Utána Rachmaninov híres Op.31. sz. Liturgiájának részlete szól, szövege ős-keresztény könyörgés a szentháromság irgalmáért, majd Boksay János száz éve komponált liturgiájának három részlete csendül föl ószláv nyelven.

A Pro Musica Leánykar a legjelentősebb egyházi géniuszok népszerű remekműveiből – Lotti, Martini, Victoria és Palestrina – énekel motettákat, majd a 20. század jeles mestereitől – Kodály, Kocsár, Holst – következnek zsoltárfeldolgozások és jól ismert Mária-énekek. Érdekes megfigyelni, hogy a többszáz év távlatában alkotó mesterek eltérő zenei nyelvezetén miként sejlik át mégis az imádkozó ember azonossága, s az egyházi zene korokon átívelő egységes indíttatása.

20181201_Kocsr_MiklEs_85__Mudra_LszlE_68-102037.jpg

Szent Efrém - Pro Musica Leánykar (Fotó/Forrás: Mudra László)

Az ortodox naptár szerint augusztus 28-án ülték meg Nagyboldogasszony ünnepét (nálunk ez aug. 15). Ez a legnagyobb Mária-ünnep, mely Szűz Máriának a földről az égbe való átköltözését, átlényegülését hirdeti. Bubnó Márk szólójával a görög-bizánci melodiárium egyik kincse hangzik fel: az úgynevezett 8-hangú sztichira, egy nagy lélegzetű, negyedórás egyházi-ária, mely végigvonul mind a nyolc egyházi hangnemen. Végül a két együttes közösen adja elő Franz Biebl, majd Szergej Rachmaninov Ave Maria-ját, búcsúzóul pedig – a hagyományoknak megfelelően - a közönséggel közös énekelve csendül fel egy Istenszülőhöz szóló fohász.

A Szent Efrém Férfikar 2011 óta rendezi meg az Orientale lumen sorozatot, ahol a keleti rítusú keresztény egyházzene legszebb kompozíciói hangoznak el nemzetközileg is ismert szólisták és sztáregyüttesek tolmácsolásában.

Az 1986-ban alakult, Európa Nagydíjas, Magyar Örökségért díjas Pro Musica Leánykar a világ egyik vezető énekkarának számít. A kórus vezetője Szabó Dénes, aki kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréséül 1985-ben Liszt Ferenc-díjat, 1993-ban Bartók Béla- Pásztory Ditta-díjat és 2000-ben Kossuth-díjat kapott.

Fejléckép: Szent Efrém Férfikar / Orbán Domonkos

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.