Klasszikus

A minimalista zene már 1797-ben létezett

2018.07.15. 11:30
Ajánlom
Ismerősen cseng Anton Reicha neve? Ugye, hogy nem. Épp ezért döntött úgy Ivan Ilić zongoraművész, hogy a videósorozatban mutatja be ennek a cseh-francia zeneszerzőnek az életét.

Engem meglepett, hogy van magyar Wikipedia-oldala, mert nem sokat hallunk arról a komponistáról, aki Beethovennel egy évben született, sőt egy fiatalon rövid ideig egy zenekarban is játszott vele. Barátja volt Haydnnek és Salierinek is, az 1810-es években pedig Párizsban telepedett le. Ott tanítványa volt Hector Berlioz, aki elég finnyás volt a tanáraira, de Reichát nagyra tartotta.

„Reicha szerzeményei nem lángelme szülöttei, de azért a jó zene mintái” – írja a Wikipedia névtelen szerzője, és éppen ezen a megítélésen akar változtatni Ivan Ilić zongoraművész. „Először egy zenetudományi folyóiratban olvastam Reicháról. A cikk olyan fúgákról szólt, amely a politonalitással kísérletezett, illetve aszimmetrikus metrummal épült fel. A ritmika volt az, ami felkeltette az érdeklődésemet. Én az ötös lüktetést eddig Stravinskyhoz és Bartókhoz kapcsoltam. Meglepett, hogy valaki már az 1790-es években egész darabot írt 5/8-ban. De nem találtam hozzá kottát, se felvételt.”

Így készült el a Reicha Rediscovered című sorozat első lemeze, amit itt lehet meghallgatni.

Reicha sokoldalúan művelt ember volt: filozófiát, matematikát is tanult, és az algebrai ismereteit felhasználta zeneszerzőként is. „Ez bámulatosan innovatív megoldásokhoz vezetett, amelyek egyike egy négyperces darab, amely csak három hangból áll.” Az Egyakkordos fantázia a lenti videóban 2:30-tól hallható. „Ez a darab 150 évvel megelőzi a minimalizmust. Haydn, Mozart, Beethoven és Schubert senki nem csinált ilyesmit. Ez a kísérletező jelleg csak a 20. században jelent meg” – kommentálja Ilić.

A videósorozatnak eddig három rövid része elérhető, ezeket itt találod. (via Slipped Disc, Limelight Magazine)

Amikor a kevesebb több: Így született a minimalista zene

Kapcsolódó

Amikor a kevesebb több: Így született a minimalista zene

Éppen 50 éve, 1968 júliusában Michael Nyman használta először a „minimalista” szót a saját zenéjére. A minimalista zene hipnotikus, repetitív jellege felforgatta a klasszikus műfaj világát, de hatott a filmre, a jazzre és a popra is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.