Klasszikus

„A művészeten sírni kiváltság”

2018.08.11. 09:40
Ajánlom
Augusztus 11-én ünnepli születésnapját Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész, karmester, a Magyar Szent István Rend birtokosa, a nemzet művésze.

Debrecenben született, kisgazdapárti politikus édesapja az ideiglenes kormányban államtitkári tisztséget töltött be. Csodagyerekként indult, ötévesen hallás után játszotta el Boccherini menüettjét, nyolcévesen Mozart D-dúr zongoraversenyével kápráztatta el közönségét, kilencévesen szólóestet adott Chopin műveiből.

Rövid ideig Dohnányi Ernő oktatta, aki ilyen fiatal gyereket csak kivételesen fogadott tanítványának.

Tizenkét évesen vették fel a Zeneakadémiára, ahol tanárai arra intették, hogy "normális" gyerek legyen, azaz ne gyakoroljon túl sokat és a szellemi tevékenységet kapcsolja össze a fizikaival. 1948-ban megnyerte a Liszt Ferenc nemzetközi zongoraversenyt, a Zeneakadémián húszévesen végzett. Példaképének és második apjának Kodály Zoltánt tekinti, aki szavai szerint nemcsak a zenére, hanem az életre is tanította, s akinek később asszisztense lett. A nagy tekintélyű zeneszerző mentette meg az ötvenes években a kitelepítéstől, és diplomakoncertje előtt egy Steinway-zongorával ajándékozta meg, hogy gyakorolni tudjon. Egy kulturális delegáció tagjaként olyan sikerrel szerepelt a Szovjetunióban, hogy hazatérve kiemelt művészként kezelték. Művészi fejlődésére nagy hatással volt Fischer Annie játéka is, akivel haláláig mély barátságban volt, s akivel Mozart Esz-dúr kettősversenyét adhatta elő.

Ha nem tudom átugrani két lábbal a villamossínt, nem leszek zongoraművész. Ha nem leszek kész a rizsválogatással, mire Anyuka bejön, nem leszek zongoraművész. Ha nem érek oda a megállóhoz, mire jön a villamos, nem leszek zongoraművész. Ha nem tudom ezt a ceruzát kiegyensúlyozni a pohár szélén, nem leszek zongoraművész. És így tovább. Lépten-nyomon, ha valamire ösztönözni akartam magamat, bemondtam a mottót tréfából: ha nem sikerül, nem leszek zongoraművész.

Még Kuksi is csúfolódásból mondogatta: „Ha nem tudom leütni ezt a molylepkét, nem leszek zongoraművész, ha nem sikerül befűzni a cérnát ebbe a tűbe, nem leszek zongoraművész”; de legalább rögtön hozzátette: „Így se leszek.”

(Üzenet I., 144-145. o.)

1685122342_13f1501bf3_o-145310.jpg

Vásáry Tamás (Fotó/Forrás: Zeneakadémia)

Miután édesapját az 1956-os forradalomban játszott szerepéért letartóztatták, elhagyta Magyarországot. Több nemzetközi zongoraversenyen is rangos helyezést ért el, 1956-ban megnyerte a brüsszeli Erzsébet királyné versenyt, szülei a belga anyakirályné közbenjárásával jutottak ki hozzá. Egy év múlva Svájcba költöztek, az állampolgárságot 1972-ben kapta meg. A Deutsche Grammophonnál megjelent, Liszt Ferenc zongoradarabjaiból készült lemezének sikerét követően Londonba hívták, ahol 1961-ben Csajkovszkij b-moll zongoraversenyével hódította meg a közönséget, amivel elindult nemzetközi karrierje, a következő évben Széll György karmester mutatta be a New York-i Carnegie Hallban. A legjelentősebb zenekarokkal és dirigensekkel koncertezett világszerte. Zongoraművészként elsősorban Liszt-, Chopin-, Mozart-, Beethoven-, Brahms-, Debussy- és Rahmanyinov-zongoradarabok interpretálásával és lemezfelvételeivel szerzett hírnevet, de szívesen mutat be kortárs magyar darabokat is.

A szeretet olyan képtelenség, amelyet minél többfelé osztunk, annál több lesz belőle, és nekünk annál több marad.

(Üzenet II., 290.)

Élete első hangversenyén Baranyi János zongorista-karmester dirigálta, ekkor határozta el, hogy karmester is lesz. E vágya a hetvenes évek elején valósult meg, azóta több mint száz zenekarral dolgozott.

Szavai szerint vezénylés közben karmesternek, zongorázás közben zongoristának, a zongora mellől vezényelve pedig egyszerre mindkettőnek tartja magát.

Azt vallja, hogy a dirigálás a szellemi, értelmi és érzelmi képességeket is fejleszti és megtartja.

1979 és 1982 között a BBC Northern Symphony igazgatója, 1989-1997 között a Bournmemouthi Szimfonikusok vezető karmestere és zeneigazgatója volt. A Deutsche Grammophonnál és a Hungarotonnál szinte az egész zongora- és zenekari irodalmat lemezre vette. 1993 és 2004 között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának főzeneigazgatója, vezető karmestere volt, 2004-ben a zenekar örökös tiszteletbeli főzeneigazgatójának nevezték ki, 2015 óta ismét a Magyar Rádió Zenei Együtteseinek főzeneigazgatója. 2006-ban megalapította a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekart.

VasaryFelvegifoto_AND_MG_9871-161200.jpg

Vásáry Tamás (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

Munkásságáért 1951-ben Liszt Ferenc-, 1998-ban Kossuth-díjat vehetett át, kétszer kapott köztársasági elnöki kitüntetést. 1988 óta a londoni Royal College of Music, 1992 óta a Royal Academy of Music tiszteletbeli tagja, birtokosa az egyik legrangosabb francia kitüntetésnek, a művészetek érdemrendje tiszti fokozatának. 2001-ben a millenniumra alapított Kölcsey Ferenc-díjjal tüntették ki, 2007-ben Prima-díjas lett, 2009-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést, a Magyar Kultúra Követe címet, valamint a Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjat. Szülővárosa, Debrecen díszpolgára, s a Debreceni Egyetem díszdoktora. 2012-ben első magyar művészként ő vehette át az UNESCO Mozart-érmét, amelyet 1991-es alapítása óta eddig csak tíz világhírű zenész kapott meg. 2014-ben a nemzet művésze címmel ismerték el, s tiszteletére ösztöndíjat alapítottak, amelyet évente egy zenésznek és egy önkéntesnek ítélnek oda. 2017-ben a legmagasabb állami kitüntetést, a Magyar Szent István Rendet vehette át, 2018-ban Budapest díszpolgárává választották.

Dohnányira így emlékezett vissza:

A másik, amivel pezsdítette magában a zenei vérkeringést, az improvizáció volt. Önmagának vagy a zeneszerető vendégeiknek klasszikus szonátaterjedelemben akár fél óráig rögtönzött romantikus stílusban. Máskor pedig bartókos stílusban improvizált, amikor meg akart győződni az idősebb kollégái sznobizmusáról, mert a Bartók-imádatuknak nem adott hitelt. Körülállták a 14-es teremben, ő pedig a zongorához ülve feltette a kérdést: „Na, ki ismeri ezt a Bartók-művet?” – majd rögvest el is kezdett bartókosan improvizálni. Ilyenek röppentek el a füle mellett: „Nem tudom, mi ez, de zseniális, igazi Bartók!”

(Üzenet I., 381. o.)

A zenén túl címmel könyve jelent meg zeneszerzőkről tartott televíziós ismeretterjesztő előadásaiból, az idén a boltokba került újabb kiadás a 2013-2015-ben a Zeneakadémián tartott előadássorozat anyagát is tartalmazza, nagy sikerű előadást tartott a Mindentudás Egyetemén Liszt Ferenc - a médium és a média címmel. A szavakon túl címmel verseskötete látott napvilágot, Üzenet című életregénye négy kötetben jelent meg. A zongoraművész-karmester több mint fél évszázada jógázik, s nagy tisztelője az indiai kultúrának. Szabadidejében legszívesebben operát és dalokat hallgat, szavai szerint egy lakatlan szigetre Bach Goldberg-variációit vagy Chopin balladáit vinné magával.

Vásáry Tamás

Vásáry Tamás (Fotó/Forrás: Müpa)

Vásáry Tamás rendszeresen ad jótékonysági koncertet, szívén viseli a fiatal tehetségek sorsát, s tavaly alapítványt hozott létre a hátrányos helyzetű gyerekek támogatására.

A művészeten sírni kiváltság, kiváltságosoké a képesség, hogy valamit, ami nem velük történik, sőt talán mással sem történt meg, így át tudjanak érezni. Amennyire szégyelltem mindég a való élet miatt sírni, mert azt gyengeségnek tartottam, annyira felemelőnek találtam a zene vagy irodalom miatt előidézett könnyeket. Az a felnőtt, aki tud sírni az elvont művészeten, a felnőttek közt elit, az a gyerek meg, akire így lehet hatni, felnőtt.

Üzenet I., 255. o.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Vizuál

Fotókiállítás nyílik a Magyarázat mindenre című film forgatásáról

A Képek, szavak című tárlaton különleges egységet képeznek a film forgatásán készült képek, valamint Reisz Gábor személyes, kézzel írt versei. A december 16-ig látogatható kiállítás valamennyi képe megvásárolható.
Színház

Dupla előadásokkal ünnepli utolsó karácsonyát a Kultúrbrigád az Átriumban

A Kultúrbrigád csapata utolsó átriumos decemberében sem pihen: karácsonyi hangulattal, forralt borral, finom süteményekkel és természetesen rengeteg izgalmas programmal, a nézők kedvenc előadásaival várja közönségét.
Színház

Háromszázadik alkalommal játszották Az utolsó órát a Rózsavölgyi Szalonban

December 3-án délután került sor a Rózsavölgyi Szalon Mark St. Germain darabjából készült produkció, Az utolsó óra jubileumi előadására: Jordán Tamás és Alföldi Róbert háromszázadik alkalommal álltak a közönség elé.
Jazz/World

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Díjfelhívást tett közzé a Cziffra Fesztivál

A Cziffra György Fesztivál Balázs János művészeti vezető kezdeményezésére 2024 februárjában nyolcadik alkalommal adja át díjait Tehetség és Életműdíj kategóriában, valamint második alkalommal ítélik oda a Kreatív Művész díjat.
Klasszikus interjú

„Része vagyok egy nagyobb egésznek” – interjú Bucz Magorral

Immár tizenhat éve, hogy Junior Prima Díjjal jutalmazzák a fiatal tehetségek munkáját, az MVM Zrt. jóvoltából pedig jelentős anyagi támogatás és publicitás is jár az eszmei elismerés mellé. Ezúttal Bucz Magor zeneszerző mesél magáról.
Klasszikus hír

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.