Az Esterházy Magánalapítvány megbízásából az Asterfilm produkciójában készült alkotás a hercegné 90. születésnapja alkalmából jött létre. Katona Zsuzsanna forgatókönyvíró-rendező és Nyeste Péter szerkesztő-producer művében egy rendkívül izgalmas életút elevenedik meg. A Dr. Ottrubay Dezső, törvényszéki elnök lányaként 1920-ban született Melinda már hét évesen balett órákra jár, tudását később Párizsban tökéletesíti. Mindössze 24 éves, amikor a Budapesti Operház balett-táncosnőjeként megkapja a „primabalerina assoluta" címet, a nemzetközi balettvilág legmagasabb kitűntetését. Az Operaházban ismerkedik meg Esterházy Pál herceggel is, akivel 1946-ban házasságot köt. A herceg ekkora az államosítás következtében már elveszítette vagyonát, Ottrubay Melinda felhagy a tánccal és egyben csodálatos karrierjével. Férjét 1948-ban a Mindszenty perben, a hercegprímással együtt 15 év fogságra ítélik. 1956-ban szabadul és a kismartoni vagyont kezelő osztrák hivatalnokai és tanácsadói segítségével nyugatra menekül. Rövid ausztriai tartózkodás után végül Svájcban telepednek le.
Pál herceg 1989-ben bekövetkezett halálakor Esterházy Melinda lesz az egyedüli örökös és ráhárul a több mint 500 éves Esterházy hagyaték irányítása. Idővel, amikor az osztrák törvények lehetővé teszik, a vagyon korszerű kezelésére maganalapítványokat alapít. Majd 2001-ben, az Esterházy Vállalkozások létrehozásával, melynek vezetését, unokaöccsére, Dr. Ottrubay Istvánra bízta, megalapozza egy modern és a jövőbe tekintő vállalatvezetés struktúráját.
A hercegné mindig is különös figyelemmel kísérte a kulturális eseményeket. Neki köszönhető, hogy elindultak a fraknói vár átfogó restaurálási munkálatai, hogy létrejött a lakompaki kastélyban a Természet nyomában című kiállítás, valamint megkezdődhetett a gyűjteményi darabok rendszerezése.
2003-ban látogat el újra Magyarországra, abból az alkalomból, hogy személyesen vehesse át az akkori kulturális minisztertől, Görgey Gábortól a Bibliotheca Esterházyana, az Esterházy könyvtár Oroszországból visszaszolgáltatott értékes darabjait, egyben aláírnak egy szándéknyilatkozatot, melynek értelmében az Iparművészeti Múzeummal közösen mutatják majd be az Esterházy kincsegyüttest a nagyközönségnek. E szándéknyilatkozat értelmében jött létre 2007-ben Az Esterházy Kincsek címmel, az Iparművészeti Múzeumban megrendezett tárlat is.