A nagyszentmiklósi megemlékezés a Nákó-kastély előtti Bartók szobornál tartandó koszorúzással kezdődik, ahol a kórus elénekli a magyar, a román és az Európai Unió himnuszát. A rendezvény az Avilai Szent Teréz Római Katolikus Templomban folytatódik, itt fellép a szegedi, kiváló népzenészekből alakult Mentés Másként Trió, valamint az Aradi Filharmonikusok kamarazenekara is. Ezt követően kerül sor a Nemzeti Énekkar hangversenyére. Az est programjának gerincét magyar kompozíciók alkotják, melyek között felcsendül Bartók 27 egynemű kari darabjaiból összeállított válogatás a Nemzeti Énekkar nőikarának tolmácsolásában, majd az együttes férfikara Bartók Est című kompozícióját szólaltja meg.
Somos Csaba karigazgató úgy állította össze a műsort, hogy Bartók mellett helyet kapjon Kodály, valamint erdélyi komponisták egy-egy darabja is. Elsőként Kodály Jézus és a kufárok c. műve csendül fel, majd az említett Bartók kompozíciókon kívül az Erdélyből származó Gyöngyösi Levente Missa Lux et Origo című darabjából a Gloria tétel csendül fel. A koncertet Orbán György Cor mundum szerzeményével zárják
A Nemzeti Énekkar a Nagyszentmiklósi Pro Bartók Társaság meghívásának tesz eleget. Tamás Sándor, a Társaság alapítója és elnöke 2001 óta ápolja Bartók Béla emlékét, őrzi szellemiségét és mindent megtesz, hogy a halhatatlan mester életművét közkinccsé tegye a szülővárosban és annak vonzáskörzetében. A megalakulásuk kezdetén jelentős segítséget kapott Kocsis Zoltántól. Azóta eltelt 15 év, ezalatt több, mint 60 hangverseny valósult meg. Tamás Sándort a másfél évtizedes munkássága elismeréséül több ízben is kitüntették, 2006-ban a magyar Művészetért Kuratórium Bartók Emlékdíjjal, 2012-ben az Artisjus Zenei Alapítvány a magyar kortárs zene kiterjesztése terén szerzett eredményeiért Pro Artibus Artisjus éremmel díjazták.