Klasszikus

A nyugalom szigete a 20. század viharaiban – magyar esttel készül a Rádiózenekar

2022.01.31. 09:05
Ajánlom
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara teljes egészében a 20. századi magyar muzsikának szenteli február 1-ji koncertjét a Pesti Vigadóban. Kodály Zoltán mellett Hidas Frigyes és Lajtha László művei hangzanak el.

Kodály Zoltán Marosszéki táncok című, jól ismert művével kezdi magyar estjét a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, mely a Kodály–Lajtha emlékest címet viseli. Mégsem két, hanem három zeneszerző műveit tárja a közönség elé: a népdalgyűjtői munkájáért Kossuth-díjjal kitüntetett Lajtha László mellett egy szintén sokoldalú zeneszerző, Hidas Frigyes darabja is elhangzik majd.

Bár Hidas Frigyest sokan a filmzenéiből ismerik (A névtelen vár, A dunai hajós, Egy óra múlva itt vagyok, Szomszédok stb.), életművének egyik különlegessége, hogy rendkívül sokféle hangszerre írt versenyművet. Fúvószenekari művei is mutatják, milyen fontos szerepet töltött be alkotói munkásságában ez a hangszercsoport, így természetesen szólóklarinétra is több alkalommal komponált.

Az ezen az esten elhangzó Concerto zenekari változata azonban egy igazi különlegesség, a szerző egyik utolsó műve, melyet most hallhat először a közönség.

A koncert második felében Lajtha László 6. szimfóniája hangzik el, melyet a szerző 1955-ben írt. Súlyos évek voltak ezek számára, hiszen míg a II. világháború előtt rendkívüli hazai és nemzetközi sikereket aratott, 1948-ban mellőzött lett. Még az országot sem hagyhatta el, pedig éppen a szimfónia keletkezésének évében választották a Francia Akadémia levelező tagjává.

Szorongattatásai elől a lélek belső világában megteremthető idillbe menekült, így született meg ez a klasszikus szimfóniaformát követő, meglepően derűs alkotás.

Üde színfolt ez a mű a hivatalos kultúrpolitika által támadott 5. és az 1956-os forradalomnak emléket állító 7. szimfónia között, a nyugalom kicsiny szigete, ahová most a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának jóvoltából a mi is eljuthatunk.

A Hidas-versenyműben a Rádiózenekar klarinétművésze, Varga Gábor játssza a szólót, a koncert karmestere Vajda Gergely lesz.

Kodály–Lajtha emlékest
február 1. 19:30, Pesti Vigadó

Kodály: Marosszéki táncok
Hidas: Concerto

Lajtha: 6. szimfónia

Vezényel: Vajda Gergely
Km.: Varga Gábor (klarinét)

Fejléckép: Vajda Gergely (fotó: Szalóky Béla)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.