Klasszikus

A Pannon Filharmonikusok is fellép a Fesztivál Akadémia zárókoncertjén

2023.07.13. 15:00
Ajánlom
A július 14-e és 23-a között Budapest különböző helyszínein zajló, mesterkurzusokkal, könyvbemutatóval, kamarakoncertekkel, filmvetítéssel tűzdelt zenei-összművészeti fesztivál finisében a pécsi Pannon Filharmonikusok július 22-én a Zeneakadémia nagytermében lép fel világsztárokkal zárva le zenei évadát.

A Kokas KatalinKelemen Barnabás hegedűművész házaspár, a Fesztivál Akadémia Budapest művészeti vezetői egyértelmű természetességgel nyilatkoznak így a nemzetközi fesztivál kapcsán:

születési családunk mellett szoros barátságaink alkotják a tágabb értelemben vett családunkat.

Hiszen a fesztivál gerincét azok a kitűnő művészek adják, akik hozzájuk hasonlóan a muzsikálásra tették fel az életüket, és a karrierjük alatt barátsággá nemesedett a szakmai kapcsolatuk. Így még inkább jutalom és öröm a közös játék, az együttlét a művészek számára, ez a végeérhetetlen energia pedig átsugárzik a közönségre is: világszínvonalú örömzenéjüket jutalom hallgatni.

A Pannon Filharmonikusok július 22-i koncertjével zárja Refrén évadát a Zeneakadémián. Az együttes a mögötte álló évadban páratlan módon várta és hozta vissza közönségét a koncerttermekbe Pécsett és Budapesten is, kiváló hazai és külföldi szólistákkal és karmesterekkel játszott. Ezzel a FAB-fellépéssel pedig méltóképpen zárja az évadot, hogy új szakaszba lépjen, bérletsorozataival már OTT VAN a Kodály Központban és a Müpában is, illetve folytatja zenei sorozatát a bécsi Musikvereinban.

Egy egész napot szenteltek a szervezők Bartók Béla személyiségének és munkásságának.

Ennek a színes Bartók-napnak a zárásaként július 22-én  négy Bartók-versenymű hallható, három karmesterrel és szólistával, valamint a Pannon Filharmonikusokkal.

Aki a nap folyamán elmerül a témában – hiszen a matinékoncerten a FAB mesterkurzusának diákjai játszanak, elhangzik egy előadás Bartók Béla életéről a versenyművek nézőpontjából, egy másik pedig Út a nehéz indulástól címmel, amelyet kerekasztal-beszélgetés is követ –, biztosan közel érzi már estére magához a szerző világát. De természetesen önmagában is különleges élménynek ígérkezik a 19.00 órakor kezdődő koncert.

MaximRysanov-140038.jpg

Maxim Rysanov (Fotó/Forrás: Pannon Filharmonikusok)

Az 1. hegedűverseny szólistája Vilde Frang norvég hegedűművész, a ma élő fiatal hegedűsgeneráció egyik legfénylőbb csillaga, míg a karmester Kelemen Barnabás lesz. A 2. hegedűverseny szólistája Kelemen Barnabás, a karmester Andreas Ottensamer világhírű klarinétművész, karmester, a Berlini Filharmonikusok szólóklarinétosa, akinek évek óta dédelgetett terve válik valóra azzal, hogy Magyarországon dirigálja Bartók művét.

A Brácsaverseny szólistája Maxim Rysanov, akit a mű felvételére még Kocsis Zoltán kért fel, a terv sajnos már nem valósulhatott meg,

ezért ezzel a művel Kocsis Zoltánra is emlékeznek majd. A karmester Sunwook Kim lesz, aki a zongoraművészete mellett üstökösként robbant be a karmesteri pályára. A 3. zongoraverseny különlegessége, hogy zongoraművészként hallhatjuk benne Sunwook Kimet, és a karmesteri pálca Maxim Rysanov kezében lesz. A Divertimento előadásában közreműködik a FAB Kamarazenekar, szólamvezetők Kokas Katalin, Veronique De Raedemaeker (hegedű), Adrienn La Marca (brácsa), Fenyő László (cselló), Fejérvári Zsolt (nagybőgő), ismét Andreas Ottensamer vezényel.

A Pannon Filharmonikusok több alkalommal dolgozott már együtt a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar hegedűművésszel, Kelemen Barnabással, a pécsi Kodály Központban és a Müpában. Legutóbb Ajtony Csaba karmesterrel, zenekutatóval adtak rendhagyó koncertet a 100 éve született Ligeti György előtt tisztelegve Pécsett, ekkor Ligeti Hegedűversenyéből hangfelvétel is készült egy CD zenei anyagához. Közleményükben hangsúlyozzák, Kokas Katalinnal, a Liszt Ferenc-díjas, érdemes művész, hegedű- és brácsaművésszel minden alkalommal öröm a közös művészeti tervezés; kreativitása a FAB egyediségének egyik bázisa.

Fejléckép: Andreas Ottensammer (forrás: Pannon Filharmonikusok)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.