Klasszikus

A párbeszéd nagykövete

2013.04.05. 14:50
Ajánlom
Az Európai Unió a kultúrák közötti párbeszéd nagykövetének nevezte ki Fazil Sayt néhány évvel ezelőtt. A török művészre valóban remekül illik ez a jellemzés. Mindenféle tekintetben.

Szülőhazájának hagyományai mellett a nyugat-európai kultúra zenei nyelvét is folyékonyan beszéli, egyszerre előadóművész és zeneszerző, könnyedén ötvözi a klasszikus alkotásokat egyéni improvizációkkal és jazz-elemekkel, de az sem esik nehezére, hogy önmagával folytasson szellemes, ugyanakkor technikai értelemben is impozáns konverzációt, mint azon a felvételén, amelyen Stravinsky Sacre-jának négykezes átiratát egyedül rögzítette lemezre, önmagával játsszva kamarazenét. A párbeszéd mestere.

Világjáró művész, aki a New York-i Filharmonikusokkal éppúgy fellépett, mint a Concertgebouw Zenekarral, és a tokiói Suntory Hallban ugyanúgy magával ragadta már a közönségét, mint a bécsi Musikvereinban. Magyarországra sem most érkezik először, lehengerlő technikai tudása és fáradhatatlan előadói fantáziája révén azonban minden egyes koncertje friss élményt jelent. Bár akadnak, akik invenciójának könnyedségét egyszerű szemtelenségnek tartják, másokat ellenállhatatlanul magával ragad találékony humora. A Pannon Filharmonikusok hangversenyén Ravel G-dúr zongoraversenyének szólistájaként lép pódiumra, amelynek kaleidoszkópszerűen színes, pergő szélső tételei egy különös szépségű dallamvonalat kibontó lassú tételt fognak közre.

Cristian Mandeal, a koncert karmestere pályája elején Karajan és Celibidache vezetésével tökéletesítette tudását. Ma Románia első számú szimfonikus együttese, a George Enescu Filharmonikus Zenekar zeneigazgatója. A pécsi zenekar élén Enescu I. szvitjét és Dvořák VIII. szimfóniáját vezényli a Ravel-zongoraverseny mellett.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.