Klasszikus

A Régi Zene Fórumtól a Bartók Szemináriumig

2006.04.07. 00:00
Ajánlom
A Filharmónia Budapest és Felső-Dunántúl Kht. közelebbi és távolabbi terveiről, rendezvényeiről tartott sajtótájékoztatót április 5-én.

Budapesti Régi Zene Fórum

A sors különös játéka, hogy a két legjelentősebb régizenei fesztivál, a több évtizedes vetélytársak egy gazdához kerültek, és iker-fesztivállá váltak. A Budapesti Régi Zene Fórum és a Soproni Régi Zenei Napok eddig is közel voltak egymáshoz időben (május, június), így logikussá vált összekapcsolásuk. A közreműködő művészek nagy része mindkét fesztiválon fellép, de nem lesz egyetlen teljesen azonos program sem.

A budapesti koncertsorozat három téma köré épül, ezek: a Mozart-évforduló, a fesztiválok fő profiljaként visszatérő barokk estek, valamint a Szépművészeti Múzeum Rembrandt-kiállítása. Az időkeretből kilógó „fesztivál-nyitány” a már két évvel ezelőtt lekötött Orchestre des Champs Elysées koncertje lesz Mozart három utolsó szimfóniájával, mely a sorozat legnagyobb várakozással előlegezett eseménye a Művészetek Palotája Bartók-termében. Ezenkívül Mozartot idézi Zádori Mária dalestje és az Orfeo Zenekar hangversenye. A barokk estekhez Sopronból „kölcsönzik” Barthold Kuijkent, aki ezúttal különleges programmal, barokk fuvola-duókkal lép föl Csalog Benedek közreműködésével. Oroszországból érkezik a neves zenetudós-gambás, Anatolij Grindenko és Alexei Suetin lantos, tőlük olyan ritkaságot is hallhatunk, mint a Bach-kortárs német L. L. Weiss: „Moszkvai kéziratai”. A Capella Savaria 25 éves jubileuma alkalmából népszerű Bach-Handel programmal készül.

A Szépművészeti Múzeum Rembrandt születésének 400. évfordulója tiszteletére kiállítást rendez, melyhez beharangozóként különösen izgalmas korabeli zenei produkciókkal, három holland együttes meghívásával csatlakozik a Filharmónia. A „Múzeumok éjszakáján” a „Twee Violen en een Bas” együttes „Rembrandt hegedűje – főhajtás a nagy festő előtt” című műsorával felidézi Rembrandt életét és korának zenéjét. A rendkívül virtuóz, kitűnő blockflőte együttes, az Amsterdam Loeki Stardust Quartet „Időjelek – öt évszázad holland zenéje” címmel mutatkozik be, a kiállítás megnyitójának napján pedig a Camerata Trajectina együttes „Megszólaló képek – Rembrandt és kora” címmel mutat be vetítéssel kombinált koncertet.

Soproni Régi Zenei Napok

A budapesti fesztivállal majdnem egy időben megrendezett Soproni Régi Zenei Napok, amely immár a 22., nagyrészt a népszerű és rangos mesterkurzusokhoz kapcsolódik. Itt is fellép a Capella Savaria, az Orfeo Zenekar és az Amsterdam Loeki Stardust Quartet, de részben eltérő műsorokkal, részben más közreműködőkkel, mint Budapesten. Barthold Kuijken soproni partnerei a Tomasini Vonósnégyes, Alexei Ljubimov szólóesten és zenekari versenyművel is fellép, Anneke Boeke a Capella Savaria szólistájaként lesz hallható, Széll Rita pedig Halmai Katalinnal és táncosaival bált rendez Mozart tiszteletére. Sopron vendége lesz még a rangos velencei barokk együttes, a Sonatori de la Gioiosa Marca és a Schola Hungarica is.

Szombathelyi Bartók Szeminárium és Fesztivál

Ettől az évtől a Filharmónia Budapest Kht. kapta meg a Szombathelyi Bartók Szeminárium és Fesztivál szervezésének feladatát, és örül annak, hogy mindez éppen a Bartók-emlékévben történt. A szeminárium tanárai Peskó Zoltán, Pauk György, Johannes Schöllhorn, Eötvös Péter, Rados Ferenc, Rohmann Imre, Várjon Dénes, Pál Tamás, Hadady László lesznek, a közreműködő művészek között a résztvevők találkozhatnak majd Perényi Miklóssal, a Győri Leánykarral, valamint a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Nemzeti Énekkar és a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar tagjaival. A zenetudományi előadások (Somfai László, Vikárius László, Szabó Miklós), a kirándulások, vetítések, népzenei és jazz-koncertek számtalan zenei élményt ígérnek. A fesztiválon elhangzanak a nagy vokális-zenekari művek (Cantata profana, A kékszakállú herceg vára), Bartók valamennyi kórusműve, valamennyi vonósnégyese, továbbá zenekari, kamara- és szólóművek. Műsorra kerülnek Ligeti György, Kurtág György, Szőllősy András, Sári József és Eötvös Péter művei is. A fesztivál átlép a város falain, és egy-egy koncert erejéig Kőszegen és Sárváron is megjelenik.

Filharmónia – Raiffeisen Mesterbérlet

A csillagok randevúja folytatódik - ezúttal is a Raiffeisen Bank támogatásával, és újdonságként a Művészetek Palotájával való együttműködésben. A hat „csillag” az idén a világ hat városát is jelképezi, hat jelentős zenei központot. Birmingham világhírű zenekarával képviselteti magát, Amszterdam a Holland Filharmonikus Zenekarral, Linz a Bruckner Zenekarral, az amerikai Saint Paul kamarazenekarával (amelyet nemzetközi rangú művészeti tanácsa: Chr. Hogwood, H. Wolff, J. Adams, N. McGegan, R. Abbado tett híressé), Gent a Collegium Vocale együttesével, végül pedig New York legendás Filharmonikusaival. A karmesterek és szólisták sora önmagáért beszél: Sakari Oramo, Yakov Kreizberg, Dennis Russel Davies, Roberto Abbado, Philippe Herreweghe, Lorin Maazel, Janine Jansen, Julia Fischer, Lars Vogt, Christoph Prégardien.

További rendezvények

„Magyar képek” címmel a Filharmónia bérletsorozatot indít a zenei évfordulókhoz kapcsolódva Bartók, Liszt, Kodály és Kurtág műveiből, melyben közreműködik a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a Nemzeti Énekkar, a Magyar Telekom Szimfonikus Zenekar, a Danubia Szimfonikus Zenekar, a Magyar Rádió Gyermekkórusa, Kocsis Zoltán, Ligeti András, Ránki Dezső, Bogányi Gergely és Mocsári Károly, a budapesti, az utrechti és a weimari Liszt-versenyek győztesei.

Vácrátóton az idén is rendez nyáresti koncerteket a Filharmónia a Botanikus Kertben. Fellép többek között a Liszt-Wagner Zenekar Jurij Szimonov vezényletével, a Muzsikás Együttes Petrás Máriával és a La Ballo Zenekar Balogh Sándor vezetésével.

A Győri Leánykar Szabó Miklós vezényletével újra műsorra tűzi Bartók összes női- és gyermekkarát. A 2006. április 22-i koncert különlegessége a (zongorán elhangzó) Mikrokozmosz-válogatás lesz, amelynek darabjai és sorrendje megegyezik az ősbemutatón, 1937. május 7-én Bartók Béla által előadott részletekkel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Plusz

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.