Klasszikus

A régóta várt magyar premier – Kurtág György operája a Danubia Zenekar közreműködésével

2023.10.12. 16:55
Ajánlom
Kurtág György 2018-ban bemutatott operája, a Fin de partie – A játszma vége, mely Samuel Beckett drámája alapján született, meghódította az operavilágot. A járványhelyzet nehézségeit követően, öt évvel az ősbemutató után most végre a magyar közönség is láthatja október 12-én a Müpában.

Kurtág György nyolcvanöt és kilencvenkét éves kora között dolgozott az operán – éppen annyi éven át, mint amennyi ideig Beckett a Végjátékot írta. Kurtág már 1957-ben látta a színmű francia nyelvű változatát, és azonnal magával ragadta a darab, furcsamód azonban hat évtizeden át érlelte a gondolatot, hogy operát írjon belőle. Az elkészült művet végül a milánói Scalában láthatta először a közönség Pierre Audi rendezésében, ahol a nézők nyolc percen át tartó, elragadtatott tapssal ünnepelték a zenei ritkaságot. Később többek között Amszterdamban, Párizsban és Londonban is színre került, és nemzetközi sikert aratott. Az előadás elnyerte az egyik legrangosabb elismerést is, az International Opera Awards világpremier kategóriájának díját.

Legjelentősebb kortárs zeneszerzőink egyike egészen rendkívüli módon tudta interpretálni Beckett gondolatrendszerét, amelynek központjában a nyelvi, színházi és művészeti kifejezés problémái álltak. Beckett drámáinak sajátossága a zenei elemek révén kialakuló hangulat. A szövegközi szünet hosszát Beckett határozza meg, de a szünetek tartalma és sűrűsége már a zeneszerzőre van bízva. A nyelv és a kifejezés határainak problémája jelentős szerepet játszik Kurtág művészetében, ez pedig kétségkívül érzékelhető a szövegek megzenésítési módjában.

kurtaggyorgy_foto_fabiangabor-174954.jpg

Kurtág György (Fotó/Forrás: Danubia Zenekar)

„Beckett kietlen világának csonkolt alakjai ezúttal elvesztik brutális vonásaikat. Kurtág György szeretettel burkolja be őket zenei világával. Az ő »végjátéka emberi«, majdhogynem gyöngéd” – írja egy holland kritikus az előadásról.

A milánói ősbemutató után öt évvel végre Magyarországra érkezik a darab a Danubia Zenekar közreműködésével, akik már a kezdetektől részt vettek az opera munkálataiban.

„Nagy büszkeség zenekarunk számára, hogy közreműködhetünk az előadásban, hiszen aktívan részt vettünk az ősbemutató előmunkálataiban is, muzsikusaink pedig közvetlenül a szerzőtől kapták az instrukciókat” – mondta Hámori Máté, a Danubia Zenekar művészeti vezetője.

Az opera előadói közt olyan neves énekesek szerepelnek, mint Haja Zsolt bariton, napjaink egyik legtöbbet foglalkoztatott hazai énekese, Frode Olsen norvég basszus, aki olyan jelentős szerepeket játszott, mint Marke király és Wotan. Hilary Summers walesi származású énekesnő a kortárs operajátszás kimagasló egyénisége, de az ő hangját hallhatjuk A gyűrűk ura filmtrilógia kísérőzenéiben is. Leonardo Cortelazzi, az olasz tenor kivételes hangszínnel rendelkezik, és számos stílusban játszik hazájának rangos színházaiban. Markus Stenz karmester több mint tíz éven át volt a Gürzenich Zenekar vezetője, Ausztráliában pedig a Melbourne-i Szimfonikus Zenekar művészeti igazgatójaként és vezető karmestereként tevékenykedett.

markusstenz_foto_fabiangabor-174950.jpg

Markus Stenz (Fotó/Forrás: Danubia Zenekar)

Kurtág György Fin de Partie című operáját szünet nélkül, egy részben, francia nyelven magyar felirattal láthatja-hallhatja a magyar közönség a Liszt Ünnep keretében, az Elbphilharmonie Hamburg és a Kölner Philharmonie közreműködésével, a Müpa szervezésében. Az előadás ezt követően Németországba utazik: október 14-én a Hamburgban, majd másnap Kölnben is bemutatják.

Az előadás előtt Előhang címmel Fazekas Gergely zenetörténész tart egy műismertető előadást az Előadóteremben. Ennek keretében a koncertre jeggyel rendelkezők lehetőséget kapnak arra, hogy közelebbről megismerkedjenek a fellépő művészekkel és a műsorban szereplő művekkel.

A részvételhez előzetes regisztráció szükséges a Müpa honlapján.

Fejléckép: Kurtág György (forrás: Mudra László / Zeneakadémia)

5 tény a barátság természetéről Ligeti és Kurtág példáján keresztül

Kapcsolódó

5 tény a barátság természetéről Ligeti és Kurtág példáján keresztül

Egy hat évtizeden át tartó barátság kapcsán sok mindenről meg lehet emlékezni, pláne ha mindeközben a történet a kortárs magyar zene két lehengerlő alakjáról szól. Pontokba szedtük Kurtág György és Ligeti György szívet melengető bajtársiasságát.

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

A Samuel Beckett drámája nyomán született Fin de partie várva várt magyarországi premierje mellé most ajánlunk tíz másik Kurtág-művet is, melyek némi betekintést nyújtanak a kortárs magyar zene legendájának munkásságába.

Kurtág György a Guardiannek: „Az igazságot kell keresnem”

Kurtág György a Guardiannek: „Az igazságot kell keresnem”

Augusztus 17-én mutatták be az Egyesült Királyságban Kurtág György A játszma vége című operáját a Promson, ebből az alkalomból nyilatkozott a zeneszerző a Guardiannek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Klasszikus ajánló

Újra orgonaünnep Székesfehérváron

Október 19. és november 9. között három hangversennyel várja az érdeklődőket a II. Székesfehérvári Orgonaünnep. Az Evangélikus templom gyönyörű hangszerét három kiváló orgonaművész szólaltatja meg.
Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.