Ahogyan korábban beszámoltunk róla, a Kulturális és Innovációs Minisztérium július 3-án kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, mivel a jelenlegi rektor, dr. Vigh Andrea megbízatása október 31-én lejár. A kiírás szerint a jelentkezőnek
mindenképpen előadóművésznek kell lennie, és lemezfelvételekkel, valamint nemzetközi versenyeredményekkel kell rendelkeznie.
Egy kiszivárgott levél alapján az egyetem szenátusa azonnal tiltakozott a fenntartónál, amiért a kiírás kizárja a zeneszerzés, zenetudomány és zenepedagógia területéről érkező pályázókat.
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint hasonlóképpen vélekedik a pályázati kiírásról, és bízik benne, hogy a minisztérium visszavonja a „a magyar felsőoktatás hagyományaihoz és szellemiségéhez méltatlan, súlyosan szakmaiatlan és diszkriminatív rektori pályázati kiírását.”
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia közleményét változtatás nélkül közöljük:
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetőségének közleménye a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pályázatával kapcsolatban
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége mély megdöbbenéssel értesült a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium által 2023. július 3-án kiírt rektori pályázatban foglaltakról, mely szerint a pályázati feltételek lényegében kizárólag előadóművészek számára teljesíthetők.
Ezt az Akadémia alkotóművész tagjai súlyosan diszkriminatívnak ítélik.
Elfogadhatatlan, hogy az Egyetem professzorainak jelentős része – például jazzt, népzenét, zenetudományt vagy zeneszerzést oktató tanárok – nem pályázhatnak a rektori pozícióra. Ennek kirívó szakmaiatlanságát mi sem mutatja jobban, mint hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (korábban Zeneakadémia) korábbi rektorainak közel fele – így Erkel Ferenc, Mihalovich Ödön, Szabolcsi Bence, Szabó Ferenc, Ujfalussy József, Soproni József, Batta András – egyáltalán nem pályázhatna a mostani kiírás szerint.
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége támogatja az Egyetem Szenátusának állásfoglalását, és
bízik benne, hogy a fenntartó, visszavonja a magyar felsőoktatás hagyományaihoz és szellemiségéhez méltatlan, súlyosan szakmaiatlan és diszkriminatív rektori pályázati kiírását.
Maurer Dóra elnök
Ferencz Győző ügyvezető elnök
Haász István osztályelnök, Képző- és Iparművészeti Osztály
Hegedűs D. Géza osztályelnök, Mozgókép- és Színházművészeti Osztály
Imre Flóra osztályelnök, Irodalmi Osztály
Tihanyi László osztályelnök, Zenei Alkotóművészeti Osztály
Winkler Barnabás osztályelnök, Építőművészeti Osztály
Csomay Zsófia elnökségi tag
Klimó Károly elnökségi tag
Budapest, 2023. július 7.
Fejléckép: A Zeneakadémia épületének részlete (fotó/forrás: Darabos György / Zeneakadémia)