Klasszikus

A szenvedéllyel játszott hang igazsága – kritika Daniele Gatti firenzei Csajkovszkij-koncertjéről

2023.07.05. 16:05
Ajánlom
Létezik egy Beethovennek tulajdonított idézet, amely a hibátlan hangnál jelentősen fontosabbnak értékeli a szenvedéllyel megszólaltatott muzsikát. Miközben Daniele Gatti, a firenzei Maggio Musicale zeneigazgatójának Csajkovszkij-vezénylését hallgattam, valahogy ez a mondat furakodott a fejembe.

Bevallom, a művész korábban nem tartozott a kedvenc karmestereim közé, jobban szeretem az olyan dirigenseket, akik jóval precízebbek, akiknél a legminimálisabb szétcsúszás, elnagyolt megoldás se fordul elő. Ugyanakkor gyakran tapasztalni, hogy az olasz karmesterek nem feltétlenül ilyen rigorózusak, más zenei szempontok fontosabbak számukra. A dirigens Csajkovszkij-sorozatának első koncertjének végére megértettem, Gatti mit miért tesz, és ha akadt is olyan megoldása, ami az én ízlésemtől kissé idegen, őszinte csodálattal adóztam az előtt a lenyűgöző erejű muzsikálás előtt, amit tőle és a Maggio Musicale Fiorentino Zenekarától hallhattunk. A hat szimfóniából álló sorozat első részében, június 22-én a sorban 3. és 5. számú műveket hallgathattuk meg, az intézmény korábbi vezető karmestere, Zubin Mehta nevét viselő szép és jó akusztikájú teremben.

A ritkábban műsorra kerülő 3. szimfónia nem csupán az életmű, de a műfaj történetének is különös darabja. Szinte nem is illik rá a kategória neve, annyira nincs benne együtthangzás, szakadozott, rövid sóhajokkal, elinduló és megtorpanó dallamokkal kezdődik, a hangszerek rövid motívumokon keresztül lépnek párbeszédbe. Való igaz, mind a pontos játék, mind a hangszín tekintetében hallottam már kidolgozottabb interpretációt,

a zenében megjelenő közölnivaló, a muzsika által végrehajtott gesztus azonban soha nem szenvedett csorbát.

Itt sejtettem meg először, hogy Gatti számára fontosabb a mit, mint a hogyan, még ha a művészet világában paradoxonnak is hathat a kettőt különválasztani. Bármilyen puritánnak tűnt is a zene csengése, bármilyen vad nekilódulások fordultak is elő, az energia mindig jó felé irányult, és mintha láthatatlan fonál kötötte volna a zenészeket a karmesterhez, amivel tetszőleges pillanatban újra össze tudta volna rántani őket.

CsajkovszkijGatti3-145451.jpg

Daniele Gatti és a Maggio Musicale Fiorentino Zenekara (Fotó/Forrás: Michele Monasta / Maggio Musicale Fiorentino)

A látszólagos lazaság mögött persze nagyon komoly mesterségbeli tudás állt, kicsit elcsépelt kifejezéssel élve Gatti anyanyelvi szinten használja a vezénylés eszköztárát. Mozdulataiban mintha nem lenne semmi előre megtervezett vagy konvenciók által meghatározott, végtelen természetességgel, az adott szituációban legjobban működő megoldásokkal kommunikált a zenekarral. Nem mutatott se többet, se kevesebbet, mint éppen szükséges, gesztusai pedig szervesen illeszkedtek a zenei folyamatba. Különösen szép pillanat volt, amikor az utolsó tételben valamely fúvós hangszernek azt jelezte, adjon többet, majd

az intés úgy siklott át a vonósok szólamát lekerekítő másik mozdulatba, hogy koreografálni se lehetne harmonikusabbat.

Mondják, hogy a jó karmester nem beszél sokat a próbákon, mert a kezével képes mindent kifejezni. Gattiról ezt abszolút el lehet képzelni.

A szinte slágerszámba menő 5. szimfónia első tételét a karmester hihetetlenül gyorsra vette, ráadásul többször jelezte is a zenészeknek, hogy pörgessék fel még jobban a tempót. Vitatható megoldás, még ha érthető is, Gatti miért akart ilyen elképesztő energiát belevinni ebbe a részbe. A második főtéma is megállások nélkül görgött tovább, ahogyan jóformán

az egész szimfónia egyetlen zenei folyamatként szólalt meg: a tételek között sem ült le soha egy pillanatra sem a feszültség,

ha szükség volt is pillanatnyi megállásra, a következő rész kezdete akkor is az előző végéből indult ki. Ugyanígy egyetlen tartott hang vagy szünet sem maradt „üresen”, mindvégig érezni lehetett, hová vezetnek, a várakozás feszültsége orientálta a közönség figyelmét.

CsajkovszkijGatti2-145444.jpg

Daniele Gatti és a Maggio Musicale Fiorentino Zenekara (Fotó/Forrás: Michele Monasta / Maggio Musicale Fiorentino)

A zenekar az időnként a kifejezés oltárán feláldozott szép vagy míves hangzás ellenére is kiválóan muzsikált, mindenképpen meg kell említeni az első fagottszólamot játszó Alejandra Rojas Garciát, nem csupán igényes szólóiért, hanem ihletett interpretációjáért is. A muzsikusok emellett figyelmes partnerként működtek együtt a karmesterrel, igazán emlékezetes volt, amikor a korábbiaknál is szédítőbb extázist hozó zárótételben Gatti leengedte a kezét, és csak a szemével instruálta a zenekart. És működött.

Bár az általam látott előadások egyikén sem volt telt ház, a közönség ezt a koncertet is lelkesen fogadta, egyértelmű volt, hogy a helyiek szeretik zeneigazgatójukat. Az utóbbi időben a firenzei operaház sokszor rossz hírek, anyagi nehézségek, vagy éppen az igazgató botrányos távozása miatt került a figyelem középpontjába, úgy tűnik, szellemi értelemben nem mutatkoznak a hanyatlás jelei. Jó volna, ha a körülmények is lehetővé tennék, hogy a jövőben is hasonlóan magas színvonalú produkciókat látogathasson a közönség.

Fejléckép: Daniele Gatti és a Maggio Musicale Fiorentino Zenekara (fotó/forrás: Michele Monasta / Maggio Musicale Fiorentino)

Mennyi fűszer kell az életünkbe?

Kapcsolódó

Mennyi fűszer kell az életünkbe?

A firenzei Maggio Musicale tavalyi Falstaff-rendezését vette elő évad végi fesztiváljára, ám a kiváló szereposztás bebizonyította: egy különösebb újdonságot nem hozó interpretáció is jelenthet igazán nagy élményt. A június 21-i és 23-i előadásokon jártunk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.