Klasszikus

A szerelem és a szenvedély témája áll a MÁV Szimfonikus Zenekar új évadának középpontjában

2023.09.11. 10:25
Ajánlom
A 2023/2024-es évadban öt bérletes, valamint három gyermekeknek szóló tematikus koncertsorozatot és számos impozáns, egyedi hangversenyt hirdetett meg a MÁV Szimfonikus Zenekar, többségében olyan kiváló hazai vendégszólisták közreműködésével, mint Baráti Kristóf, Balog József, Berecz Mihály, Kelemen Barnabás, Pusker Júlia, Perényi Miklós és Sümegi Eszter.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Farkas Róbert, a MÁV Szimfonikus Zenekar vezető karmesterének koncepciója szerint az új évadban az általa dirigált hangversenyek műsorainak középpontjában a szerelem áll. A zenetörténet nagy klasszikusainak műveiben a közönség olyan valóságos és képzeletbeli szerelmespárok történeteivel találkozhat, amelyek mindenki által ismertek, ugyanakkor mindig öröm újra átélni a zenei élményt.

Az érzelmekkel teli évad első, Sírig tartó szerelem címet viselő hangversenye 2023. szeptember 21-én lesz a Zeneakadémián, amelynek vendégszólistája Sümegi Eszter szoprán, aki harminc évvel ezelőtt kezdte rendkívül sikeres operaénekesi pályafutását, és húsz éve annak, hogy első önálló hanglemeze a MÁV Szimfonikus Zenekar közreműködésével megjelent.

Farkas8CMarcoBorggreveWEB-102201.jpg

Farkas Róbert (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / MÁV Szimfonikus Zenekar)

A hangverseny Richard Wagner Siegfried-idill című művével indul, melyben a Siegfried című opera témáit dolgozta fel a zeneszerző. A mű érdekessége, hogy alkotóját Liszt Ferenchez köti, hiszen Wagner felesége Liszt leánya, Cosima volt. 1870-ben Liszt Cosima fiúgyermekkel ajándékozta meg Wagnert, akit az apa kedvenc operahőse nyomán Siegfriednek neveztek el. Wagner egy kis zeneművel, afféle szerenáddal akart kedveskedni feleségének.

Richard Strauss az élete végéhez közeledve komponált Négy utolsó énekében a zeneszerző legmélyebb, legőszintébb gondolatai szólalnak meg.

Felrémlik a boldog szerelem, a fáradtság, az élet mint vándorút és a szeretet, amely az élet végén az egyetlen valódi értéket jelenti. Strauss csodálatos dalait ez alkalommal Sümegi Eszter szoprán előadásában hallhatja a közönség.

sumegi_eszter_foto_emmer_laszlo_resize_vagott-102023.jpg

Sümegi Eszter (Fotó/Forrás: Emmer László / MÁV Szimfonikus Zenekar)

A 20. századi orosz zene egyik legeredetibb és legtehetségesebb alakja Szergej Prokofjev Rómeó és Júlia egész estét betöltő táncjátékát a leningrádi Kirov Színház balett-együttese számára szerezte Shakespeare tragédiája nyomán. A balett tételeiből összeállított két zenekari szvit nem követi programzeneszerűen a cselekményt, hatásuk inkább a különböző karakterű tánctételek váltakozásában rejlik. A hangversenyen válogatást hallhatunk a két szvit varázslatos zenéjéből.

Camille Saint-Saëns a romantika korának egyik legnagyobb francia zeneszerzőjének egyetlen operája,

a Sámson és Delila című művében a reménytelen szerelem, a vágy és az árulás jelenik meg.

A kor francia operajátszásának kihagyhatatlan velejárója volt a balett, ennek megfelelően a Sámson és Delilában is van egy nagy táncjelenet, a Bacchanália, amelynek fékevesztett tombolását nagyszerűen ábrázolja a jelenet zenéje, amely a hangverseny zárószámaként hallható.

A 2023. szeptember 21-i hangverseny a Lukács Miklós-bérlet első előadása, amelyre a szabad helyek függvényében szólójegyek vásárolhatók a MÁV Szimfonikus Zenekar weboldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: MÁV Szimfonikus Zenekar (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea / MÁV Szimfonikus Zenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.