A Széchenyi István Egyetem Művészeti Karán a magas színvonalú képzés mellett nagy hangsúlyt kapnak a nemzetközi lehetőségek és a művészeti kiteljesedést elősegítő versenyek. Az intézmény zeneművész-hallgatói rendszeresen vesznek részt kontinens- vagy akár világszintű megmérettetéseken is. Nincs ez másként Májer Zoltán másodéves klasszikus orgonaművész szakos hallgató esetében sem, aki már felsőfokú tanulmányai megkezdése előtt foglalkozott komponálással – írja a versenyeredményről szóló közleményében az intézmény.
A fiatal tehetség a híres Kanadai Királyi Orgonaművészeti Akadémia (Royal Canadian College of Organists) által meghirdetett Rachel Laurin Zeneszerzői Versenyen első helyet ért el Variations on Tetris Theme című alkotásával.
A kilencvenes évek népszerű videójátéka által ihletett darab egy ausztrál és egy kanadai kompozíciót előzött meg a képzeletbeli dobogón.
„Ezzel a 2021-es szerzeményemmel először a moszkvai konzervatórium nemzetközi pályázatán indultam, az »Új klasszikusok« elnevezésű versenyen ötszáz zeneszerző közül sikerült a legjobb húszba kerülnöm” – árulta el Májer Zoltán, aki gyermekkora óta foglalkozik zenével. Hároméves korában a híres orgonaművész, Lehotka Gábor tanácsára kezdett el zongorázni. „Az orgona már legkorábbi emlékeim szerint is nagyon megragadta a figyelmem, a szüleim pedig mindenben segítettek, hogy elindulhassak ezen a pályán. Először nyolc éven át zongoráztam, ezt követően már a megfelelő technikai alapokkal kezdtem meg az orgonatanulmányaimat. A zeneiskolában Korb Tamástól tanulhattam, valamint iskolán kívüli kurzusokon vettem részt. A Széchenyi-egyetemen két éve tanulok, és nagyon inspiráló, hogy más szemszögből láthatok rá a zenére, a képzés valóban átfogó tudást ad számomra” – fejtette ki.
Májer Zoltán ugyan még csak másodéves, de már most határozott elképzelése van a jövőjéről.
Az egyetem mellett tanítok is, ezt mindenképp szeretném továbbvinni, valamint az orgonajáték és a zeneszerzés folytatása szerepel a terveim között
– jelentette ki. Hozzátette: motiváló számára, hogy hallgatótársai nyitottak a zenei ötletek megvalósítására és a közös munkára, a szimfonikus zenekar révén pedig akár több hangszerre komponált darabjait is életre hívhatja. A fiatal tehetség kiemelte, hogy előadó-művészeti pályáján nagy segítséget jelent a közös munka főtárgyi oktatójával, aki odaadással és türelemmel támogatja az esetleges hiányosságok kiküszöbölését és a művészi fejlődést.
Fejléckép: Májer Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának másodéves klasszikus orgonaművész-hallgatója (fotó / forrás: Adorján András/Széchenyi István Egyetem)