Klasszikus

„A tonális zene nem lehet választásunk tárgya” – Orbán György I. szimfóniáját mutatja be a Budafoki Dohnányi Zenekar

2022.11.04. 11:50
Ajánlom
A Kossuth-díjas zeneszerző a közelmúltban három szimfóniát is papírra vetett, november 8-án ezek közül az elsővel ismerkedhet meg a közönség a Zeneakadémián. Az alkotó a műfajjal kapcsolatos gondolatait is megosztotta a közönséggel.

A romantika arcai címet viseli a Budafoki Dohnányi Zenekar soron következő, zeneakadémiai koncertje. A műsort látva a közönség talán meglepődik a választáson, hiszen három évszázad alkotóinak művei hangoznak majd el ezen a különleges esten. A programválasztás elsődleges szempontja azonban az volt, hogy a zárásként elhangzó Brahms I. (D-dúr) szerenád mellé

olyan darabok kerüljenek, amelyek a romantikán nevelkedett ízlésű hallgatók számára is örömet okoznak.

Brahms alkotása annak hatására született, hogy szerzője tanulmányozta a bécsi klasszicizmus, Mozart és Haydn stílusát, ám Sosztakovics és Orbán György darabját is erős szálak fűzik a zenetörténeti hagyományhoz.

A XX. század nagyjai nem írtak szimfóniát, többnyire szerénységből. Úgy vélték, ezt a műfajt a XVIII. és XIX. század színvonalán nem tudnák megszólaltatni

– ezzel a felvezetéssel helyezi történeti kontextusba művének létrejöttét Orbán György Kossuth-díjas zeneszerző. „Az én generációmnak – tehetségeseknek is – még kevesebb oka van arra, hogy szimfóniákat írjon, mert már technikánk, nyelvezetünk is hiányosabb.” Hogyan közelíthet mégis egy kortárs alkotó ehhez az évszázadokon át a középpontban álló műfajhoz? „A Haydn által zseniálisan alkalmazott zenei eszközök univerzálisak, a fizika és a biológia törvényein alapulnak.” Az emberi fül számára a dallamok, a világos ritmusok a dúr-moll akkordok a befogadhatók – mondja Orbán György.

Ez, persze lehet unalmas, mert a nyelvtan és a szókincs is az; a költő dolga beléjük lelket lehelni.

Ez fizikailag, élettanilag, akusztikailag behatárolt tény. Választhatjuk ugyan az atonalitást tonális helyett (sok mindenre jó: szorongó, kozmikus asszociációkat kelt, én is használom itt-ott kontrasztként), de a tonális zene nem lehet »választásunk« tárgya, mert a természet és az ember világa a rögzített frekvenciákat (hangokat), optimális hangrendszereket (5-7 fokú skálákat) és minden dallam, ének, dal, sláger hierarchikusan elrendezett hangjait teszi lehetővé és befogadhatóvá.”

Orbán György a szimfónia felépítésének főbb jellemzőit is elárulta: „Történetesen négy tételes, az első hármat motivikus szálak kötik össze.

Megjelenik benne pár ismert népdalfoszlány és egy közismert gyermekdal. Ezek nem idézetek, mert a szimfónia egésze össze van nőve velük.

(Az ötvenes években elburjánzott kötelező »népdal-szimfóniák« rossz szájízt hagytak maguk után.) Ugyanakkor a közösségi zene beemelése a »komponált zenékbe« ősrégi, a zenéléssel egyidős tendencia: gregoriánok, zsoltárok, világi dallamok. Ezek a zeneszerzőknek éppoly kedvesek, mint a zenét hallgatóknak. Ezért kerültek művembe.”

Műsoron szerepel még Sosztakovics I. hegedűversenye, amely négytételes szerkezetében szintén a szimfónia műfaját idézi, miközben a mű hangszerelése kamarazene-szerű. Első előadója és címzettje, David Ojsztrah így nyilatkozott róla: „A Hegedűversenyben…

engem a csodálatos komolyság, az alkotói gondolat mélysége és az igazi szimfonikus gondolkodásmód kap meg.

A Hegedűverseny partitúrájában nincs semmi, ami esetleges lenne, ami csak a külső hatásra számítana, amit nem az anyagfejlesztés belső logikája indokolna.”

A romantika arcai
november 8. 19:30, Zeneakadémia

Orbán: I. szimfónia (ősbemutató)
Sosztakovics: I. hegedűverseny
Brahms: I. (D-dúr) szerenád

Közreműködik: Budafoki Dohnányi Zenekar, Daniel Matejča – hegedű
Vezényel: Hollerung Gábor

További részletek a koncertről és jegyvásárlási lehetőség itt érhető el.

Orbán Györgynek a szimfóniája kapcsán kifejtett gondolatai teljes terjedelmükben az alábbi linken olvashatók.

Fejléckép: Orbán György, Hollerung Gábor (fotó/forrás: Solymári / Wikipedia, Csibi Szilvia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Könyv

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Klasszikus

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Klasszikus hír

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Klasszikus ajánló

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.
Klasszikus ajánló

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Klasszikus hír

A Jávorkai testvérekkel turnézik a Széchenyi István Egyetem vonószenekara Japánban

A világszerte ismert Jávorkai fivérek a győri Széchenyi István Egyetem zeneművész-hallgatóival közösen indulnak adventi japán turnéra, első koncertjüket december 7-én adják a Yokohama Minato Mirai Hallban többezres közönség előtt.