- Noha még csak 12 éves, Boros Misi - vérprofi. Elnézve a csodagyereket, azon morfondíroztunk, hogy bírja energiával a temérdek koncertet.
- Boros Misi: Valóban sok koncertem volt az elmúlt időben, de már a Virtuózok verseny előtt is sokat szerepeltem. A toppon érzem magam, persze a fellépések előtt próbálok sokat pihenni.
- Milyen repertoárt viszel magaddal?
- A zongoratanárnőmmel úgy választjuk ki a darabokat, hogy minél színesebb legyen a műsor. Az Expón Scarlatti, Chopin, Liszt és Bartók műveket fogok játszani.
- Előfordult már, hogy gyakorolás közben elkalandozol, improvizálsz?
- Sok saját művem van, amit rögtönzések alapján találtam ki, és az is előfordul, hogy egy konkrét darab kapcsán improvizálok, de alapvetően a gyakorlás, a klasszikus zene a lényeg.
- Ki a legkedvesebb muzsikusod?
- Bogányi Gergely és Lang Lang a példaképem. 2013-ban vettem részt Lang Lang egy müncheni kurzusán, ahol 300 gyerekekből választottak ki tizenkettőt, köztük engem is.
- Messziről kimagaslik a tömegből, mégsem egyszerű megtalálni a forgatagban Kéringer Dávidot. Kevesen tudják, hogy a tévés tehetségkutató nyughatatlan elődöntőse, nemcsak szaxofon-virtuózként mutatkozott már be a nagyérdeműnek.
- Számon tartod, hány fellépésed volt a műsor óta?
- Kéringer Dávid: Nem, mert így az ötvenedik után már nem szokták, de persze csak viccelek. Ez a műsor egyértelműen adott egy újabb lendületet a működésemnek, tehát sokat köszönhetek a Virtuózoknak.
- Mi történt a régi szívügyekkel – színházi munka, régizene?
- Jelenleg nincs változás. Két éve dolgoztam először színházban, amikor Silviu Purcărete rendezésében elkészítettük az Ahogy tetszik című előadást. A múlt évadban pedig az Ódry Színpadon is bemutatkozhattam, mint fúvós-játékos. Napi szinten sajnos már nincs a kezemben blockflöte, de a Simplicissimus Kamaraegyüttessel viszonylag rendszeresen fellépek, ami mindig nagy öröm.
- Ott van még a Zeneakadémia is.
- Igen, most voltam másodéves klarinétból, és ősztől Grazban folytatom a tanulmányaimat egy Erasmus ösztöndíjjal. Egyébként csodásan érzem magam Budapesten, de természetes, hogy élek egy izgalmas lehetőséggel, amit az egyetem biztosít.
- Amikor megfogalmazódott a Virtuózok gondolata, sejtetted-e, hogy a műsorfolyam ennyire népszerű lesz?
- Peller Mariann: Bíztam benne, de ez a magas nézettség még a legszebb álmainkat is felülmúlta. Abból indultam ki, hogy a komolyzenét is fel lehet frissíteni, ha adunk rá egy új köntöst. Különben már több nagy külföldi televíziós társaság is érdeklődik a műsor iránt. Az egyik tárgyalópartnerünk elárulta, hogy neki azért tetszik a Virtuózok, mert megcsináltuk az anti X-Faktort. Ez bennünk így nem fogalmazódott meg, mert nem ez volt a célunk, hanem az, hogy trendivé tegyük a klasszikus zenét. S bár komoly műveket is beleteszünk a műsorainkba, attól változatos egy-egy koncertünk, hogy egymást követik a különböző korú fiatalok.
- Ekkora bombasikerre te sem számítottál Milánóban.
Azt valóban nem hittem volna, hogy itt is ekkora lesz az érdeklődés a Virtuózok iránt. Egyébként úgy tapasztaltam, hogy az Expó látogatók imádják a kulturális műsorokat, tehát a Magyar Pavilon előtt folyamatosan várakoznak az érdeklődők.
- Lesz folytatása a műsornak? A következő világkiállításon, Dubaiban is képviselhetnék Magyarországot a Virtuózok.
- Lesz folytatás, de az időpont kitolódik, így tavasszal indul az újabb műsor. A következő években a kamaravirtuózok, a dzsessz és a világzene, végül pedig az ifjú karmester és zeneszerző virtuózok mutatkoznak majd be a közönségnek. Egy hatéves projektben gondolkodunk, így Dubai is beleférhet ebbe a sorozatba.