Klasszikus

A Virtuózok fiatal csellistája megkapta Jacqueline du Pré egykori hangszerét

2018.08.08. 10:30
Ajánlom
Simic Aleksander játékát a tehetségkutató zsűritagja, Várdai István különösen nagyra tartotta. A fiatal csellista most egy olyan hangszeren játszhat, amely hatalmas eszmei értékkel bír.

Emlékeznek arra, amikor a Virtuózok tehetségkutató tavalyi válogatóján Várdai István gordonkaművész zsűritag egy megilletődött 13 éves fiú kezébe nyomta az 1673-ban készült Stradivari-csellóját? Majd hozzátette, hogy a srác, Simic Aleksander által választott darabot, Mendelssohn egyik szöveg nélküli dalát ezen a hangszeren a cselló előző tulajdonosa, Jacqueline du Pré is eljátszotta. Azóta Aleks életében újra felbukkant Várdai István és Jacqueline du Pré is.

Ilyen vibratót és tónust nagyon rég hallottam, főleg ennyi idős korban

– fejezte ki megbecsülését első találkozásukkor Várdai István. Megismerkedésük után Aleksander egészen a műsor döntőjéig menetelt, és a Kaposfesten is fellépett Várdaival, ahova idén is visszavárják.

A fiatal csellista és mentora életútja ősztől ismét keresztezi egymást: Várdai István a bécsi Zeneakadémia csellótanszéken fog oktatni, Simic Alekset pedig felvették a patinás intézmény Különleges Tehetségek Osztályába.

De hogyan kerül ismét a képbe Jacqueline du Pré? A fiatalon, szkelrózis multiplexben elhunyt legendás angol csellista egyidős volt Alekssel, amikor egy zenei megmérettetéseken először tűnt ki tehetségével. Egykori csellóját, amelyet a tragikus sorsú művész 14 éves korában használt, amikor először nyert első díjat egy londoni versenyen, egy hangszerkereskedő nemrég használatra bocsátotta Simic Aleksander számára. A nagyközönség augusztus 10-én pénteken, a  badacsonytomaji Bazalttemplomban hallhatja először, miként játszik a fiatal művész a du Pré-csellón. Bach, Haydn, Brahms és Paganini műveit szólaltatja meg Kiss Márton Balázs zongoraművész kíséretében.

Simic Aleksander szólókoncertje

Bazalttemplom, Badacsonytomaj

2018. augusztus 10. 19 óra

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.