Klasszikus

A zene fölszabadít – jótékonysági koncert neves fellépőkkel a Zeneakadémián

2021.09.23. 09:45
Ajánlom
Október 3-án délután neves zenészek adnak jótékonysági koncertet a Zeneakadémia Nagytermében. Olyan muzsikusok, mint Vásáry Tamás, Sümegi Eszter, Rajk Judit, Rolla János és a művésszé érett „csodagyerek”, Gertler Teo. A jegybevételt az EKC Szent János Kórház I. Belgyógyászati-Gasztroenterológiai osztálya kapja. Az eseményről, valamint a zene és a gyógyítás kapcsolatáról az osztályvezető főorvossal, egyben a rendezvény házigazdájával, dr. Székely Györggyel beszélgettünk.

Két hangszeren játszom, hegedülök, gitározom, és van egy orvos-vonósnégyesünk is – mesél a zenéhez és a muzsikusokhoz fűződő viszonyáról dr. Székely György. – Az egész életem arról szól, hogy a szabadidőmben muzsikálok. Zenerajongó vagyok, amikor csak tehetem, koncertekre járok. Valahogy természetes volt, hogy az itt-ott megismert művészek időnként felajánlották, hogy szívesen játszanának velünk, és mi ezt mindig nagy örömmel el is fogadtuk. Egy-egy ilyen alkalom ugyanis felér egy mesterkurzussal. Sikerült együtt zenélnünk a művészi élet valódi nagyságaival. Lehetetlen felsorolni, ki mindenkivel, mert igen hosszú lenne a lista, és nem szabad senkit sem kihagyni. A Zeneakadémia is komoly támogatónk. Nemcsak kitüntették a vonósnégyesünket egy komoly díjjal, de már hetedik alkalommal biztosítják nekünk a lehetőséget, hogy a Nagyteremben jótékonysági koncertet tarthassunk az egészségügy javára. Nekünk, amatőr zenészeknek nagy öröm, ha együtt lehetünk, és néha közösen is muzsikálhatunk jelentős, kiváló művészekkel. Az pedig különösen megtisztelő, amikor – mint ez alkalommal is – a segítségüket is fölajánlják.

VasaryFelvegifoto_AND_MG_9871-161200.jpg

Vásáry Tamás (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

Önnek egyfajta hitvallása is, hogy a zenének gyógyító ereje van. Kicsit más formában, de a muzsika itt is hozzájárul a gyógyuláshoz.

Ha valaki nyitott a zenére, a művészetekre, annak a lelkiállapota is pozitívabb.

A jó irányú psziché a betegségekre is egyértelműen gyógyító hatással van.

A koronavírus-járvány okán az egészségügyi dolgozókat még nagyobb tisztelet övezi országszerte. Jól gondolom, hogy ez az időszak a művészekhez kapcsolódó szálakat is még szorosabbra fonta?

Igen. Nagyon sok kulturális eseményre kapunk meghívást. A mi kórházi osztályunkról is sokan részt vettek a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás rendezte nyári Fesztivál Akadémia Budapest programjain. Vashegyi György karmester is rendszeresen meghív minket, színházaktól szintén gyakran kapunk invitálást. Volt olyan társulat, amely kifejezetten az egészségügyi dolgozóknak rendezett előadást. Nagyon hosszú a sor, és mindez igen megtisztelő, mert azt érezzük, a művészek a maguk módján így fejezik ki elismerésüket az iránt, amit nap, mint nap teszünk a kórházakban, rendelőkben.

SumegiEszterFB_IMG_1618125620576-161933.jpg

Sümegi Eszter (Fotó/Forrás: Emmer László)

Az 1983-ban alakult Semmelweis Vonósnégyesben kikkel zenél együtt?

A Semmelweis Egyetem több mint 50 évvel ezelőtt alakult orvoszenekarában kezdtük, és már évtizedek óta együtt zenélünk dr. Kelemen László belgyógyász-háziorvossal, aki az első hegedűsünk, dr. Asbót Richard kardiológussal, ő a csellistánk, és dr. Ostoros Gyula tüdőgyógyász-onkológus a brácsásunk. Én vagyok a második hegedűs, és – ha lehet így mondani – az együttes menedzsere lettem.

Otthonról hozta a muzsika szeretetét?

A szüleim zeneszeretők voltak, úgy nőttem fel, hogy mindig klasszikus zene szólt nálunk.

Először hegedülni tanultam, majd a klasszikus gitár következett.

Ez utóbbinak nagy előnye, hogy – ellentétben a kamarazenéléssel – az ember egymagában is tudja művelni. Most a járvány miatt nem tudjuk, mit hoz a jövő, de amikor csak lehetőségünk van, együtt muzsikálunk.

Orvosként, zenét szerető és művelő emberként, mit gondol, a betegségek gyógyításában – a tudományon kívül – mekkora segítséget nyújtanak a művészetek?

Mások nevében nem beszélhetek, ráadásul a zeneterápia, művészetterápia is külön szakterület. Voltak olyan programjaink, amikor betegeknek zenéltünk, például az Onkológiai Intézetben. De mostanában erre kevés a lehetőség. Egyrészt azért, mert túl nagy a terhelés az egészségügyön, másrészt járványveszély közepette csak az menjen kórházba, akinek nagyon muszáj!

GertlerTeo_MG_9454-161700.jpg

Gertler Teo (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

Reméljük, a jótékonysági koncert bevétele is sokat segít majd a gyógyításban! Az esemény műsorára tűzte Telemann 12. fantáziáját, Csajkovszkij Melankolikus szerenádját,Waxman Carmen-fantáziájátés Pergolesi Stabat Materét. Lesz egy beszélgetés is az ön vezetésével, ahol Vásáry Tamást fogja kérdezni. Mi mindenről szeretné őt faggatni?

Ennek a beszélgetésnek jó néhány előzménye van. Egy korábbi koncert köti össze Vásáry Tamást és Gertler Teo ifjú hegedűművészt. Teo csodagyerekként robbant be a magyar és immáron a nemzetközi zenei életbe. Most, a tizenhárom évével, már mondhatni „felnőtt művész”. De ez nagyon bonyolult és nehezen feldolgozható folyamat.

Vásáry Tamással többek között arról fogok beszélgetni, ő miként élte meg annak idején a csodagyerekből koncertező művésszé válást.

De megszólalnak még a Tóth-Vajna ikrek is, Gergő és Zsombor. Mindketten profi orvosok és csodálatos muzsikusok. 30 évesen mind az orvosi, mind a zenészi hivatásukban fantasztikusat produkálnak.

Mi a koncert legfontosabb üzenete?

Az, hogy a zene fölszabadítja az embert, és segít kizökkenteni valamennyiünket a mindennapok félelmei, stresszei alól. Ezen a fellépésen négy művészgeneráció találkozik. Közben fölcsendül egy ikonikus barokk mű, mindenki kedvence, a Stabat Mater, ami a kiváló művészek megszólaltatásában igazán felszabadító, pozitív élmény lesz. 

A jótékonysági estre belépők az alábbi oldalon válthatók.

Fejléckép forrása: dr. Székely György

Vásáry Tamás és Gertler Teo az egészségügyisekért zenél

Kapcsolódó

Vásáry Tamás és Gertler Teo az egészségügyisekért zenél

A Zeneakadémia Nagytermében tart jótékonysági koncertet Vásáry Tamás, aki olyan neves alkotókkal lép színpadra, mint Sümegi Eszter, Rajk Judit vagy Rolla János.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.