Ennek tiszteletére október 1-jén a Művészetek Palotájában az idén húsz esztendős MUS-E Program szervez nagyszabású, karitatív hegedűgálát Négy húron pendülünk címmel. A MUS-E (Musique - Europe) multikulturális mintaprogramot - a zenei világnaphoz hasonlóan - szintén Yehudi Menuhin indította útjára 1993-ban. A kezdeményezés célja az elfogadásra való nevelés és a kreativitás támogatása a művészetek segítségével. Az estén olyan művészek lépnek fel, mint Kelemen Barnabás, Kathy-Horváth Lajos, Lajkó Félix és Somogyi Barnabás, de hallhatja a közönség az Erkel Ferenc Kamarazenekar és Szakcsi Lakatos Béla játékát is.
A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KÓTA) ugyanakkor országos hangversenysorozattal ünnepel: Budapesten, Miskolcon, Pécsett, Győrben, Debrecenben, Szegeden és Szolnokon rendez koncerteket helyi és meghívott zenekarok, kórusok és szólisták közreműködésével. A rendezvények műsora elsősorban Verdi, Wagner és Erkel Ferenc munkássága előtt tiszteleg; részletek a KÓTA honlapján (http://www.kota.hu/) olvashatók.
Az MTA BTK Zenetudományi Intézetének Bartók-termében Üvegszilánkok között címmel Szabó Csaba alkotói világát és zenetudományi munkásságát ismertető emlékkönyvet mutatnak be. A több mint ötszáz oldalas, átfogó tanulmánykötetet - a szerkesztők és a szerzők szándéka szerint - az teszi egyedivé és érdekessé, hogy Szabó Csaba tevékenységének elemzésén túl, az ő életművén keresztül a történelmi háttérről, az elmúlt ötven-hatvan év küzdelmes erdélyi magyar zenei életéről is képet ad az olvasónak. A magyar zenetudomány területén a kiadvány ennek következtében hiánypótló szerepet tölthet be. A könyvbemutatót kísérő koncerten elhangzik néhány dal Szabó Csaba népzenei gyűjtéséből, valamint a közelmúltban hasonmás kiadásként újra megjelent Csángómagyar Daloskönyvből, de a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem diákjai a Százcsávási harmóniás gyűjteményből is előadnak majd névnapköszöntőket és zsoltárokat. Szabó Csaba művei közül két alkotás szólal meg.
A Csalán utcai Bartók Emlékházban Szabadi Vilmos hegedűművész játszik Viotti-, Pleyel-, Prokofjev- és Sarasate-műveket, a Budapest Music Centerben pedig Krzysztof Penderecki és Henryk Górecki születésének 80. évfordulója tiszteletére hangzik el világnapi program.