Klasszikus

A Zeneakadémia kapta az Europa Nostra egyik Nagydíját

2015.06.12. 09:51
Ajánlom
Europa Nostra-nagydíjat nyert a kulturális örökség megőrzésének kategóriájában a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem június 11-én Oslóban, ahol a Zeneakadémia mellett a spanyolországi ananai Só-völgyet és a törökországi Diyarbakirban lévő Szent Giragos örmény templomot tüntették ki ebben a kategóriában.

A zsűri a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri épületének felújítását a legjobb helyreállítási gyakorlatok kiemelkedő példájaként értékelte áprilisban, amikor bejelentették a kategória kitüntetettjeit, amelyek közül a nagydíjasokat kiválasztották. Az összegzés szerint a Zeneakadémia felújítása egyáltalán nem volt egyszerű feladat, mert a szükséges új technológiákat az értékes korabeli környezetbe kellett behelyezni. A zsűri szerint az eredmény kimagasló lett.

Az Europa Nostra-díjat a kulturális örökség megőrzése és helyreállítása mellett a kulturális örökséggel kapcsolatos kutatás és digitalizáció, a kulturális örökség iránti példamutató, elkötelezett szolgálat, valamint az oktatás, képzés, tudatosság növelése kategóriákban ítélik oda. A kutatás és digitalizáció nagydíját a Velence csodái: a Szent Márk-templom térségének Online Kincsei című olasz projekt, az örökség iránti példamutató, elkötelezett szolgálat kategóriában pedig a kerek falvakat tömörítő németországi egyesület és a templomokat gondozó londoni Churches Conservation Trust kapta. Az oktatás, képzés és a tudatosság növelése közé sorolt projektek között az észtországi vidéki épületek tulajdonosai számára szervezett programot tüntették ki. A közönségdíjat a szardíniai nuragi szobrok megőrzésére irányuló erőfeszítések kapták.

Az Európai Unió Kulturális Öröksége díjat az EU Kreatív Európa programjában részt vevő 15 államba tartozó 28 nyertesnek adták át az oslói Városházán megrendezett ünnepségen, amelyen részt vett Haakon norvég koronaherceg, társ-vendéglátóként Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai sportügyi biztosa és Denis de Kergorlay, az Europa Nostra ügyvezető elnöke. Plácido Domingo operaénekes, az Europa Nostra elnöke családi okok miatt nem tudott jelen lenni az ünnepségen.

Az Europa Nostra-díjat 2002-ben hirdette meg az Európai Bizottság az Europa Nostra szervezettel partnerségben. A díj az örökségi értékek megőrzésével, helyreállításával, kezelésével, kutatásával, a vele kapcsolatos oktatással és képzéssel foglalkozó legjobb gyakorlatokat, példákat ismeri el és mutatja fel. Az az elmúlt 13 évben összesen 415 örökséggel kapcsolatos kiemelkedő teljesítmény nyert elismerést. A díjjal kapcsolatos felhívásra minden évben Európa egészéből érkeznek pályázatok, amelyeket aztán független szakértőkből álló zsűrik bírálnak el és választják ki a nyerteseket a négy kategóriában. A díjazottak plakettet vagy trófeát kapnak, a hét fődíjas egyenként 10 000 euró pénzjutalomban is részesül.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.