Bár a Zeneakadémia számos rangsorban előkelő helyen áll, Csák János kulturális és innovációs miniszter a rektorválasztás kapcsán arról beszélt korábban, hogy az új vezetőnek vissza kell állítania az intézmény nemzetközi tekintélyét. Az egyetem oktatói hosszas közleményben részletezték, milyen eredményeket értek el a közelmúltban.
Mint arról beszámoltunk, a közelmúltban több jelentős nemzetközi zeneoktatási intézmény is levélben méltatta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem magas oktatási és művészi színvonalát, Csák Jánosnak írt leveleikben egyúttal arra is felhívták a figyelmet, hogy bíznak benne, a jövőben is folytatódhat az évek óta tartó, sikeres együttműködés a Zeneakadémiával. Ezzel bizonyára a tárcavezető korábbi állításaira reagáltak, a miniszter ugyanis utalt rá, hogy az intézmény élére olyan rektort szeretnének kinevezni, aki képes lehet visszaállítani az egyetemet abba a pozícióba, ahol nemzetközileg lennie kellene.
Kapcsolódó
Index: a Zeneakadémia nemzetközi partnerei is aggódnak a rektorválasztás miatt
Bécsből, Jeruzsálemből, New Yorkból, Moszkvából és Kínából is levelet írtak Csák Jánosnak neves intézmények vezetői, akik a Zeneakadémia magas oktatási és művészi színvonalára hívták fel a figyelmet.
Most a Zeneakadémia oktatói közös közleményben adtak tájékoztatást az egyetem nemzetközi kapcsolatairól és rangjairól. Felidézték, hogy az Európai Zeneakadémiák Szövetségének (AEC) 2023-as álláspontja szerint
a budapesti intézmény a legjobb harminc közé tartozik a mintegy háromszáz európai zenei felsőoktatási intézmények sorában.
Megemlítették a sokat hivatkozott QS (Quacquarelli Symonds World University Rankings) rangsorát is, amely külön szelektálja és értékeli a világ előadóművészeti profilú, illetve előadóművészeti karral is rendelkező felsőoktatási intézményeit. 2023-ban mindössze 119 intézmény került ebbe a szakterületi rangsorba, köztük – egyetlenként az ilyen profillal rendelkező magyar egyetemek vagy egyetemi karok közül – a budapesti Zeneakadémia.
Az értékelés egyik fontos szempontja, az akadémiai reputáció alapján pedig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem e 119 tagból álló globális »válogatott« csapaton belül is a 20. helyen áll
– írták.
Emlékeztettek arra is, hogy nemrég 100-ból 96 pontot és mellé „nemzetközi jó gyakorlat” minősítést is kapott a bírálóktól a Zeneakadémia Kodály Intézete által vezetett, a zenei távoktatást segítő „Presto” uniós projekt, mely az Erasmus+ program keretében, nemzetközi együttműködésben valósult meg.
Egyebek mellett arra is felhívták a figyelmet, hogy a Zeneakadémia hallgatói szerepelnek sikerrel rangos nemzetközi versenyeken.
Egy zongora mesterszakos hallgató a Bécsi Nemzetközi Zenei Versenyen idén első helyezést ért el. A Rendkívüli Tehetségek Képzőjének hallgatója a poznańi Telemann-versenyen szintén első díjat és közönségdíjat is nyert. Legkiválóbb hallgatóik pályakezdése pedig ugyancsak a nemzetközi színtéren zajlik – tették hozzá.
„A Zeneakadémián, valamennyi képzési típust figyelembe véve, összesen 205 külföldi fiatal tanul, ami a képzéseken résztvevő diákság teljes létszámához, 904 főhöz viszonyítva magas arány, 23,6%. Ez a körülmény a Zeneakadémia egyetemi polgárságát igazi nemzetközi közösségé avatja” – hangsúlyozták közleményükben.
Fejléckép: A Zeneakadémia homlokzata (Fotó/Forrás: Darabos György / Zeneakadémia)