Klasszikus

Alig ad hangot, mégis zenél – mi az?

2018.06.04. 14:35
Ajánlom
A kérdésre megkapjuk a választ a kínai Csendes hang formáció június 13-ai ingyenes koncertjén, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteményének szalonjában.

A legnagyobb négyszögnek (ta-fang) nincsenek sarkai, a hatalmas edény (ta-csi) csak sokára készül el, a hatalmas zene (ta-jin) alig ad hangot, s a hatalmas képnek (ta-hsziang) nincsen alakja (hszing)”

– írja Lao-ce, i.e. 6. századbeli kínai filozófus a híres Tao Te Kingben. A kínai Csendes hang (Silent Art) formáció az ebben megfogalmazott „hatalmas hang” gondolatra építette koncertjét. A zenekar tagjai fiatal, műfajokat keresztező kínai zenészek, akik a nyugati zenét a hagyományos kínai muzsikával ötvözik. A cselló, hegedű, gitár, ütőhangszerek, valamint kínai furulya és kínai citera összeállításban fellépő, hatfős formáció stílusa teljesen egyedi: a modern zenei formák kontextusában keresik a hagyományos kínai művészet és zene érvényes jelentéseit.

Aiys Song-141849.jpg

Aiys Son, a Csendes Hang formáció csellistája

Az együttest nagy formátumú zenészegyéniségek alkotják. A csellónál Song Zhao, a kortárs kínai zene egyik legkreatívabb és legsokoldalúbb alakja hallható, aki nemcsak csellóművészként, szóló és kamarazenészként ismert, hanem régóta foglalkozik kísérleti és improvizált zenével is. Kínai citerán, azaz kucsengen Chang Ying játszik, aki hangszere gazdag hagyományából táplálkozik, feleleveníti az ősi kínai tájképek hangulatát, miközben olyan műfajokkal is érintkezik, mint a pop, a new age, a rock és a jazz. A hegedűs Xiaofei Ma számos filmzenét szerzett, 2014-ben jelent meg debütáló albuma, 2016 óta pedig a klasszikus zene mellett egyre inkább érdekli a jazz és az improvizáció. Olyan karmesterek szóltak róla elismerően, mint Mariss Jansos és Zubin Mehta. Jianan Wang a Kínai Nemzeti Opera- és Táncszínház fő ütőhangszerese. Művészi tevékenysége kiterjed a kortárs zenére, a színház és a tánc területére, sőt a kínai kalligráfiára is. Chen Hu gitáros, énekes, zeneszerző és zenei producer különösen a fingerstyle (ujjal pengetős) játéktechnikában kiváló. Di Zhang hsziao- és sakuhacsi-művész gyermekkora óta, több mint 30 éve játszik kínai furulyákon, 15 éve tanítja is a népi fúvós hangszeres ismereteket.

Jianan Wang-141848.jpg

Jianan Wang

Az együttes számos világszerte elismert zenei rendezvényen szerepelt, köztük a Hong Kongi Művészeti Fesztiválon, a Melbourni Fesztiválon, a New York-i Coil Fesztiválon. A Csendes hang tagjai több jelentős nemzetközi rendezvényen is felléptek, például a pekingi olimpia megnyitóünnepségén és a Hangcsouban tartott G20 csúcstalálkozón. Magyarországon először járnak a Pekingi Nemzetközi Kulturális és Cserekapcsolatok Központja szervezésében, a Magyarország és Kína találkozik programsorozat részeként.

Időpont: 2018. június 13. (szerda) 18 óra

Helyszín: FSZEK Zenei Gyűjtemény, Budapest VIII., Ötpacsirta utca 4.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.