A legnagyobb négyszögnek (ta-fang) nincsenek sarkai, a hatalmas edény (ta-csi) csak sokára készül el, a hatalmas zene (ta-jin) alig ad hangot, s a hatalmas képnek (ta-hsziang) nincsen alakja (hszing)”
– írja Lao-ce, i.e. 6. századbeli kínai filozófus a híres Tao Te Kingben. A kínai Csendes hang (Silent Art) formáció az ebben megfogalmazott „hatalmas hang” gondolatra építette koncertjét. A zenekar tagjai fiatal, műfajokat keresztező kínai zenészek, akik a nyugati zenét a hagyományos kínai muzsikával ötvözik. A cselló, hegedű, gitár, ütőhangszerek, valamint kínai furulya és kínai citera összeállításban fellépő, hatfős formáció stílusa teljesen egyedi: a modern zenei formák kontextusában keresik a hagyományos kínai művészet és zene érvényes jelentéseit.
Az együttest nagy formátumú zenészegyéniségek alkotják. A csellónál Song Zhao, a kortárs kínai zene egyik legkreatívabb és legsokoldalúbb alakja hallható, aki nemcsak csellóművészként, szóló és kamarazenészként ismert, hanem régóta foglalkozik kísérleti és improvizált zenével is. Kínai citerán, azaz kucsengen Chang Ying játszik, aki hangszere gazdag hagyományából táplálkozik, feleleveníti az ősi kínai tájképek hangulatát, miközben olyan műfajokkal is érintkezik, mint a pop, a new age, a rock és a jazz. A hegedűs Xiaofei Ma számos filmzenét szerzett, 2014-ben jelent meg debütáló albuma, 2016 óta pedig a klasszikus zene mellett egyre inkább érdekli a jazz és az improvizáció. Olyan karmesterek szóltak róla elismerően, mint Mariss Jansos és Zubin Mehta. Jianan Wang a Kínai Nemzeti Opera- és Táncszínház fő ütőhangszerese. Művészi tevékenysége kiterjed a kortárs zenére, a színház és a tánc területére, sőt a kínai kalligráfiára is. Chen Hu gitáros, énekes, zeneszerző és zenei producer különösen a fingerstyle (ujjal pengetős) játéktechnikában kiváló. Di Zhang hsziao- és sakuhacsi-művész gyermekkora óta, több mint 30 éve játszik kínai furulyákon, 15 éve tanítja is a népi fúvós hangszeres ismereteket.
Az együttes számos világszerte elismert zenei rendezvényen szerepelt, köztük a Hong Kongi Művészeti Fesztiválon, a Melbourni Fesztiválon, a New York-i Coil Fesztiválon. A Csendes hang tagjai több jelentős nemzetközi rendezvényen is felléptek, például a pekingi olimpia megnyitóünnepségén és a Hangcsouban tartott G20 csúcstalálkozón. Magyarországon először járnak a Pekingi Nemzetközi Kulturális és Cserekapcsolatok Központja szervezésében, a Magyarország és Kína találkozik programsorozat részeként.
Időpont: 2018. június 13. (szerda) 18 óra
Helyszín: FSZEK Zenei Gyűjtemény, Budapest VIII., Ötpacsirta utca 4.