Klasszikus

Amerikából jöttek – A Budapesti Fesztiválzenekar turnéjáról

2017.02.17. 11:46
Ajánlom
Az idei szezon két „legüdébb, legkevésbé sem hagyományos koncertjét” adta a New York-i Lincoln Centerben Fischer Iván vezényletével és Richard Goode szólójátékával a Budapesti Fesztiválzenekar, amelyet a New York Times „napjaink egyik legelismertebb, legeredetibb zenekarának” nevezett.

„Virtuozitása és a koncertműfaj igen tág értelmezése miatt Fischer Iván New York egyik kedvencévé vált” – nyilatkozta a lapnak Jane Moss, a Lincoln Center művészeti igazgatója, aki újra és újra meglepődik Fischer „hihetetlenül erőteljes” ötletein. New Yorkban Beethoven V. szimfóniájának utolsó tételére a The Juilliard School és a Bard College Conservatory of Music diákjai rohantak fel a színpadra, a IX. szimfónia alatt a kórus tagjai (New York-i Concert Chorale) a közönség soraiból emelkedtek fel flashmob-szerűen, a timpanista, Dénes Roland pedig a hangszeres szólista helyéről játszott a koncerteken, ami ugyancsak különleges akusztikai megoldást eredményezett.

A Budapesti Fesztiválzenekar

A Budapesti Fesztiválzenekar (Fotó/Forrás: Robert Torres)

A többezres amerikai közönség elképesztő álló ovációval ( erről itt látható egy pár másodperces videó) hálálta meg az ötleteket, sokan pedig sírva fakadtak. Az Örömódát hallgatva többen úgy élték meg a BFZ koncertjeit, mint finom és erőteljes „nyilatkozatot”, gyógyírt a Trump-adminisztráció aktuális eseményeire, az egyetlen lehetséges választ a világban zajló konfliktusokra.

New York mellett Newark, Chicago, Ann Arbor és Boston közönsége is találkozhatott a magyar zenekarral, akik nyolc nap alatt hat koncertet adtak az USA-ban. A Chicago Classical Review részletes kritikájának konklúziója, hogy a BFZ „levette a közönséget a lábáról”, a Boston Classical Review az egységes hangzást, a kifinomult technikát dicsérte, a The Boston Musical Intelligencer pedig azt írta:

„Bárcsak minden Beethoven-program ilyen izgalmas és meggyőző lenne.”

Bostonban a New England Conservatory diákjai csatlakoztak a Fesztiválzenekarhoz.

Amint korábban beszámoltunk róla, a BFZ turnéját beárnyékolta, hogy egyik kettős állampolgársággal rendelkező zenészük beutazási engedélyét ideiglenesen visszavonták Donald Trump amerikai elnök időközben eltörölt kitiltási rendelete miatt, de végül a zenekar minden zenésze rendben kijutott az Egyesült Államokba.

New York Times: A Fesztiválzenekar legyőzte Trump beutazási tilalmát

Kapcsolódó

New York Times: A Fesztiválzenekar legyőzte Trump beutazási tilalmát

Az új amerikai elnök elleni győzelemként ünneplik az Egyesült Államokban, hogy Fischer Iván sikerrel szállt szembe az amerikai hatóságokkal, amikor azok nem akarták beengedni az országba a BFZ egyik csellistáját, aki magyar-iraki kettős állampolgár.

A Budapesti Fesztiválzenekar legközelebb február 24-én, 25-én és 27-én koncertezik a Müpában Robin Ticciati vezényletével, márciusban pedig Európában turnéznak svájci, franciaországi és németországi koncerthelyszíneken.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.