Anda Géza 1921-ben született Budapesten. Tizennégy éves korában vették fel a Zeneakadémiára, ahol Kodály Zoltán, Weiner Leó és Dohnányi Ernő növendéke volt. 1941-ben Liszt-ösztöndíjasként Berlinben folytatta tanulmányait, ahol meghatározó élményt jelentett számára a Wilhelm Furtwängler vezényletével adott hangverseny. Anda Géza 1943-tól Svájcban élt, Zürichből teljesedett ki nemzetközi karrierje, de 1967-től rendszeresen adott koncerteket Budapesten is. Karizmatikus tanáregyéniség volt, aki 1976-ban bekövetkezett haláláig mesterkurzusokon adta tovább művészi felfogását a fiatal generációnak. Emlékezetét - seregnyi nagyszerű felvétele mellett - egy zongoristaverseny is őrzi. A háromévenként Zürichben megrendezett Anda Géza Zongoraverseny és a mögötte álló alapítvány nem csupán jelentős pénzjutalmat, de a pályafutás távlati gondozásának lehetőségét is felkínálja a mindenkori első három helyezettnek - így a híres növendékére büszke Zeneakadémiával közösen megrendezett budapesti Anda Géza Fesztivál keretében biztosított fellépéssel.
2013. november 29-én a legutóbbi verseny három győztese játszik majd Keller András és a Zeneakadémia rezidens zenekara, a Concerto Budapest kíséretével. A három nagy és népszerű zongoraversenyt kínáló program főszereplői a versenyen elért helyezés sorrendjében: a huszonkilenc éves orosz művésznő, a közönségdíjat is elnyerő Varvara Nepomnyasaja (Jevgenyij Koroljov tanítványát a Fidelio a verseny után meg is interjúvolta), aki Mozart poétikus utolsó zongoraversenyét játssza; az alig huszonnégy esztendős dél-koreai Da Sol Kim, aki Schumann zongoraversenyének előadásával mutatkozik be a magyar közönségnek; és a Beethoven- és Schumann-játékáért méltatott harmincéves ukrán zongorista, Elmar Gaszanov, aki Beethoven heroikus Esz-dúr zongoraversenyét adja elő.
Az Anda Géza Fesztivál második napján, november 30-án a verseny 2003-as győztese és tavalyi zsűritagja, Alekszej Vologyin ad Chopin-estet a Kisteremben (ez a koncert lesz egyben az első nyilvános koncert a teljes rekonstrukció után operaszínpadként egy héttel később debütáló helyszínen). A ma harmincöt éves orosz művész pályafutása a versenygyőzelemnek köszönhetően komoly lendületet vett, s immár olyan neves együttesek hívják rendszeresen vendégszólistának, mint a lipcsei Gewandhaus és a zürichi Tonhalle Zenekara. Fellépett többek között Riccardo Chailly, Vlagyimir Fedoszejev, Valerij Gergiev, Carlo Rizzi által vezényelt koncerteken, de Kocsis Zoltánnal és a Nemzeti Filharmonikusokkal is együtt muzsikált már Budapesten. Vologyin a Zeneakadémia Nagytermében is adott már koncertet, így 2008 után e szólóestje most visszatérés a magyar zenei élet legpatinásabb épületébe.
A fesztivál zárónapján, december 1-én két koncertre is várja az igényes zongoramuzsika kedvelőit a Zeneakadémia. Délelőtt 11-kor Filippo Gamba, a 2000-es verseny győztese mutatkozik be Schubert, Beethoven, Chopin és Brahms-művekkel. A veronai zongoraművész megjárta Európa tekintélyes koncertpódiumait Berlintől Párizson át Amszterdamig, világhírű zenekarokkal és karmesterekkel dolgozott együtt, viharos sikert aratva mindenütt. Egyedülállóan lírai, már-már vallásosan poétikus kifejezésmódja, valamint valószerűtlenül részletgazdag és testes tónusa igazi revelációként hat, maga az élő legenda Vladimir Ashkenazy is szuperlatívuszokban beszél tehetségéről.
Várjon Dénes 1991-ben győzedelmeskedett a zürichi Anda Géza Zongoraversenyen, s e sikerével mindmáig ő az egyetlen magyar muzsikus, aki nyerni tudott a háromévenként megrendezett világraszóló művészi megmérettetésen. Várjon Dénes-koncert nélkül ilyesformán aligha lehetne teljes a verseny győzteseit felvonultató és Anda Géza nagysága előtt tisztelgő fesztivál. A Zeneakadémiát növendékként, oktatóként és koncertező, sőt koncertsorozatot szervező művészként egyaránt kívül-belül oly jól ismerő zongorista Beethoven Asz-dúr szonátájának nyomában két, számára mostanában kitüntetetten fontos szerzőt, illetve művet szólít majd pódiumra 2013. december 1-én este fél nyolctól. Merthogy Várjon Dénes az elmúlt egy évben hangversenyek egész során idézte - egymagában és kamarazenész kollégák meginvitálásával - Robert Schumann művészetét, Liszt Ferenc koncertet záró h-moll szonátájának pedig különösen fontos szerep jut a muzsikus jelen pályaszakaszában. Tavaly jelent meg ugyanis az ECM lemezkiadónál Várjon Dénes Precipitando című szólóalbuma, amelynek ugyancsak utolsó száma az (egyébként egykor épp Schumann számára dedikált) legendás nehézségű Liszt-mű.
Az Anda Géza Fesztivál koncertjeire ide kattintva lehet jegyet váltani, de aki inkább személyesen vásárolná meg belépőit, a Libri könyvesboltokban, vagy a Zeneakadémia Koncertközpont ideiglenes jegyirodájában, az Írók Boltjában is válogathat a kínálatból.