Klasszikus

Angyali szólista és felemelő zeneművek a Margitszigeten

2017.05.25. 17:21
Ajánlom
Amerikai hegedűvirtuóz sztárvendég és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar fellépésével veszi kezdetét június 9-én a Budapesti Nyári Fesztivál három hónapig tartó margitszigeti programsorozata. Az zenekar immár hagyományos nyitó hangversenyén Hamar Zsolt, a Nemzeti Filharmonikusok márciusban kinevezett új zeneigazgatója vezényel.

- Bejárta a fél világot, vezényelt többek között az Amerikai Egyesült Államokban, Göteborgban, Japánban, Salzburgban és Zürichben. Akadt közben emlékezetes szabad téri fellépése?

- A sok közül az egyik legemlékezetesebb talán, amikor Dél-Olaszországban, Cagliariban Rigoletto-premiert tartottunk. A körülbelül ezeréves fantasztikus amfiteátrumot a legmodernebb színházi technikával szerelték fel. De a nyári hőséget nyilvánvalóan ők sem tudták enyhíteni. A próbák hajnali egykor kezdődtek, az előadások pedig éjjel tizenegykor. Feledhetetlen még egy 2009-es pécsi koncert, amelyen a Pécsi Egyházmegye ezeréves évfordulója alkalmából a Dóm előtt Mahler Ezrek szimfóniáját adtuk elő. A mesternek ez a Nyolcadik szimfóniája nyolc hét alatt született, és olyan hatalmas zenekari és kóruslétszámot igényel, ami miatt Ezrek szimfóniájának nevezték el. Feledhetetlen élmény volt ezt az óriási apparátust vezényelni.

Hamar Zsolt

Hamar Zsolt (Fotó/Forrás: Balogh Zoltán / MTI)

- Hogyan fogadta a kinevezését a filharmonikusok élére? Kocsis Zoltán halála után gyanította, hogy várományosa a sajnos megüresedett posztnak?

- Nem számítottam rá. Tudtuk, hogy Kocsis Zoltán beteg, de

hittünk benne, hogy meg fog gyógyulni,

hiszen ő nemcsak szellemileg, hanem testi értelemben is erős ember volt. Amikor megtörtént a baj, és az első felkérés elhangzott, hogy vállalnám-e a zenekar vezetését, határozottan nemet mondtam. Elképzelhetetlennek tartottam, hogy az örökébe lépjek, mert szerintem ő pótolhatatlan. Amikor egy második körben megint behívtak beszélgetni, megkérdeztem, mi a cél: pótolni Kocsis Zoltánt, vagy az ő örökségét ismerve és tiszteletben tartva valami mást építeni? Amikor arról biztosítottak, hogy az utóbbiról van szó, elkezdtünk többet és behatóbban beszélni erről. Egy idő után tényleg várományos lettem, egy azok közül, akik szóba kerültek.

- Milyen tervei vannak Kocsis Zoltán örökségének továbbvitelére?

- A Nemzeti Filharmonikus Zenekar egészen kiváló együttes, ezt a nagyszerűséget fokozza az, hogy húsz évig egy géniusz állt az élén. Bizonyos finomságokat azonban máshogy képzelek el, mást találok a zenéből kiemelendőnek. Nekem a közönség borzasztó fontos. A hallgató és a zenész kommunikációjában a befogadást ugyanolyan lényegesnek tartom, mint magát a közlést. Erős vágyam, hogy növeljük a hallgatóságot, és új rétegeket is bevonjuk a körükbe. A következő évadban egyrészről sok népszerű művet fogunk játszani, másrészt a Nemzeti Filharmonikusok soha nem adtak elő annyi kortárs kompozíciót, mint amennyit a mostani program tartalmaz.

Margitszigeti Szabadtéri Színpad

Margitszigeti Szabadtéri Színpad (Fotó/Forrás: Fürjes Viktória / BYNF)

- Két különlegessége is lesz a margitszigeti koncertnek: szólistaként Hilary Hahn világhírű hegedűvirtuóz, valamint Mendelssohnnak a programban szereplő V., Reformáció szimfóniája. Melyik kuriózum milyen zenei csemegét kínál?

- A világhírű amerikai sztárvendégnek nemcsak a virtuóz játék a sajátossága, hanem az angyali lénye is, amelyből sugárzik, hogy

neki egyáltalán nem kihívás, hanem élvezet a hegedülés.

A reformáció ötszázadik évfordulójához kapcsolódva műsorra kerülő Mendelssohn-szimfónia esetében pedig érdemes abból kiindulni, hogy a lutheri tanok az átlagember számára is megfoghatóvá tették a hit misztériumát. Ugyanígy kötelesség számunkra, hogy az olyan isteni kinyilatkoztatás számba menő műveket, mint a hangversenyen is felcsendülő Bach- és Mendelssohn-kompozíciók, méltó módon, közérthetően szólaltassuk meg, vagyis adjunk élményt általuk.

Aki zenére született: Hilary Hahn

összesen 1594 hangversenyt adott. Karrierje folyamán 5 kontinens 43 országában 291 várost keresett fel. Az országok és koncertek listája pedig minden bizonnyal továbbra is bővül majd: idén már 34 hangversenyt adott, és még csak május közepe van.

Hilary Hahn

Hilary Hahn (Fotó/Forrás: Michael Patrick O'Leary / BYNF)

A hegedűművész egy 1999-es rádióműsorban elmesélte, hogy többet játszott Bachot, mint bármely más zeneszerzőt: nyolcéves kora óta nem telt úgy el nap, hogy ne vette volna elő a zeneszerző valamely darabját.

Nemcsak ő maga, hanem a hegedűje is kuriózum. A hangszer ugyanis a híres Paganini hegedűjének másolata, egy Jean-Baptise Vuillaume által 1864-ben készített Cannone. Hilarytől és hegedűjétől egy hajszálnyival sem marad el népszerűségben a zenész hegedűtokja sem, melynek – talán a világon egyedülálló módon – saját Instagram- és Twitter fiókja is van.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.
Klasszikus interjú

Farkas Gábor: „A legtöbb oktatónk a diploma után sem engedi el a növendéke kezét”

Hosszú átmeneti periódus után újra van rektora a Zeneakadémiának, május közepétől Dr. Farkas Gábor zongoraművész tölti be a pozíciót. A legfontosabb tervezett újításokról, az elefántcsonttorony-létről és a közösségi szellemről is beszélgettünk vele
Klasszikus ajánló

Felülmúlhatatlan remekművek várják a közönséget a Dohnányi-bérletben

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara a 2025/26-os évadban is a zenetörténet lebilincselő és különleges darabjaival, a magyar és nemzetközi klasszikus zene figyelemre méltó karmestereivel és szólistáival kínál egyedülálló koncertélményt.