A 16 éves Ránki Fülöp azt a Gyrowetz-zongoraversenyművet fogja előadni, amely legutóbb közel 200 évvel ezelőtt hangzott el Magyarországon. A 19. századi cseh komponista darabját először 1818-ban az akkor 7 éves Fryderyc Chopin mutatatta be a nagyközönségnek, ezt követően a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház megalapításának alkalmából rendezett jótékonysági hangversenyen adták elő hazánkban. A november végi koncert tehát egyben a darab budapesti bemutatója is lesz.
A hangverseny karmestere Illényi Péter, házigazdája pedig a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház nyugalmazott kórházigazgatója, M. Tóth Antal lesz, aki tagja a Kodály Társaságnak is. A Musica Sonora Kamarazenekar életében nagy jelentőséggel bír a Ránkiékkal való közös fellépés. Az együttes ugyanis a tehetséges pályakezdő zenészek pártfogolását tekinti elsődleges feladatának, így a már elismert művészekkel adott koncerteket a zenekar mindig nagy megtiszteltetésnek veszi. A Musica Sonora egyébként 2009-ben Polgár László, operaénekessel, 2011-ben pedig Banda Ádám, hegedűművésszel is koncertezett.
A Ránki-család bár már számos színes műsorpalettájú koncertet adott az év során, az idei évben hangversenyeik nagyrészt Liszt életművét helyezik fókuszba. Így lesz ez a bicentenárium hátralévő hónapjaiban is: október 28-án a solymári Waldorf-iskola javára rendezett jótékony esten adnak elő Liszt-műveket, novemberben pedig Párizsban a felújított d'Orsay múzeumban, továbbá a Stuttgarthoz közeli Reutlingenben is a Faust-szimfóniát tűzték műsorukra. December 10-én a Prima-díjas Magyar Rádió Gyermekkórus közreműködésével adnak karácsonyi koncertet a Müpában, Kodály, Liszt és Debussy alkotásaival, előlegezve a 2012-es Debussy-évet, amikor is a francia zenei impresszionizmus mesterének 150. születésnapját fogjuk ünnepelni.
Ránkiék a folyamatos koncertezés mellett a 200 éve született zeneszerzőnek tárgyi formában is emléket állítottak. A német sajtó is beszámolt arról, hogy a művészházaspár kezdeményezésére és költségére egy filigrán Mária-szobor került a bayreuthi Liszt-sírkápolnába. "A nyár elején Weimarban koncerteztünk, és hazafelé tartva ellátogattunk Liszt sírjához Bayreuthban. A sírkápolnában több emléktábla látható, az egyetlen magyar nyelvű 35 éves, a legújabbat, egy 2011-es német nyelvűt, a Raidingi (Doborján) Férfikar helyezte el. Első gondolatunk az volt, milyen jó lenne, ha magyar részről nem egy új táblát, hanem valami személyesebb, méltóbb emléket állíthatnánk" - nyilatkozta Klukon Edit. Mivel mindketten jól ismerik Liszt műveiben és leveleiben megnyilvánuló mély vallásosságát, Mária-tiszteletét, a Mária-szobor mellett döntöttek. Az elgondolásról tudomást szerezve művésztársuk, Bogányi Gergely anyagi hozzájárulással is csatlakozott hozzájuk. Az elkészült szobor - Mátyássy László: Mária a gyermek Jézussal - talapzatán nem a három adományozó neve áll, hanem csupán annyi: Hálás magyar honfitársai. "Nekünk az volt fontos, hogy a szobor odakerüljön, és ha bárki magyarul tudó arra jár, a magáénak érezhesse."
A zongoraművészhez nemrég került a 15 esztendős Liszt francia nyelvű naplója, amelyet Hárs Ernő fordított magyarra. A kötet Klukon Edit utószavával, a Borda Antikvárium gondozásában adták ki. "Lenyűgözött a könyvecskében, hogy milyen intenzitással vágyódott írója a rend, a lelki tisztaság és a jóság után. Zenéjéből, írásaiból a legnemesebb értelemben vett emelkedettség árad, megnyugvást és feloldódást egyedül a Szeretetben remélt és talált" - olvasható a zongoraművésznő gondolata az utószóban.
Ránki Dezső és Ránki Fülöp
2011. november 27. - Klebelsberg Kultúrkúria
Km: Musica Sonora Kamarazenekar
Vez: Illényi Péter
Carl Maria von Weber: Oberon-nyitány
Adalbert Gyrowetz: F-dúr zongoraverseny - Ránki Fülöp
R. Schumann: A-moll zongoraverseny (Op. 54) - Ránki Dezső