Hamarosan ismét itt a Bartók Plusz Operafesztivál, amely az operavilág legérdekesebb, legkedveltebb vagy éppen legformabontóbb darabjaival várja közönségét Miskolcra. Az egyik leginkább várt bemutató Eötvös Péter Aranysárkány című operája, amelyet az Israel Contemporary Players játszik majd Nagy Zsolt vezényletével június 16-án a Miskolci Nemzeti Színházban. A mű Roland Schimmelpfennig kortárs drámaíró és dramaturg színdarabjából készült, akinek a drámái a legtöbbet játszott darabok közé tartoznak ma Németországban. Az Aranysárkány, amelyet a Katona József Színház 2010- ben Gothár Péter rendezésében már bemutatott színpadon, témáját tekintve a mai Európa aktuális problémáival foglalkozik, egyfajta szocioopera. A címszerepekben hallhatjuk Meláth Andreát és Mikecz Kornélt, a rendező Bruno Berger Gorski. Eötvös Péter Kossuth-díjas zenepedagógus és karmester, az egyik legismertebb magyar kortárs zeneszerző 1991-ben létrehozta a Nemzetközi Eötvös Intézet Alapítványt, 2004-ben pedig az Eötvös Péter Kortárszenei Alapítványt. Alapítványai a fiatal zeneszerzőket és karmestereket segítik, ösztöndíjat, továbbképző kurzusokon való részvételt biztosítva számukra. Az Aranysárkány című új opera kapcsán Meláth Andreát kérdezzük arról, mi a története az operának vagy hány szereplőt jelenítenek meg a művészek?
Tizenegy nagyszerű zenekar, félszáz világzenész muzsikus, egy lemezbemutató, egy születésnap, egy jótékonysági est, egy tematikus fotóalbum bemutatója, kerekasztal-beszélgetés, táncház és egy egész héten át tartó világzenei maraton – röviden erről szól majd június 16. és 21. között a Kobuci Kertben a II. Óbudai Világzenei Hét. A Világzenei Héten belül külön ünnepnap lesz június 19-e, ami a Kobuci óbudai megnyitásának pontosan a 10. évfordulója. A Kobuci Kert 2005-ben indult Kapolcson, és 2009-ben költözött a Zichy-kastély udvarába. A kínálat alapját a kezdetektől a nép- és világzene jelenti, ehhez kapcsolódott később a blues és az underground. A születésnapot a Kert jótékonysági esttel ünnepli, melynek teljes jegybevételét az óbudai Szent Margit Kórház javára, a Krónikus Belgyógyászati Osztály felújítására ajánlják fel.
Két olyan zenekar lép színpadra, akiknek sorsa része a hely történetének. Szalonna és Bandája a Kárpát-medence autentikus népzenéjével, míg Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák az archaikus és modern műfajok ötvözésével hívja táncra és ünneplésre a közönséget. A nap kiemelt eseménye a kert történetéről készült fotóalbum bemutatója is. Belicza László Gábor fotográfus klasszikus analóg technikával készült portrésorozata a Kobuci mikrotársadalmát – muzsikusokat, stábtagokat – mutatja be. Az album példányainak eladásából származó összeget szintén a Szent Margit Kórház javára ajánlják fel. Az évforduló kapcsán Kaszap Gáborral, a Kobuci ügyvezetőjével, egyik alapítójával beszélgetünk.
Tóth Viktor LAMU című lemeze márciusban jelent meg, és már megjelenésekor remek szakmai- és közönségkritikákat kapott. A lemezt a belga elNegocito kiadó jegyzi. A szaxofonos három kirobbanóan sikeres koncertfelvételéből állította össze az anyagot, amelyet az elmúlt években a Mahasimadavi Players elnevezésű nemzetközi sztárgárdával vett fel. Olyan nagyságok játszanak a lemezen többek között, mint az amerikai Hamid Drake dobos, Bart Maris vagy a a német afro rapper SimpleOn. A többszörösen az év jazz zenésze és jazz zeneszerzője díjjal kitüntetett szaxofonossal az új lemezről, koncertekről és arról beszélgetünk, hogy milyen a viszonya a ma emberének a zenéhez.
Michael Frayn Vadméz című vígjátékának adaptációja június 24-én debütál a Belvárosi Színházban Ötvös András, László Lili, Mészáros Máté és Ullmann Mónika főszereplésével, Znamenák István rendezésében. Az előadás főszereplője egy idő után a nőkben látja a „kapaszkodót”, a kiutat, de ők is csak vészkijáratok lesznek végül számára, és sajnos mindig ugyanoda, önmagába, az élet szörnyű értelmetlenségének zsákutcájába jut vissza. A sok komikum alatt ott húzódik vastag rétegben a kétségbeesés és a bosszú. Nevezhetjük ezt életközepi válságnak vagy kapuzárási pániknak is, de közben persze az előadás egy vérbő komédia, ahol minden lehetőség adott, hogy könnyesre kacagja magát a néző. A kérdés azonban ugyanaz marad: mi értelme az életnek, mi végre élünk? Az előadásban játszik még Radnay Csilla, Nagy Dániel Viktor, Grisnik Petra, Pataki Ferenc, Fodor Tamás, Ficzere Béla, Fellinger Domonkos és Takács Zalán.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2019. június 16-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.