Klasszikus

Archívumfejlesztés Bécsben

2014.10.09. 10:36
Ajánlom
Digitalizálásra fordítják a Birgit Nilsson-díjjal járó egymillió dollárt a Bécsi Filharmonikusok - jelentették be a zenekar vezetői október 8-án a díj átvétele előtt Stockholmban.

Áprilisban hozták nyilvánosságra, hogy a bécsi zenekarnak ítélték idén a legendás svéd szopránról elnevezett díjat, amelyet a svéd királyi pár jelenlétében október 8-án adtak át a stockholmi hangversenyteremben. A díjátadó alkalmával az együttes fel is lépett Riccardo Muti vezényletével. Andreas Grossbauernek, a zenekar elnökének közlése szerint az archívum jelenlegi helye túl szűkös, ezért új, tágasabb helyszínt szeretnének keresni Bécsben, ahol a diákok, a kutatók és minden érdeklődő szabadon tanulmányozhatja az 1842-ben alapított zenekar gazdag múltját. Ebbe a múltba Anton Bruckner és Johannes Brahms szimfóniáinak ősbemutatói mellett a nemzetiszocialista időszak is beletartozik, amellyel való szembenézésre a zenekar az elmúlt időszakban komoly erőfeszítéseket tett.

Egy közéleti vitát követően 2013 januárjában történészbizottságot kértek fel arra, hogy tárják fel az együttes múltját. A két hónappal később közzétett jelentésből kiderült, hogy a zenekar muzsikusainak csaknem fele volt a náci párt tagja 1933-1945 között, 1938-ban valamennyi zsidó származású művészt elbocsátották az együttestől. 1945 után pedig nem történt meg a rehabilitáció. A történészek arra is fényt derítettek, hogy a zenekar híres újévi koncertjének közvetítése 1939-ben kezdődött, Joseph Goebbels propagandaminiszter lelkes támogatásával. A múlttal való szembenézés szellemében a Bécsi Filharmonikusok tavaly decemberben visszavonták a zenekari kitüntetéseket hat magas rangú náci illetékestől, idén áprilisban pedig visszaszolgáltattak eredeti tulajdonosa örököseinek egy nácik által elrabolt, és később a zenekarnak ajándékozott festményt. A világhírű svéd drámai szoprán, Birgit Nilsson halála előtt hozta létre alapítványát, amellyel a világ operajátszását akarta támogatni. A klasszikus zenei világ legbőkezűbb elismeréseként emlegetett Birgit Nilsson-díjat aktív énekes, karmester vagy zenekar nyerheti el kiemelkedő és maradandó teljesítményével.

Az elismerést első alkalommal Plácido Domingo vehette át 2009-ben; őt még a 87 éves korában, 2005-ben elhunyt énekesnő maga választotta ki. 2011-ben Riccardo Muti karmester kapta a díjat, amelyet azóta háromévente ítélnek oda. A zsűri indoklása szerint a Bécsi Filharmonikusok "magas művészi színvonaluk és sokoldalúságuk" miatt érdemelték ki az elismerést. Rutbert Reisch, a Birgit Nilsson Alapítvány elnöke közleményében felidézi, hogy a svéd énekesnő nagyon szeretett együtt dolgozni a bécsi zenekarral, ezért úgy vélte, a választás bizonyára nagy örömére lenne.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.