Árverés Fischer Annie tiszteletére

2014.04.15. 14:35
Jubileumi aukciót rendeznek április 24-én a száz éve született Fischer Annie tiszteletére Bősze Ádám Zenei antikváriumában. Az idén tízéves régiségbolt szeptember óta friss pörkölésű kávéval is várja vendégeit, nemrég pedig elkészült a kifejezetten az üzlet számára összeállított "antikvárium blend" is.

A háromszáz tételt számláló aukciós anyag nagy része kézirat, könyv vagy kotta, de hangszerek is szerepelnek az árverési tárgyak között. Kiemelt figyelmet érdemel Zádori István alkotása, mely a háromszoros Kossuth-díjas zongoraművész ceruzarajz-portréját ábrázolja. A könyvek között talán a legérdekesebb a Pestbudai Hangász-Egyesület kormányzó bizottságának eredeti, 1842-43-as évi jelentése magyar nyomtatásban.

A kották közül kalapács alá kerül négy első kiadású Bartók-kotta is, köztük a nagyon ritka Négy sirató, a Két elégia, a Két román tánc, illetve a Három burleszk. A legkiemelkedőbb tétel egy nyolckötetes Beethoven-kottagyűjtemény. Köztudott, hogy Fischer Annie - hosszadalmas és aprólékos munkával - lemezre vette a komponista összes szonátáját. A gyűjteményben a zongoraművésznő bejegyzési találhatóak, melyeket saját felvételeinek többszöri visszahallgatása után tett. A sorozat ennek megfelelően kivételes lehetőséget nyújt az előadói elképzelések alakulásának nyomon követésére és visszafejtésére.

Az április 14-én tartott sajtótájékoztatón a Fischer Annie-hoz köthető tételek mellett több más ritkaság is előkerült. Lehet majd licitálni Bartók Béla utolsó magyarországi hangversenyének dedikált műsorlapjára: Bartók és felesége, Pásztory Ditta zenekari estjére 1940. október 8-án került sor a Zeneakadémia nagytermében, a Ferencsik János által vezényelt Székesfővárosi Zenekar részvételével. Néhány nappal később a házaspár végleg elhagyta Magyarországot. Ugyancsak elárverezik a Rózsavölgyi és Társa zeneműkiadó 19. és korai 20. századi, részben zeneszerzőkkel folytatott hivatali levelezésének fontos részeit: szerződéseket, leveleket, megállapodásokat. Az antikvárium elérését a jövőben honlap könnyíti a http://www.bosze.com címen, több ezer zenei témájú könyvet, kottát és más dokumentumot kínálva az érdeklődőknek.

Könyv

Meztelenre vetkőzni még az orvos előtt sem!

Láthatóvá válnak a cselédlányok, szegényebb sorból való asszonyok hétköznapjai, a kor egészségügyi, higiéniai, sőt erkölcsi viszonyai. Szécsi Noémi legutóbbi kötetében dr. Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő rendelési naplói alapján enged bepillantást a 19. század végén és a 20. század elején élő nők életébe.
Fidelio Tours

Több mint félszáz program a Zempléni Fesztiválon

Komolyzenei és jazzkoncertek, színházi és irodalmi estek, kiállítások mellett családi és gasztronómiai kínálat várja az érdeklődőket augusztus 14. és 23. között.
Jazz/World

A boglári közönséget táncoltatja meg pénteken a Budapest Bár

Azt már egyértelműen láthatjuk, hogy 2020 nem a nagykoncertek és a többezres fesztiválok éve, de a Budapest Bár legénysége ebben a nehéz helyzetben sem maradt tétlen. Az utóbbi hónapokban tökéletesítették friss lemezük dalait és előkészítettek egy koncertszínházi darabot, amit augusztusban és szeptemberben több ízben is meghallgathatunk. Legközelebb 7-én, pénteken lépnek fel Balatonbogláron, a Kultkikötő 15. születésnapján. A zenekar vezetőjével, Farkas Robival beszélgettünk.
Jazz/World

Tizenhét ember szíve egy akkordban - Beszélgetés Bacsó Kristóffal

Elvégezte a Liszt Ferenc Zeneakadémiát és a Berklee College of Music-ot, bizonyított a francia és az amerikai komolyzenei színtéren, londoni, barcelonai és pescarai jazz fesztiválokon nyűgözte le a szakmát, Orszáczky- és Artisjus-díjban részesült, és különböző formációival eddig négy saját lemezt jelentetett meg. Bacsó Kristóf szaxofonista és zeneszerző jelenleg a Modern Art Orchestra művésze – zenei pályafutásáról, a MAO-val közös munkájáról, jövőbeni terveiről beszélgettünk.

Különleges koncertpárral indítja új évadát a Zeneakadémia

A Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar közös hangversenyén a Kossuth-díjas Balázs János szólójával hallható Rahmanyinov összes zongoraversenye és a virtuóz Paganini-variációk augusztus 18-án és 19-én a Nagyteremben. A vendégkarmester a kanadai Charles Olivieri-Munroe lesz.

Klasszikus hír

A Balatonon is koncerteznek a BFZ zenészei

Bár az augusztus még nem az aktív koncertszezon hónapja, a Budapesti Fesztiválzenekar több nyári programmal is készül közönségének Budapesten, a Balatonon és a Dunakanyarban.
Klasszikus hír

Klasszikus ajánló

Fesztivál egy nappali szobában – Kezdődik az Altalena Zenei Fesztivál

Szerdától hamisítatlan szalonhangulattal és a klasszikus zenei élet legkiválóbb előadóival várja közönségét az Altalena Zenei Fesztivál. A kamarazenéé és a szólóhangszereké a főszerep, de a programban néptáncos-népzenés est és zenés beszélgetések is helyet kapnak.
Klasszikus gyász

Elhunyt Leon Fleisher, az évtizedeken át csak bal kezével játszó amerikai zongorista

Elhunyt 92 éves korában Leon Fleisher világhírű amerikai zongorista, aki egy betegség miatt évtizedeken át csupán bal kézzel játszott. A zenész rákbetegségben halt meg vasárnap - írja a bbc.com.
Klasszikus ajánló

Megvan az idei Kaposfest teljes programja

Augusztus 16–19. között megújult arculattal érkezik a 11. Kaposfest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivál Várdai István és Baráti Kristóf művészeti vezetésével. Az idei esemény időtartamában ugyan rövidebb, de annál színesebb lesz.