Március 9-én kerül kalapács alá a Harrisburgi Szimfonikus Zenekar egyik tagja által készített hegedű, amelyen Albert Einstein játszott. „A világ legnagyobb tudósa, A. E. számára. Készítette Oscar H. Steger, 1933. februárjában” – ez áll a hangszer hátulján. A hegedű teste lucfenyőből és juharfából készült, a hozzá tartozó tokban pedig egy fekete-fehér fotó található a zenélő tudósról.
A Bohnams.com szerint a hegedű értéke 100-150 ezer dollár (25-38 millió forint) között lehet.
Einstein hatévesen kezdett hegedülni, tizenhárom évesen bukkant rá Mozart hegedűszonátáira, amelyekért egész életében rajongott. „A zene segít neki, amikor elméleti munkát végez – mondta róla második felesége, Elsa. – Elvonul a dolgozószobájába, visszatérve néhány akkordot üt a zongorán, lejegyez valamit, és visszavonul.” A fizikus nagyon ritkán utazott a hangszere nélkül, és mindig úgy intézte a tudományos feladatait, hogy a szerda esti kamarázásokra jusson ideje princetoni otthonában.
Einstein 1933 októberében költözött Princetonba, ahol a helyi egyetem tanára lett. Európából, a náci térnyerés ellen menekülve nagy szenzáció volt a megérkezése, ekkor készült a hangszer is.
A közismert anekdoták szerint Einstein nem volt nagy játékos, Molnár Ferenc egyszer úgy felnevetett egy bakiján, hogy a sértődött fizikus csak ennyit mondott: „Hogy merészel nevetni? Én bezzeg el sem mosolyodtam az Ön komédián.”
Egy másik alkalommal Arthur Schnaebellel kamarázott, és teljesen eltévedt egy szonáta második felében. A zongorista dühösen förmedt rá Einsteinre: „Albert, maga nem tud számolni?”
(via Bonhams, Slipped Disc)