Pozsony és Esztergom, valamint a főváros az egyik legfontosabb helyszínné vált. A nyitókoncert július elején a Vigadóban volt, és négyéves hagyományaikhoz híven, a zárókoncert is Budapesten lesz. A Vigadó, a Városháza a Müpa és a Várkert bazár után most a Zeneakadémián zár a fesztivál.
Volt ennek az évnek számtalan örömteli eseménye, mert a Klassz a pARTon! koncerteknek nemcsak egyre több zenerajongója van szerte az országban, hanem egyre több partner is csatlakozik hozzájuk.
Szeptember 18-án a főváros legszebb koncerttermében születésnapot ünnepelnek, mert a „Szól a szív Alapítvány” harminc éves, és a fesztivál házigazdája Érdi Tamás nemcsak az egyik alapító tag, hanem már tizenéves korában sokat tett muzsikustársaival, hogy felépülhessen a Vakok Általános Iskolájának uszodája. A születésnapi koncerten a francia Hermés Quartet lesz kamarapartnere, akiket a világhírű zongoraművész, Alfréd Brendel tett híressé.
2018-ban a Klassz a pARTon, hivatalos rendezvénye lett a Kulturális Örökség Európai Évének, és a Fesztivál házigazdáját a KÖEÉ az Év nagykövetének választotta.
Már az indulásnál kiléptek az országból, a nyitókoncertet megismételték a Pozsonyi Püspöki Palotában, szeptember végén pedig Érdi Tamás Rijekában ad szólókoncertet, így a végső záróesemény is külföldön, ezúttal az Adria partján, az ősi Fiuméban lesz. De ennek a koncertnek lesz egy üzenete is, mert egyben megnyitja a Rijekai Magyar Hetet, köszöntve Európa majdani kulturális fővárosát. Ebből az alkalomból hívták meg a fesztivál állandó kiállítását is, Érdi-Harmos Réka képeivel, ami végig kísérte a KLASSZ a pARTon! nyárestéit, zenei pillanatokkal felidézve az elmúlt évek koncert emlékeit. De lesz Rijekában egésznapos Cimbora program is, mert a fesztivál talán egyik legfontosabb célja, hogy a gyerekekből koncertlátogató közönséget neveljen. Már a legkisebbeket is koncertekkel, interaktív játékokkal varázsolják el a strandokon, s ezekből lesz bemutató Rijekában is.
De nemcsak rájuk figyel a fesztivál. Ebben az évben is több mesterkurzus csatlakozott a sorozathoz a Balaton SAX mesterkurzusa, a Jeunesses Musicales nemzetközi kürtkurzus, és a legifjabbak, Ácsné Szily Éva tanítványai is bemutatkoznak. A MOL tehetségtámogató program nyertesei szóló koncertjeikkel évek óta a Fesztiválon vannak. Talán a legnagyobb sikerek egyike ismét a Varázsfuvola, Kertesi Ingrid és Gulyás Dénes zeneakadémista tanítványai több balatoni strandon ’varázsolták’ el a közönséget, és a lelkesedés sehol sem maradt el, ezúttal Gulyás Dénes, a gyerekközönségét is a színpadra csábította, és így ők is a Varázsfuvola szereplői lettek.
De a füredi programban lépett fel a Vásáry Tamás nevével fémjelzett Debreceni Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar is, no és a két testvér zenekar Veszprémből és Budapestről, amelyeket Demel Eszter és tanítványa Bolla Milán vezényelt. Így a mesterkurzusok és a zenekarok flashmobjairól szóltak Balatonfüred délutánjai, ahol ezúttal kicsit ütközött a programsorozat a Kék Szalag eseményeivel, de a vitorlások sikere ellenére mindig telt ház volt az Anna Grand Szálló nagytermében is. Nem lehetett eldönteni ki aratta a nagyobb sikert, a gyerek vagy ifjúsági zenekarok, vagy a leghíresebb együttesek, mert az Anima Musicae Kamarazenekar, vagy a Concerto szólistáit legalább akkora lelkesedés fogadta, mint a fiatalok koncertjeit, vagy Vásáry Tamás fordított szereplését, amikor a ráadásban a közönség tapsát is Ő vezényelte. Szép pillanat volt, ahogy az est házigazdája a ’tanítvány’, Füreden megköszöntötte Mesterét 85. születésnapján.
Volt egy „kakukktojás” is a fesztiválon, mint minden évben. Tavaly Sebő Ferenc születésnapját ünnepelték, most pedig Tompos Kátya Hruttka Róbert triójával Cseh Tamásra emlékezett. Nagy taps köszöntötte az első sorban ülő Bereményi Gézát is.
Az operagálák hálás színfoltjai az esti koncerteknek. Keszei Borit és barátait boldogan fogadta a közönség, legalább olyan lelkesen, mint Szirtes Edina Mókust és csapatát, aki maga köré varázsolt egy egész zenekart, hogy Kodály Zoltán Vidróczkiját megidézze. Hálás volt a közönség érte is.
Aztán szólni kell még a vendégművészekről, akiket a fesztivál művészeti tanácsadójának, Bíró Csillának köszönhetünk. Felejthetetlen volt a vörösberényi barokk templomban Anneke Boeke fuvolaművész és együttese, akik korabeli hangszereken korhű hangzással muzsikáltak, de sikert arattak egyéb zsúfolásig megtöltött templomi koncertek is. Szamosi Szabolcs orgonaművész bizonyította Keszthelyen és Zamárdiban is, hogy az orgona a hangszerek királynője.
A füredi fesztiválhéten legnehezebb feladat elé a Lutoslawski Kvartetet állította a program szerkesztés, mert a zajok a legnagyobb ellenségei a Fesztiválnak. S amíg a zenekarok legyőzik a motorbúgást és a kisvasút dörömbölését, egy kvartet finom kortárszenéje, amit a Lutoslawski Kvartet számára írtak, már nehezebben jut el a közönséghez, pedig zenekedvelőkben nem volt hiány. A Vaszary Kert összes székét elfoglalták, sőt a füvön, s szerte a padokon is rengetegen ültek, és szerették volna hallani a koncertet, ami elég nehezen sikerült. Schumann Esz-dúr zongoraötösének dübörgő harmadik és negyedik tétele már eljutott a kert végébe, de a gyönyörűséges második tételt csak a közelben ülők hallhatták. Másnap Keszthelyen a Tükörteremben már boldogok lehettek a lengyel vendégművészek, de a tomboló siker itt is megvigasztalhatta a vendégművészeket.
Az esztergomi koncertről már beszámolt kritikusunk, csak a figyelmet tudom felhívni Csabai Máté írására, amiből kiderül, hogy ismét bravúros művészeket kapott a város koncert szerető közönsége. A Nemzeti Filharmonikusok Kamara Zenekarát Hamar Zsolt vezényelte.