Klasszikus

Az Amati fivérek becses brácsája

2011.08.28. 11:00
Ajánlom
Egy elfeledett hangszergyűjteményben Amati-hangszerre bukkantak Cincinnatiban.

Az Ohio állambeli Cincinnati Művészeti Múzeumban egy olyan hangszergyűjteményben találtak rá az értékes hangszerre, melyről még maguk a muzeológusok is megfeledkeztek. Az összesen körülbelül 800 darabos kollekcióban található Andreas Rucker egy virginálja (a csembalóféleség nevét feltehetőleg onnan kapta, hogy főként ifjú hölgyek játszottak rajta), Jakob Denner oboa d'amore-éja (az oboacsalád mezzoszoprán fekvésű tagja) és az Amati fivérek egy 1619-re datált mesterbrácsája is. Antonio és Hieronymus Amati a cremonai hegedűkészítő-dinasztia második generációjához tartoztak, munkásságuknak olyan messzeható újítások köszönhetők, mint a hegedű f-nyílásának végleges formája, de egyes zenetörténészek még a mai brácsa alakjának tökéletesítését is a nevükhöz kötik.

Az újra felfedezett gyűjtemény, amit a Sotheby’s aukciósház egyik szakértője az Egyesült Államok legjelentősebbjei közé sorolt, a 20. század fordulóján élt muzsikus-üzletember, William Howard Doane adománya lehetett. Doane 1914-ben körülbelül 640 hangszert ajándékozott a múzeumnak, gyűjtésében a Föld minden tájáról akadtak hangszerek, mintegy húsz darab nem is nyugati országból származik. A nagyvonalú és jelentős adománnyal végül azonban nem foglalkoztak, így hamar feledésbe merült. A gyűjtemény huszonegyedik századi újrafelfedezését követően a Cincinnatiban megrendezésre kerülő 2012-es World Choir Games (Kórus Világjátékok) alatt tekinthetik meg legközelebb az érdeklődők a különleges hangszereket. Illetve csupán egy részüket: a Cincinnati Art Museum igazgatója, Aaron Betsky elmondása szerint ugyanis a hangszerkollekció nem illeszkedik a múzeum profiljába, így a kiállított darabok kivételével a gyűjteményt áruba bocsájtják.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Zenés színház

Számos jelentkező pályázik a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

A Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatára március 28-ig lehet jelentkezni, a napokban megjelent hírek szerint több jelentkező, énekes, karmester és rendező is megméretteti magát.
Jazz/World

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.
Vizuál

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.
Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.