Klasszikus

"Az árnyék völgyében járva..."

2014.05.07. 08:22
Ajánlom
A magyar zsidóság deportálásának 70. évfordulója alkalmából, a Magyar Holokauszt Emlékév hivatalos programsorozatának részeként Leon Botstein vezényel május 11-én 19 órakor a Zeneakadémián. A koncerten a vészkorszakban fiatalon elhunyt, illetve emigrációba menekült zsidó komponisták művei, valamint Dohnányi Ernő Szegedi miséje hangzik el.

A  Zeneakadémia Koncertközpont által rendezett, zártkörű hangverseny célja annak bemutatása, hogy a történelem eme sötét fejezete a magyar kultúrának is pótolhatatlan veszteséget okozott. A pályáját Izraelben kiteljesítő Pártos Ödön, a munkaszolgálatosként az ukrajnai fronton elhunyt Weiner László, a katolikus hitre áttérő, s főművének egy latin misét valló Gyopár László, az 1944 júliusában ismeretlen helyen mártírhalált halt Nádor Mihály és az Egyesült Államokba emigrált, zsidóbarátsággal és náci kollaborációval egyaránt megvádolt Dohnányi Ernő műveiből álló koncertprogram 2013 tavaszán már sikert aratott a Carnegie Hallban Hungary Torn címmel.

Egy év elteltével, a Magyar Holokauszt Emlékév programjaként kerül most sor a hazai produkcióra, amelynek karmestere - a New York-i estéhez hasonlóan - a Bard College professzora és rektora, Leon Botstein. A Chicagóban és a Harvardon iskolázott dirigens pályafutása során egyaránt volt az Amerikai és a Jeruzsálemi Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója, vendégkarmesterként pedig olyan együttesek élén állt, mint a Londoni Filharmonikusok, a Concerto Budapest, a Budapesti Fesztiválzenekar vagy éppen a Philharmonia Orchestra. A zenetudósként is számos díjjal és elismeréssel kitüntetett dirigens több kulturális testület, köztük az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia tagja, cikkeit jelentős lapok közlik a New York Timestól a Musical Quarterlyig.

Az est műsorát Botstein szorgalmazására Bársony Péter Liszt-díjas brácsaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára állította össze, aki a Kossuth-díjas Kelemen Barnabás hegedűművésszel együtt már az amerikai produkcióban is közreműködött. Ők lesznek a május 11-i budapesti koncert szólistái is, a hangversenyen közreműködik továbbá Váradi Zita (szoprán), Vörös Szilvia (mezzoszoprán), Balczó Péter (tenor), Bretz Gábor (basszus) és Lengyel Zoltán (orgona).

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.