Klasszikus

„Az átiratnak legyen mondanivalója”

2016.03.05. 11:05
Ajánlom
Bruckner, Boldoczki, Bogányi: vagyis háromszorosan is a nagy B jut főszerephez a Pannon Filharmonikusok március 5-i koncertjén a Müpában. A koncertről, szólókarrierről és a trombita helyzetéről a szólistával, Boldoczki Gáborral beszélgettünk, aki idén ünnepli negyvenedik születésnapját.

- Több mint öt éve foglalkozol fiatalokkal a Zeneakadémián. Mik a tapasztalataid?

- Valóban 2010 óta foglalkozom a Zeneakadémián hallgatókkal, de korábban is voltak már növendékeim. A rézfúvós oktatás itthon nagyon színvonalas és remek gyerekanyagot kapunk a zenei szakközépiskolákból. Az egyetemi évek alatt így intenzív és gyümölcsöző munkát tudunk folytatni.

Boldocki Gábor

Boldocki Gábor (Fotó/Forrás: Marco Borggreve)

A növendékek nagy része vagy a hangszer tanára lesz, vagy zenekari muzsikus, ezért főként a zenekari próbajátékokra készülünk fel, de természetesen a szólókarrier lehetőségéről is mindig szót ejtünk.

- Miben látod a szólótrombitás karrier nehézségeit?

- A szólókarrier önmagában a repertoár szűkössége miatt nehézkesebb, de nagyon sok más lehetőség van előttünk, a trombita egy igazán különleges hangszer. Nagyon izgalmas például a barokk irodalom, amelyből nagyszerű átiratok készülhetnek, olyanok, amelyekben meg lehet mutatni a trombita szinte minden oldalát és lehetőségét. Ezekből a művekből legközelebb május 6-án válogatok a Zeneakadémián a Capella Gabettával közös koncerten.

A hangverseny érdekessége, hogy Andres Gabetta, Sol Gabetta gordonkaművész testvérének együttese historikus vonós hangszereken fog játszani és megjelenik majd a csembaló és a theorba is. Amikor először találkoztam velük, éppen egy CD felvétel előtt, nagyon izgatott voltam, hogy az én mai építésű piccolo trombitám, hogyan illeszkedik majd egy barokk együttes hangzásába, de az együttműködésünket siker koronázta. Nagyon örülök, hogy a közös Tromba Veneziana című albumunkat egyfajta lemezbemutatóként Budapesten is el tudjuk játszani. Főként Vivaldi művei kerülnek előtérbe, akinek bár csak egy műve született trombitára, az oboa-, a hegedű- és a gordonkaverseny átiratok elképzelhetetlen teret engednek a trombita hangszíneinek bemutatására.

Boldoczki Gábor

Boldoczki Gábor (Fotó/Forrás: Liszt Ferenc Kamarazenekar)

- Március elején a Pannon Filharmonikusok szólistájaként hallhatunk a Müpában.

- Nagy megtiszteltetés és őröm, hogy én lehetek idén a zenekar rezindens szólistája, hiszen az együttes igazgatóját, Horváth Zsoltot már régóta ismerem, ő maga is trombitás, illetve Bogányi Tiborral is személyes az ismeretségünk, noha színpadon ez lesz az első zenei találkozásunk. A pécsi Kodály Központban is most januárban léptem fel először, ami a zenekarral való idei együttműködésem első állomása volt.

A Pannon Filharmonikusokat ezúttal Bogányi Tibor vezető karmester dirigálja, aki nagy feladatra vállalkozik:


Anton Bruckner 
utolsó, befejezett nagyzenekari művét, a VIII. szimfóniát elsősorban terjedelme és apparátusa teszi kitüntetetté: a bruckneri dimenziókhoz mérten is monumentális, csaknem másfél órás kompozícióban egy méretes fúvóskar vonul fel, és a hatalmassá duzzasztott zenekar a szerző komor látomását igyekszik kifejezésre juttatni.

Örömmel mentem vissza a pécsi koncertterembe március 3-án is, mert bár mindenki pozitívan nyilatkozott a Kodály Központ akusztikájától számomra nem mellékes, hogy a kitűnő hangzás mellett jól is érzem magam a színpadán. Március 5-én a Müpában is Haydn Esz-dúr versenyművében közreműködöm majd az együttessel, amely darab tökéletesen visszaadja a trombita hangjára jellemző fényességet, és egy gyönyörű, érzéki, lágy ív is bejárható a versenymű során.

- Idén ünnepled negyvenedik születésnapodat.

- Úgy érzem, hogy most jön a legszebb időszak, elégedett vagyok, mert nagyon szép koncertjeim vannak és kitűnő partnereim, akiktől sokat tudok tanulni. Említhetném Gidon Kremert vagy Fazıl Sayt, aki írt is nekem egy versenyművet, de büszke vagyok, hogy Dubrovay László is több alkotását nekem ajánlotta.

Horváth Zsolt, a zenekar igazgatója is erősíti majd játékával  a trombitaszólamot március 5-én a Müpában. Vásároljon jegyet a koncertre ide kattintva!

A barokk repertoár előadása mellett van egy trió, amiben közreműködöm, olyan partnerekkel mint Hedwig Bilgram, aki 35 éven keresztül volt Maurice André kamaratársa. Továbbra is szeretném a világot járva arra ösztönözni a zeneszerzőket, hogy alkossanak műveket a trombita számára ugyanazzal a lelkesedéssel, ahogy legutóbb a 82 éves Krzysztof Pendereczki is tette.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.