Egy ősbemutató és egy magyarországi bemutató keretén belül ismerkedhetnek meg Szentpáli Roland tubaművész munkásságán keresztül a tubával és a szerpenttel.
Szentpáli Roland kiváló hangszeres előadó és aktív zeneszerző. Ezen a koncerten mindkét jellemzőből ízelítőt kaphatnak. A műsor első felében Boccherini műveket hallhatnak, ahol a cselló szóló helyett virtuóz tubajáték versenyez majd a zenekarral. A második részben a bemutatóké a főszerep. Itt hangzik el először Éva című műve színésznőre, szerpentre és vonósokra. Évát Tompos Kátya, Jászai Mari-díjas magyar színésznő, énekesnő személyesíti meg.
A csaknem 500 éves eredeti hangszer, a szerpent, mint a csábító kígyó jelenik meg.
A szerpent (francia serpent = 'kígyó') fából készült historikus hangszer, amely a 17-19. század folyamán volt használatban. A mű tematikája a bibliai Éva és a kígyó jelenete a Paradicsomban. Nem a bűnbeesést láthatjuk/hallhatjuk az előadásban, hanem annak lehetünk tanúi, hogy mi történt Éva lelkében, miért hagyta magát elcsábítani. Milyen érzelmi folyamatok játszódtak le benne, hogy a tökéletes paradicsomi létben, Ádámmal, az ideális férfival az oldalán mégis “bedőlt” a kígyónak.
A műben a prózai rész pontosan időzítette a szerző, hol kell megszólalnia, a zenei anyag pedig folyamatosan igazodik a mondanivalóhoz, hagyományosan ütemekre tagolva, vagy éppen aleatorikus formában. A szerpent folyamatosan kérdez, állít, zavar, csábít, egyre lényegre törőbben és határozottabban, ahogy Éva megtörik a kíváncsiság és a vágy súlya alatt. Az évszázadok alatt Éva vált az örök nő, a bűn szimbólumává. A történelem során mindig más és más formában jelent meg a csábító asszony képe. Csak a bűn volt állandó. A késő középkorban Éva negatív figurává, nőiessége démonikussá alakult át. Elképzelések szerint a kígyó azért Évánál próbálkozott, mert testi gyönyört kínálva nála remélt nagyobb sikert. Éva, a test jelképe, alávetette magát a gyönyörnek, Ádám, a szellem megtestesülése, a gyönyör által legyőzve behódolt. A darabban ez a motívum pontosan nyomon követhető, a zene és a szöveg alapján.
Az estét a Chill Fantasy zárja: jazz számok vonószenekari körítéssel. A koncertet Cser Ádám vezényli, aki tavaly a Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny legeredményesebb magyar díjazottja volt.
A hangversenyre az MTA dísztermében november 17-én 19:30-kor kerül sor. Tovább információ itt.