Klasszikus

„Az egész élete a zenéről szólt” – Rolla Jánosra emlékezett Fülei Balázs és a Zeneakadémia Kamarazene Tanszéke

2024.02.13. 13:50
Ajánlom
A nemrég elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője, a Liszt Ferenc Kamarazenekar alapítója és koncertmestere emlékére rendeztek hangversenyt, amelyen a kiváló művész utolsó tanítványai, tanárkollégái és egykori muzsikustársai léptek pódiumra.

 „Az összes közreműködő nevében köszönöm, hogy eljöttek ma este egy zenei családként emlékezni Rolla Jánosra. Köszönöm a Zeneakadémia vezetésének, hogy ez az emlékkoncert létrejöhetett, és közösen együtt lehetünk lélekben mesterünkkel, barátunkkal, tanárkollégánkkal, muzsikustársunkkal, Rolla Jánossal” – köszöntötte a megjelenteket Fülei Balázs, a Kamarazene Tanszék vezetője a hangverseny első perceiben.

A telt házas koncert első felében Haydn, Mozart, Beethoven és Mendelssohn – az esemény emelkedett hangulatához illeszkedő – zeneműveinek egy-egy tételét játszották Rolla János legutolsó tanítványai, akik a 2023/24-es tanévet még közös műhelymunkával kezdhették el vele. Azután Rózsa Richárd gordonkaművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar korábbi tagja Kodály Szonatináját játszotta Gulyás Márta zongoraművésszel, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatójával, korábbi tanszékvezetőjével. Brahms Op. 111-es vonósötösének lassú tételével pedig tanárkollégák tisztelegtek: Falvay Attila, Varga Oszkár, Tuska Zoltán, Ludmány Dénes és Varga István.

ml_240207_045-114322.jpg

Falvay Attila, Varga Oszkár, Tuska Zoltán, Ludmány Dénes és Varga István (Fotó/Forrás: Mudra László)

A hangverseny második részében J. S. Bach három csembalóra komponált, 1063-as jegyzékszámú d-moll versenyművének szólistái Mali Emese, Kiss Péter és Fülei Balázs voltak, a zenekarban közreműködtek a Zeneakadémia hallgatói, valamint a Kamarazene Tanszék oktatói: Falvay Attila, Rónaszéki Tamás és Varga Oszkár. Az együttes a koncert zárásaként még Mendelssohn h-moll vonósszimfóniáját adta elő, kirobbanó sikerrel. Mindkét zenekari produkció koncertmestere Kováts Péter volt.

Rolla János özvegye, valamint családtagjai hálájukat fejezték ki a koncert után, hogy a Zeneakadémia azon a helyen adott otthont a szép rendezvénynek, ahol Rolla János is megannyiszor fellépett.

ml_240207_148-114323.jpg

Kováts Péter és a Zeneakadémia hallgatói (Fotó/Forrás: Mudra László)

A hangverseny kapcsán Fülei Balázs megosztotta személyes emlékeit is Rolla Jánosról:

„Ismeretségem, kapcsolatom Rolla tanár úrral két szálon futott. Egyrészről gyerekkoromtól fogva hallgattam a Liszt Ferenc Kamarazenekar felvételeit, illetve nagyon sok koncertjükön ott is voltam, ismeretlen tisztelője lehettem sok-sok emberrel együtt. Másrészt 2017-ben, amikor újra elkezdett tanítani a Zeneakadémián – akkor már én voltam a Kamarazene Tanszék vezetője –, tanárkollégák lettünk.

Ettől kezdve ugyanahhoz a zenei családhoz tartoztunk, személyesen vagy telefonon együtt beszéltük, vitattuk meg a dolgokat.

Úgy éreztem, hogy az életének fontos pontja vagyunk. Tanszéki összejöveteleinkre rendre eljött, és utána még legalább egy-másfél órán át ott maradt, beszélgettünk a hallgatókról, véleményt cseréltünk, szóval aktívan részt vett az oktatás formálásában. Óriási büszkeség volt számomra, hogy sikerült újra megnyerni, hogy a Zeneakadémián tanítson. Nem volt könnyű, hiszen 2008–2011-ig ő volt a tanszékvezető, de puffogva otthagyta az egészet, képtelen volt belehelyezkedni az egyetemi struktúra szögletességébe. Hiába, egy nagy művészt nem lehet – és nem is szabad – keretek közé szorítani.

A saját gyökereire mindenki példaként tekint. Végtelenül tiszteltem benne, hogy bár számára teljesen idegen volt, mégis elfogadta, hogy az internet adta lehetőségek révén a világ – a zenéhez való hozzáállás és az elmélyülés minősége – megváltozott, felhígult. Fiatal korában egy zártabb világban élt, abban az időben szűkebb közegben gyümölcsözhetett a művészet, ma viszont egy végtelennek tűnő, nyílt világban élünk, ahol jóformán a Youtube-ról is meg lehet tanulni hegedülni. Jólesett, hogy elfogadta a helyzetet, és elismerte a munkánkat, boldogan láttam, hogy jól érzi magát közöttünk a tanszéken.

Egy óriási tapasztalattal rendelkező művész és rendkívül szókimondó ember volt. Hihetetlen történetei voltak, mindig tudott mondani mindenre egy sztorit; amikor együtt voltunk vele, csak ittuk a szavait.

A hallgatókkal betyáros viszonyt alakított ki, mindig nagy odaadással tanította őket, igazi csibészek voltak együtt.

Gyakran beült közéjük, vezette az együttest, fellépett velük, még tavaly márciusban is együtt játszották Bartók Divertimentóját a Zeneakadémia Nagytermében. Ezt különösen fontosnak tartottam, hiszen óriási élményt jelentett az évszázad legnagyobb koncertmestere mellett muzsikálni, igazából ebből lehetett a legtöbbet tanulni. Ugyanakkor éreztem egyfajta visszahatást is: ő is megfiatalodott és kinyílt közöttük, amikor együtt játszott velük.

Ami számomra a legimponálóbb, hogy Rolla János végtelenül egyenes és korrekt ember volt. Sosem kertelt elmondani a véleményét, senkihez sem akart igazodni.

Számára az élet nem egy színdarab volt, ahol fölveszünk ilyen-olyan álarcot, és az aktuális környezet szerint viselkedünk,

hanem volt egy hozzáállása, gondolatrendszere, és azt kérlelhetetlenül vállalta, vitte. Az egész élete a zenéről szólt. Valójában – mondhatni – a zenének áldozta az egész életét, mindent ennek rendelt alá. Ma, amikor mindenki gátlástalanul tolja a másik ember arcába a saját egóját, a rengeteg kéretlen információt, és az egész társadalmat hergeli a közösségi média, akkor mindig Rolla Jánosra gondolok, a mosolyára, a mértékre. Az Ő mértékére, vagyis a lényegre: a zenére.”

Fejléckép: Fülei Balázs az emlékkoncerten (fotó/forrás: Mudra László)

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

Kapcsolódó

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Haáz Sándor: A Fili tagjai felnövekedve is közösségközpontúak maradnak

Idén a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili) száztagú gyermekkórus és negyventagú ifjúsági szimfonikus zenekar nyerte a Prima Primissima Közönségdíjat. Haáz Sándor karnagy a Fili indulásáról, a közösség erejéről és a székely ruhás kórus látványáról mesélt.
Klasszikus ajánló

A kortárs zene sokszínűsége jelenik meg a 12. Átlátszó Hangon

2025-ben is változatos programokkal várja a közönséget: nemzetközi és hazai művészek előadásai, interaktív foglalkozások, társművészeti események és kiállítások sokasága kelti életre a fesztivál Polychrome kiadását.
Klasszikus ajánló

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Klasszikus hír

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.