Klasszikus

Az élő zenei hagyomány megünneplésével jubilál a Cziffra Fesztivál

2025.02.11. 11:35
Ajánlom
Fazil Say estjével, hazai sztárokkal, tudományos előadással és határátlépő zenei programokkal várja a közönséget a 10. Cziffra Fesztivál, amelyet idén február 13. és 23. között rendeznek meg.

2016 óta igazi unikum a fesztiválok között a Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által alapított rendezvénysorozat, amely új és friss szemléletet hozott a koncertéletbe. A Cziffra Fesztivál a klasszikus zeneművészet mellett bemutatja a zene élő és improvizatív irányait, feltárva ezek lehetőségeit a mai koncerttermekben, és teret enged a zene és egyéb művészeti és tudományágak kapcsolódásainak. A kezdetektől elhivatottan és sokrétűen támogatja a fiatal tehetségeket koncertlehetőséggel, díjakkal és mesterkurzusokkal. A jubileumi 10. fesztiválon fókuszba kerül Csajkovszkij művészete, tanúi lehetünk számos kiváló előadó egyedi találkozásának, a nyitó és záróesten pedig átadják a Cziffra Fesztivál díjait több kategóriában.

A tíz napig tartó fesztivál olyan művészekkel és előadókkal várja idén a közönséget, mint Fazil Say, Vadim Repin, Balázs János, Miklósa Erika, Keller András, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra, Bősze Ádám, Freund Tamás, Solymosi Tari Emőke és Vida Mónika Ruth, valamint olyan zenekarokkal, mint a Concerto Budapest, a Hot Jazz Band, vagy Sárközy Lajos és zenekara.

CziffraGyorgyfoto_KreszAlbert-113316.jpeg

Cziffra György (Fotó/Forrás: Szigeti Tamás / Cziffra Fesztivál)

A sorozat február 13-án egyedi, igazi közönségkedvencnek számító produkcióval veszi kezdetét: ZongOpera címmel Miklósa Erika és Balázs János ad koncertet a MOMkultban.

Lassan egy évtizede annak, hogy a két kivételes művész közösen állt a közönség elé ezzel az előadással, és a kamarazenei formán keresztül új megvilágításba helyezte az opera műfaját,

valamint az ének és a zongora intim kapcsolatát. A Cziffra Fesztivál elkötelezett támogatója a jövő előadóművész-generációinak. A nyitókoncerten átadják a Cziffra Fesztivál díjait három kategóriában: Ifjú Tehetség díj, Kreatív Művész díj és a KvintEsszencia Talentum különdíj.

Minden évben különleges koncerttel várják a gyerekeket, ahol a kicsik egy merőben új zenei élmény keretében, vadonatúj látószögből fedezhetik fel a zene számukra eddig ismert és ismeretlen területeit. Idén Solymosi-Tari Emőke Széchenyi-díjas magyar zenetörténész, zenepedagógus kalauzolja a kicsiket a zene világában Manók, koboldok, tündérek, boszorkányok címmel az Ötpacsirta Szalonban, melyen közreműködik ifj. Sárközy Lajos (hegedű) és Váradi László (zongora).

A múlt évi Országos Bárzongorista Verseny Cziffra György Emlékére résztvevőinek bevonásával zajló többalkalmas koncertsorozat következő állomásán a verseny győztese és különdíjasa, a Zeneakadémiát végzett Pintér Péter ad koncertet február 15-én a Hegyvidéki Kulturális Szalonban. A koncert házigazdája Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész lesz.

A Cziffra Fesztivál évről évre változatos képzőművészeti kiállításoknak ad helyet, megteremtve a kapcsolatot a vizuális alkotóművészetek és a zene között. 2025-ben ismét ebbe a tematikába illeszkedő kiállítók mutatkoznak be a fesztivál programjában. Horváth Mónika Éva Hevület című kiállítása a MOMkult Reich Károly Galériájában február 13-tól március 3-ig látogatható. Az ünnepélyes megnyitóra február 16-án, 17 órától várják az érdeklődőket.

A Hegyvidék Galéria a Szinergia című tárlattal készült a fesztiválra, ahol a néző maga is részese lehet a hangok, a zajok születésének,

egy audiovizuális kalandnak, amelyhez február 17-én rendkívüli élményként zenés tárlatvezetés járul hozzá.

FazilSay2024_MarcoBorggreve-1-113242.jpg

Fazil Say (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / Cziffra Fesztivál)

Fazil Say zongoraművész a tizedik Cziffra Fesztivál egyik sztárvendégeként tér vissza Magyarországra, február 18-án a Zeneakadémia Nagytermében ad koncertet. A művész a világ minden táján lázba hozza a közönséget lenyűgözően egyedi, meglepetésekkel teli játékával, sziporkázó átirataival és saját kompozícióival, hiszen nemcsak zongoraművészként, hanem zeneszerzőként, jazz-zenészként is aktív szereplője a kulturális színtérnek. Ezen az esten ezer zenei arcából mutatja meg a legizgalmasabbakat.

Három kivételes művész közös játékát hallhatjuk a Csajkovszkij-esszencia című koncerten február 19-én a Zeneakadémia Nagytermében. Benedict Klöckner, Keller András és Balázs János Csajkovszkij a-moll zongoratrióját szólaltatja meg, majd a koncert második felében elhangzik a Francesca Da Rimini, valamint a szerző b-moll zongoraversenye Balázs János (zongora) és a Keller András vezette Concerto Budapest előadásában.

A Cziffra Fesztivál február 20-i koncertje Világok találkozása címmel a MOMkultban a rögtönzés művészetét ünnepli, igazi szintézist teremtve a műfajok között: Lakatos Mónika Kossuth- és WOMEX Életmű-díjas, világhírű roma énekes, Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész, a magyar jazz – népzenéhez is kapcsolódó – meghatározó alakja, Gubik Petra Junior Prima díjas színésznő és énekesnő és Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész varázsolja el a közönséget ezen az estén.

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

Kapcsolódó

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.

A Bárest a kezdetek óta az egyik legnépszerűbb és legegyedibb eseménye a fesztiválnak.

Erre az estére Cziffra György korát idéző lokállá alakul a MOMkult színházterme,

és igazi kuriózumnak ígérkezik ifj. Sárközy Lajos és zenekara és a Hot Jazz Band közös örömzenélése. Bősze Ádám egyedi stílusú műsorvezetésével színesítve megelevenednek a húszas-negyvenes évek Amerikájának dallamai, valamint a Cziffra játékára is oly jellemző, virtuóz cigányzenei hagyományok is. A Bárest vendégművésze Gazsi Norbert, a 2024-es Országos Bárzongorista Verseny második helyezettje.

FreundTamas_SzigetiTamas1-113355.jpg

Freund Tamás (Fotó/Forrás: Szigeti Tamás / Cziffra Fesztivál)

A Cziffra Fesztivál történetében egyedülálló módon a művészet számos tudományos vetülete került már górcső alá előadások, kerekasztal-beszélgetések és konferencia formájában is. A tizedik Cziffra Fesztiválra Freund Tamás Széchenyi- és Bolyai-díjas agykutató tér vissza, aki február 22-én a MOMKultban tart előadást. A világhírű neurobiológus – aki szabadidejében zenél, klarinéton játszik – előadásában a Művészeti élmények az egészséges személyiségfejlődés szolgálatában témakörét járja körül, a rá jellemző, magával ragadó módon, mégis közérthető stílusban.

Cziffra a zenetörténet egyik legnagyobb zeneművésze volt – hihetetlen öröm, hogy része lehetek a róla elnevezett fesztiválnak

– fogalmaz Vadim Repin hegedűművész, aki Balázs János zongoraművésszel együtt már összeszokott párost alkotva érkezik újra Budapestre a Cziffra Fesztivál gálakoncertjére, február 23-án a Zeneakadémia Nagytermébe. Inspirációk címmel a művészek a népzenei feldolgozások aranykorának kedvelt darabjaival varázsolják el a nagyérdeműt, elhangzik Bartók 1. rapszódiája és a Román népi táncok, Brahms 3. (d-moll) hegedű-zongora szonátája, Liszt három magyar rapszódiája, valamint Ravel Tzigane és Sarasate Cigánydalok című darabja is. A gálakoncerten átadják a fesztivál Tehetség díját és Életműdíját.

A Cziffra Fesztivál valamennyi programja itt érhető el. >>>

Fejléckép: Balázs János és Keller András (fotó/forrás: Egressy Orsolya / Concerto Budapest)

Tizedik jubileumát ünnepli a Cziffra Fesztivál – Balázs János alapító-művészeti vezetőt kérdeztük

Kapcsolódó

Tizedik jubileumát ünnepli a Cziffra Fesztivál – Balázs János alapító-művészeti vezetőt kérdeztük

A tizedik évfordulóját ünneplő Cziffra Fesztivál napjainkra a magyar zenei élet egyik legsikeresebb és legértékesebb eseménysorozatává vált. A fesztivál alapító-művészeti vezetőjével, Balázs Jánossal beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.