Immár több mint másfél évtizede az augusztus elképzelhetetlen Pannonhalmán az Arcus Temporum Kortárs Művészeti Fesztivál nélkül. A járványhelyzet miatt idén a Pannonhalmi Főapátságnak szűkítenie kellett a programon, de a színvonalból egy jottányit sem engedtek. Világhírű hazai és nemzetközi zeneművészek, az irodalom nagyjai, a fotó és festőművészet kortárs alkotói és a Főapátság spirituális programjai hívják vendégségbe az ezer éves falak közé az érdeklődőket augusztus 21-23. között. A majd két tucat esemény egy részén – így a koncerteken is – csak korlátozott számban lehet részt venni. A Pannonhalmi Főapátság ezért idén a zenei élményeket „házhoz viszi”, és részben, vagy teljes egészében élőben közvetíti azokat.
Az érdeklődők már az augusztus 21-i nyitókoncertbe bekapcsolódhatnak az interneten.
Beethoven és Kurtág kettősével indul a zenei utazás 19 órakor. A két szerző személyisége között feszülő ellentétet egyik oldalon a fesztivál fő vendége, az orosz Evgeni Koroliov zongoraművész, a másikon pedig Keller András művészeti vezető és a finn szopránénekes, Anu Komsi jeleníti meg. A hangverseny első felében Beethoven nagyívű alkotásait adja elő Koroliov. Erre válaszolnak a második részben Kurtág György 40 dalból álló Kafka-töredékei, amelyet Keller András és Anu Komsi kettőse szólaltat meg.
Az augusztus 22-i, szintén 19 órakor kezdődik a Concerto Budapest estje. Beethoven 3. zongoraversenyével indul a koncert, amely során az együttes élére ezúttal Evgeni Koroliov áll. Majd Jörg Widmann klarinétművész, karmester és zeneszerző darabja a „Con brio” következik, amely félreérthetetlen utalásokat tartalmaz a 250 éve született Beethovenre. Ezt az internetezők is felfedezhetik, hisz a hangversenybe ekkor már ők is bekapcsolódhatnak. Az est Csalog Gábor ősbemutatójával folytatódik.
Most először hallhatja a közönség Himnusztöredékek című művét.
Végül Beethoven 6. szimfóniája lesz hallható.
A fesztivál záró hangversenyén, augusztus 23-án, 15 órakor az ezer éves falak között és az interneten is felcsendül Vidovszky László Promenád című darabja. Hallható lesz Beethoven 16. vonósnégyes harmadik tétele, ezúttal vonószenekari változatban, Bach d-moll zongoraversenye és Messiaen „Az isteni jelenlét három kis liturgiája” című kompozíciója. A koncerten a Concerto Budapest mellett színpadra lép a Purcell Kórus, Csalog Gábor, valamint a kiváló Messiaen-játékos, Ránki Fülöp és különleges elektronikus hangszerével, az ondes martenot-val Bruno Perrault is.
A XVI. Arcus Temporumon a zene mellett idén is az irodalom, a spiritualitás és a kiállítás áll a középpontban három napon át, augusztus 21-23. között.
„Érzelmi labirintusban bolyongunk, az otthon megnyugtató biztonságával. Mert az igazi Úr, akinek vendégei vagyunk, nem engedi el a kezünket.” – fogalmazott a fesztiválról a házigazda, Batta András zenetörténész.
További információ ide kattintva.
Támogatott tartalom.