Klasszikus

Az Óbudai Danubia Zenekarral idén sem fogunk unatkozni

2018.01.24. 15:00
Ajánlom
Izgalmas és színes programmal készülnek, január 25-én például a Star Wars és Honegger zenéjét játsszák a Zeneakadémián. A tavaszi évadban feltűnik Nietzsche, Rahmanyinov és Vivaldi is.

Az Óbudai Danubia Zenekarnak évek óta célja, hogy programjaik összeállításánál egyszerre érvényesüljenek a zenekar szakmai építését, új repertoár kialakítását és egy nyitott, új közönségréteg megszólítását célzó törekvések. Hámori Máté, a zenekar művészeti vezetője elmondta, hogy új közönséget keresnek. „Ez nem azt jelenti, hogy egy bizonyos közönséget nem szeretnénk látni, hanem hogy egy bizonyos közönséget szeretnénk látni a koncerteken.”

„A legtöbb ember nem látott még szimfonikus zenekart” – mondta Vajda Gergely, a január 25-i koncert karmestere az új évadról szóló sajtótájékoztatón. – „Nincsenek tisztában azzal, hogy amit a moziban a Star Wars közben hallanak, egy 80-100 fős zenekar.” A filmzenéről elmondta, hogy ez egy igényes mű, ennek ellenére néhány hallgatójuknak nem tetszett, hogy ezt tűzik műsorra. A Danubia viszont elkötelezett, hogy izgalmas programokkal ragadja meg azokat, akik még nem koncertlátogatók.

Vajda Gergely és az Óbudai Danubia Zenekar

Vajda Gergely és az Óbudai Danubia Zenekar

Figyelmet fordítanak a XX. század azon zseniális alkotóira, akik hagyományosan kevesebb teret kapnak a hazai színpadokon: rendszeresen játsszák Sibelius, Darius Milhaud vagy Ligeti György műveit.

Mivel új vagy ritkán hallott műveket sokkal nehezebb „eladni”, mint a közönségkedvenceket, ezért a zenekar tematikus sorozatokat állít össze. Tavasszal a „Modern idők”-sorozat indul útjára (Gépek – Übermensch – Egyedül – A szabadság mítosza). Olyan darabok csendülnek majd fel, mint a Star Wars-szvit, az Imigyen szóla Zarathustra, Rahmanyinov III. zongoraversenye és a Missa solemnis.

Ezek összefüggő koncertek, egymással relációban álló darabok, amelyeket hallva egy-két gondolat is megfoganhat a fejünkben

– tette hozzá Hámori Máté.

Folytatódnak a BMC-ben megrendezésre kerülő három részes zeneszerző portrék, amelyeknek állandó házigazdája idén is Eckhardt Gábor lesz. Idén Vivaldi lesz terítekén, hogy ne csak A négy évszakot ismerjük tőle.

Ha van Hollywoodi történet a zeneszerző-sorsok közt, akkor Vivaldié biztosan az. Hírnév – teljes feledés – váratlan újrafelfedezés – világsiker, nagyjából így fest a nyerő kombináció.

Vajda Gergely és Hámori Máté karmesterek, illetve Ács Péter ügyvezető

Vajda Gergely és Hámori Máté karmesterek, illetve Ács Péter ügyvezető

Szintén újdonság a zenekar ifjúsági sorozata a BMC-ben. A címe: "Kalandra fül!" és elsősorban az 5-14 év közötti gyermekek és családjuk számára biztosít tartalmas, mégis szórakoztató zenei kikapcsolódásnak. „Sok iskolában jártunk az elmúlt időszakban, szinte természetes, hogy megszületett ez a program” – mondta Hámori Máté a programról, amely ötvözi a mozgás, az irodalom, a humor és az interakció különféle eszközeit az élményszerű klasszikus zenei beavatás szolgálatában.

Az ÓDZ fentebb említett sorozatairól itt tájékozódhatsz.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.