Klasszikus

"Az ország legnagyobb virtuális koncertterme"

2013.09.18. 11:29
Ajánlom
Két fesztivállal kezdi az évadot a Filharmónia Magyarország. A pécsi ZeneSzüret szeptember 28-tól a Verdi-bicentenáriumot, a nagy hagyományú Korunk Zenéje-sorozat kortárs zeneszerzők munkásságát állítja a középpontba.

A harmadik ZeneSzüret első napján a pécsi bazilikában Sigmund Groven norvég szájharmonikaművész és a Filharmónia Magyarország orgonista ügyvezetője, Szamosi Szabolcs ad közös koncertet, majd másnap, szeptember 29-én az ország legjobb akusztikájú hangversenytermének tartott Kodály Központban szólaltat meg Verdi-kompozíciókat a MÁV Szimfonikus Zenekar Opera Sacra címmel - hangzott el a szeptember 17-én rendezett, budapesti sajtóbeszélgetésen.

Hat magyar szimfonikus zenekar lép fel a ZeneSzüreten, köztük természetesen a rezidens együttes, a Pannon Filharmonikusok, ők Kovács János vezényletével Mozart- és Schubert-műsorral lépnek színpadra. A záróesten, október 10-én a Kodály Filharmónia Zenekara foglalja el a pódiumot egy kétszáznegyven tagú pécsi, illetve Pécs környéki énekkarokból verbuvált, nagy kórus mellett. Az estén Somos Csaba vezényel.

Az immár 39. alkalommal negrendezett Korunk Zenéje-fesztivál a legrégebbi kortárs sorozat, amely idén kerek évfordulót ünneplő alkotókra összpontosít - mondta Széll Ágnes programszerkesztő. Ennek kapcsán hangversenyt rendeznek Krzysztof Penderecki és Henryk Górecki, valamint Kocsár Miklós nyolcvanadik születésnapjának tiszteletére, a száz éve született Benjamin Britten alkotásaiból pedig az Angelica Leánykar válogat majd. A hetvenéves Jeney Zoltánt szerzői esttel köszöntik, míg a kilencven éve született Ligeti Györgyre és Witold Lutosławskira a tiszteletükre komponált új művekkel emlékezik Kurtág György, Gémesi Géza és Jeney Zoltán. Az EAR Együttes a nyolcvanéves Láng István művei mellett Sugár Miklós, Pintér Gyula, Tihanyi László és Madarász Iván friss kompozícióit szólaltatja meg. Október 13-án, a hetvenéves Dubrovay László szerzői estjén a II. hegedűverseny ősbemutatójával zárul a fesztivál, a darabot Baráti Kristóf adja elő.

Több mint húsz felnőtt bérletet hirdet a Filharmónia Magyarország tizenhat város közönségének - mondta Igric György főtanácsadó. Vannak városok, amelyekben csak a Filharmónia Magyarország szervez koncertet, másutt viszont komoly helyi kínálatra épülnek rá a hangversenyeik. Éppen ezért annak ellenére, hogy az egyesített cég szisztematikusabban tervezheti meg az évadokat, nem készülnek "egyenprogramokkal", hiszen mindenütt mások az igények. Székesfehérváron például renszerint már a meghirdetés napján elfogynak a bérletek, míg viszont a pécsi Mesterbérlet vásárlói elvárják az ország legnevesebb együtteseit, többek közt a Budapesti Fesztiválzenekart, a Budapesti Vonósokat és a Nemzeti Filharmonikusokat. Nyíregyházán ugyanakkor nemcsak a zenekari hangversenyekre, hanem dalestekre és oratóriumokra is kíváncsiak a koncertlátogatók.

"Az ország legnagyobb virtuális koncertterme a miénk" - fogalmazott Szamosi Szabolcs ügyvezető, utalva arra, hogy az ifjúsági rendezvények is komoly közönséget vonzanak: kétszázötven településen negyedmillió diák számára szerveznek évadonként ezer hangversenyt. Emellett természetesen jövőre is lesz Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny; míg az idén a fuvolisták mérhették össze tudásukat, tehetségüket, felkészültségüket, addig 2014-ben csellisták jelentkezését várják.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.