Klasszikus

Az „otthon” és Rossini a Danubia Zenekar tavaszi évadában

2017.01.18. 16:20
Ajánlom
Az európai és a magyar kultúrának szenteli tavaszi évadát az Óbudai Danubia Zenekar. Január 17-ei sajtótájékoztatójukon két tematikus sorozatukról esett szó: az egyiket magyar költők versei köré, míg a másikat Rossini zenéje köré szervezik.

Ács Péter, a zenekar ügyvezető igazgatója összegezte az elmúlt évet: mintegy 100 előadást 40 ezer fős hallgatóság látogatott, és közel teltházzal zajlottak a hangversenyek. Közben a zenekar új próbaterme is elkészült a Flórián téren, melyet a kiváló akusztika és a felhasználóbarát világítás az egyik legmodernebb próbateremmé tesz az országban.

Óbudai Danubia Zenekar csoportkép

Óbudai Danubia Zenekar csoportkép

Bús Balázs, a III. kerület polgármestere felidézte, hogy tíz éve kezdődött az önkormányzat és a zenekar együttműködése, ez idő alatt pedig a Danubia támogatása nagyjából évi 150 millió forintra nőtt. Egy ilyen együttes támogatása kulturális befektetés, mint elmondta, rajtunk múlik, hogy pár évtized múlva olyan emberek járjanak az utcán és éljenek Budapesten, akiknek az életük része a minőségi kultúra. A kérdésre, hogy mi a kedvenc verse, Pilinszky Elég című költeményéből idézett.

Ezután Hámori Máté vette magához a szót, aki reagált a verssorokra is, valamint elmondta, miért a magyar költészet kiemelkedő alkotásai köré szerveződik egyik tavaszi tematikus sorozatuk.

Fontos, hogy legyen ötven év múlva is olyan politikus, aki Pilinszkyt, vagy akár egy Mozart-dallamot tud idézni”.

Mint fogalmazott, a világ sokszor idegen a mai embernek, épp ezért lett Otthon vagyunk a Zeneakadémián tartandó koncertsorozatuk címe.

Az első, január 20-ai koncert József Attila verse nyomán az A Dunánál címet viseli, ezen Ligeti, Bartók és Dohnányi egy-egy műve kerül terítékre. Mindhárom zeneszerző a mai országhatárainkon túl született és emigrációban halt meg: Ligeti Németországban, Bartók és Dohányi félig elfeledve az Egyesült Államokban. A zenekar célja, hogy a még mindig nem érdemei szerint megítélt és szeretett Dohnányit egyik fő művével népszerűsítsék. Bartók II. zongoraversenyének szólistája Balázs János lesz, aki elmondta, habár többnyire romantikus műveket játszik, ez a Bartók concerto olyan mű, melyben tud újat mondani, mellyel kapcsolatot talál.

A február 15-ei, Óda című koncert témája a szerelem, hiszen – ahogy Hámori fogalmazott – ott vagyunk otthon, ahol a szívünk, ahol a szerelmünk van. Bartók I. hegedűversenyét a 18 éves Geyer Stefi, Mahler V. szimfóniáját Alma Mahler ihlette. Az Európa címet viseli a március 30-ai hangverseny A csodálatos mandarin-szvittel, Dohnányi Koncertdarabjával és Bruckner IV. szimfóniájával. A sorozatzáró, május 4-ei, Prospero szigetén című est Tóth Árpád azonos című versével kezdődik majd, ez a koncert a kultúra megmentéséről szól, mely összeköt és összetart minket,

a közös nyelv, a zene otthonosságával ajándékoz meg minket”.

A Danubia Zenekar másik, három koncertet tartalmazó sorozata Rossini művészetét állítja középpontba. Rossini, aki kirobbanó operasikerei után fiatalon visszavonult a zeneszerzéstől, egyszerűen csak „az öregkor bűnei”-nek nevezte kései kompozícióit. Ezekből is játszik majd a zenekar március 11-én, április 22-én és május 20-án.

"Le akarjuk bontani azt a falat!"

A sajtótájékoztató után röviden Hámori Mátéval beszélgettünk, nem csak zenéről.

hamori mate c Ritter Doron

hamori mate c Ritter Doron

Magabiztosan bánik a szavakkal, a zenekar honlapján is olvashatók Öntől kisebb karcolatok, blogbejegyések. Honnan ered a szavak szeretete?

A gyerekkoromból. Nagyon korán elkezdtem olvasni, tényleg faltam a könyveket. Irodalmi ambícióim egyelőre nincsenek, legfeljebb ha majd megöregszem és nagyon sok időm lesz, de ennél kritikusabb vagyok magammal. A blogbejegyzéseknek elsősorban az a céljuk, hogy egy kis betekintést nyújtsanak, hogyan készül egy karmester és egy zenekar. Fontosnak tartom, hogy a közönséggel minél közvetlenebb viszonyunk legyen. Ez is kulcsa lehet annak, hogy tovább tudjon élni a mi műfajunk.

Erről gondoskodik is a zenekar, hiszen minden koncerten van valami plusz. Beavató előadás és flashmob előzi meg, most pedig néhány ismert színész jóvoltából egy-egy vers vezeti fel a hangversenyeket.

Le akarjuk bontani azt a falat, ami láthatatlanul is ott van a széksorok és a színpad között, és amit évtizedek alatt építettek fel az elődeink. Azt gondolom, hogy az embereknek közvetlenségre, hitelességre, személyességre van szükségük, hogy hinni tudjanak ebben a műfajban, amiben mi hiszünk. Ma már nem elvárás, hogy valaki koncertre járjon, nem tartozik hozzá a művelt ember életéhez sem. Vonzóvá kell ezt tennünk, azt pedig csakis hitelesen lehet.

Imponáló számok hangoztak el Ács Pétertől, most az kérem, művészi szempontból értékelje az elmúlt évet!

Én a saját koncertjeinket mindig kritikusan értékelem, egyikre sem tudnám azt mondani, hogy makulátlan volt. Most legutóbb a párizsi fellépésünkön a Lajtha Forradalmi-szimfóniában éreztem, hogy igazi energia volt a színpadon, és sikerült ezt a közönségnek is továbbadni. Azért éreztem ezt sikernek, mert egy nagyon mostoha sorsú és kevéssé ismert művet játszottunk olyan erővel, ami megragadta a szimfónia mondanivalóját. Ezek a nagy pillanatok. Az ember előadhat egy Beethoven Ötödiket is nagyszerűen, de azt jó páran előadják ugyanígy.

Párizsba utazik a Danubia Zenekar

Kapcsolódó

Párizsba utazik a Danubia Zenekar

A korábbi évek németországi turnéi után, idén az Óbudai Danubia Zenekar Párizsban vendégszerepel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Klasszikus

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.