Klasszikus

Az SWR Vokalensemble is a Kurtág100 fesztivál vendége lesz

2026.01.12. 10:05
Ajánlom
Február 24-én és 27-én a BMC Koncerttermében Kurtág zenekari dalciklusai kerülnek a középpontba, a kortárs zene élvonalbeli képviselőinek előadásában.

A Kurtág100 fesztivál február 24-i koncertjének karmestere, Peter Rundel a legkiválóbb európai szimfonikus zenekarok szívesen látott vendége. Különböző stílusokban mozog otthonosan, és rendkívüli érzékenységgel világítja át a legkomplexebb zenei folyamatokat is. Igen aktív operadirigens, olyan színházi alkotókkal dolgozott már együtt, mint Peter Konwitschny, Calixto Bieito, Philippe Arlaud, Peter Mussbach, Heiner Goebbels vagy Willy Decker. Több mint egy évtizeden át az Ensemble Modern hegedűse volt, karmesteri tanulmányait Michael Gielen és Eötvös Péter mentorálásával végezte. Az UMZE Kamaraegyüttes élén a Négy Ahmatova-költeményben drámai képzelőerejét, Karlheinz Stockhausen kompozícióiban analitikus alaposságát kamatoztathatja. A koncerten egy ritkán hallható darab, Luigi Nono 1983–1986-ban, énekhangra, fúvósokra és elektronikára írt műve (Omaggio a György Kurtág) is elhangzik. Az olasz mester ezzel a kompozíciójával viszonozta Kurtág Omaggio a Luigi Nono című kórusait. Ám a gesztus mögött mást és többet is feltételezhetünk, így vallott erről Nono:

Kurtág zenéje győzött meg arról, hogy új módszereket kell keresnem a hangok életre keltéséhez”.

A koncert énekes szólistái: Jőrös Andrea, Haja Zsolt és Károlyi Katalin valamennyien a kortárs zene elhivatott hazai tolmácsolói.

0224_Joros-2-100455.jpeg

Jőrös Andrea (Fotó/Forrás: Juhász Attila / Budapest Music Center)

Az 1946-ban alapított stuttgarti SWR Vokalensemble (a Stuttgarti Rádió Kórusa) a 20–21. századi kóruszene kiemelkedő tolmácsolója. Az elmúlt évtizedekben több mint kétszázötven új kórusművet mutatott be, mások mellett Maurizio Kagel, Heinz Holliger, Karlheinz Stockhausen és Wolfgang Rihm kompozícióit. 2006-ban Kurtág György három nagyszabású kóruskompozícióját (Omaggio a Luigi Nono8 kórus Tandori Dezső verseire, A csüggedés és keserűség dalai) rögzítette az akkori vezető karnaggyal, Marcus Creeddel. Jelenlegi vezetőjük, Yuval Weinberg nem kevésbé elhivatott a kortárs kóruszene iránt, s jelenleg az SWR Vokalensemble talán az egyetlen kórus a világon, amely a Kurtág-életmű egyik kulcsdarabját, A csüggedés és keserűség dalait előadni képes – már csak ezért is egyedülálló alkalomnak ígérkezik a február 27-i koncert a BMC-ben, ahol ezt a művet is előadják az UMZE Kamaraegyüttessel. A darabról írta Papp Márta, hogy

benne és általa nem egy magányos ember osztja meg a hallgatóval érzéseit és vízióit, mint az addigi nagy vokális sorozatokban, hanem énekhangok sokasága, valóságos tömeg beszél,

kiabál, suttog és főképpen énekel varázslatosan a hallgatónak: hol intim, titokzatos közléseket tesznek egymás közt, hol végigviharzik egy-egy szó vagy mondattöredék a két kórus sok-sok, nemritkán 16–18 szólamán.”

0224_Haja-3-100457.jpg

Haja Zsolt (Fotó/Forrás: Budapest Music Center)

Kurtág100 | Haja – Jőrös – Károlyi – Berwaerts – Rundel – UMZE

2026. február 24. (kedd), 19:30 BMC Koncertterem

Műsor:

Kurtág György: Négy Ahmatova-költemény, op. 41
Kurtág György: Négy dal Pilinszky János verseire, op. 11
Luigi Nono: Omaggio à György Kurtág
Ligeti György: Mysteries of the Macabre (trombita-változat)
Karlheinz Stockhausen: Kontra-Punkte

Közreműködik:

Jőrös Andrea – szoprán
Károlyi Katalin – alt
Haja Zsolt – bariton
Jeroen Berwaerts – trombita

UMZE Kamaraegyüttes

Vezényel: Peter Rundel

Kurtág100 | SWR Vokalensemble – UMZE

2026. február 27. (péntek), 19:30 BMC Koncertterem

Műsor:

Ligeti György: Három fantázia Friedrich Hölderlin nyomán
Kurtág György: A csüggedés és keserűség dalai, op. 18

Morton Feldman: Rothko-kápolna

Közreműködik:

SWR Vokalensemble
UMZE Kamaraegyüttes

Vezényel: Yuval Weinberg

A Kurtág100 fesztivál teljes programja és jegyvásárlás itt érhető el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: SWR Vokalensemble (fotó/forrás: Lena Semmelroggen / SWR Vokalensemble)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Három nagyszabású kiállítással ünnepel a 250 éves Albertina

Az Albertina-ról már sokat írtak, és mégis messze nem mondtak el még mindent. Mit nem ismerünk még a múzeum történetéből? Merre tart az Albertina? Ezek a kérdések vezetik végig a látogatókat az idei évfordulós programon.
Könyv

Szombathelyen újra életre kel az Ulysses

Június 12-13-án, illetve 16-án rendezik meg idén Szombathely kortárs művészeti fesztiválját, a Bloomsdayt, amely James Joyce munkássága előtt tiszteleg. Az eseményre gazdag zenei, képzőművészeti és irodalmi programkínálattal készülnek a szervezők.
Színház

Léner Péter: „Nem szigeten csinál az ember színházat, hanem konkrét helyen”

90. születésnapja alkalmából kérdezte a Hír13 a kerületi díszpolgárt, Léner Pétert. A Kossuth-díjas rendezőnek, színházigazgatónak pár napon belül megjelenik az ötödik kötete, amelyet Esztergályos Cecíliáról, Galambos Erzsiről, Halász Juditról írt.
Vizuál

Elhunyt Robert Duvall

95 éves korában elhunyt Robert Duvall Oscar-, valamint többszörös Emmy- és Golden Globe-díjas amerikai színész, filmrendező, forgatókönyvíró és producer.
Színház

Legendás zsidó misztériumjáték debütált a Gólem Színházban

Először jelent meg szellemidézés és ördögűzés a Gólem Színház színpadán: a teátrum február 14-én mutatta be legújabb produkcióját, a Dibuk – se itt, se ott című zsidó misztikus színjátékot.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Monumentális Beethoven-misét játszik a MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar február 26-i hangversenye a Müpában igazán kivételes zenei élményt ígér, hiszen Beethoven monumentális remekműve, a Missa Solemnis csendül fel. A grandiózus előadás karmestere Kovács János.
Klasszikus ajánló

Pécsett is Kurtág Györgyöt ünneplik

A Pannon Filharmonikusok kamarakoncerttel, nagyzenekari hangversennyel, közös filmnézéssel, Fazekas Gergely zenetörténész előadásával, valamint vendégprodukciókkal köszönti a 100. születésnapját ünneplő magyar zeneszerzőt.
Klasszikus ajánló

Klasszikus zene gyerekeknek – ismét jön a Kalandra Fül Fesztivál

Március 7-én ismét a BMC-ben rendezik meg a Danubia Zenekar egész napos klasszikus zenei gyerekfesztiválját. A Kalandra Fül sok játékkal, zenei érdekességekkel és kreatív foglalkozásokkal vár kicsiket és nagyokat.
Klasszikus magazin

Minta és mérce – búcsú Somfai Lászlótól

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem részéről Dr. Péteri Lóránt muzikológus, a Zenetudományi Tanszék vezetője búcsúzott a közelmúltban kilencvenkét éves korában elhunyt zenetörténésztől.
Klasszikus ajánló

Más tollával ékeskedő zeneszerzőkkel indul az idei Pastorale-sorozat

A Szent István Filharmonikusok családi koncertsorozatában idén is kiváló szólisták, műfajokon és stílusokon átnyúló élmények, kultúrtörténeti érdekességek és persze csodás zenék várnak kicsiket és nagyokat a Pesti Vigadóban.