Klasszikus

Az új évaddal végre használható a Zeneakadémia nagyorgonája

2018.04.16. 14:08
Ajánlom
A Zeneakadémia nagytermének orgonája októberben kilenc éven át tartó felújítás után szólal meg újra. A 2018/19-es évadban tíz bérletből választhatnak a látogatók.

A 10 bérletsorozat között vannak olyanok, amelyek már ismerősek lehetnek a Zeneakadémia közönségének, de újdonságokra is számíthatunk – mondta el Vigh Andrea rektorasszony az új évadról szóló sajtótájékoztatón. – „A Zeneakadémia nem csak koncerthelyszín, hanem egy olyan épület, egyetem, alkotóműhely, otthon, amely mélyre nyúló, sehol máshol nem tapasztalható gyökerekkel rendelkezik. A fiatalok hordozzák az energiát.”

Zeneakadémia

Zeneakadémia (Fotó/Forrás: Posztós Janos)

Az orgonamuzsika sok évszázadot átívelő repertoárját vonultatja fel az új Orgonaavató bérlet, amelyben a Zeneakadémia tanárai mutatják be a hangszer sokféle arcát: Fassang László például Boldoczki Gábor trombitaművésszel ad koncertet. „A világon három ilyen orgona van, a miénkről pedig elmondhatjuk, hogy az eredeti sípokból rekonstruálták” – mondta Vigh.

A historikus előadás szerelmesei számára két, egymástól karakteresen eltérő összeállításban sorakoznak fel a legjobb művészek. A barokk zene bérletén belül – Tiszta barokk – először hallható Magyarországon Giuliano Carmingola, Pierre Hantaï, valamint az Il Pomo d'Oro együttes. A vokális zene mesterei bérletben Vashegyi György és együttesei egy különleges műfajjal, a pasticcióval ismerkedtetik meg a hallgatóságot – a Bach, Graun és Telemann passióiból összeállított alkotás szintén először szólal meg hazai színpadon.

Az opera és a dal kedvelői is kapnak különleges csemegéket az Ének karnyújtásnyira bérletben: Baráth Emőke Schubert Winterreise dalciklusát énekli, amely eredetileg férfihangra íródott.

A népszerű Összkiadás élőben sorozat idén két bérlettel várja a klasszikusok kedvelőit: egy hat koncertből álló sorozatban Schumann összes kamaraművét tolmácsolják világhírű muzsikusok, Mozart hegedű-zongora szonátáit pedig három estén át játssza majd Szabadi Vilmos és Farkas Gábor.

A Tehetség kötelez hagyományos bérletsorozatában az intézmény legígéretesebb növendékei mutatkoznak be: három koncerten az ifjú hangszeresek, egy előadásban pedig a pályájukat kezdő zeneszerzők. Sztán Attila, Devich Gergely, Demény Balázs, Farkas Mira és Scheuring Kata fiatal koruk ellenére számos nemzetközi díj birtokosai, neves koncerthelyszínek fellépői.

Az Itt és most bérlet a jelenkor zenei csemegéit kínálja, köztük a Silesian vonósnégyes vagy Bálint János fuvolaművész estjét.

A legkisebbeket továbbra is várja a Liszt-kukacok Akadémiája: négy előadáson különböző vallások szertartásainak muzsikájával, „isteni zenékkel” ismerkedhet a legifjabb korosztály.

Zeneakadémia (Fotó Darabos Gyorgy)

Zeneakadémia (Fotó Darabos Gyorgy) (Fotó/Forrás: Darabos Gyorgy)

Idén is a világ legkiemelkedőbb kamarazenészei lépnek fel a zeneirodalom kedvelt darabjaival a kamara.hu fesztiválon. A Simon Izabella és Várjon Dénes nevével fémjelzett fesztivál ezúttal Hermann Hesse Az üveggyöngyjáték című, szimbólumokban gazdag regényét állítja középpontba, mely műért az író 1946-ban Nobel-díjat kapott. A kamarazenei hangversenyek mellett ezúttal is várja a legkisebbeket Simon Izabella gyerekkoncertje.

A sajtótájékoztatón Takács-Nagy Gábor, a Zeneakadémián mesterkurzusokat tartó karmester elmondta, hogy akármerre is járt a világban, Budapestre visszagondolva mindig a Zeneakadémia jutott az eszébe. Külföldön élve visszatérő álma volt, hogy „az EMKÉ-ről a Király utca fele halad”. „A világon mindenhol tudják Puskás nevét, de azt is, hogy Magyarországon kiváló zenészek vannak.”

A bérletek május 31-ig különleges bevezető kedvezménnyel vásárolhatók meg, akár online is.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Színház

Tizenhárom bemutatót tervez a Kecskeméti Nemzeti Színház az új évadban

Amennyiben végre nem lesznek nehezítő körülmények, a kecskeméti teátrum a musicaltől a thrillerig, a kortárs balettől a koncertszínházig, a vígoperától a mesejátékon át a drámáig számos műfajban kínál új produkciókat a 2023-24-es évadban.
Színház

Színház az egész világ? – néhány elgondolkodtató idézetet gyűjtöttünk össze a színházi világnap alkalmából

Shakespeare maximáját jól ismerjük, de azt már kevesebben tudjuk: milyen bonmot-val reagált erre Paul Beatty, mi baja volt Diderot-nak a színházzal, és hogyan állíthatta Váradi Hédi bármiféle arisztokraticizmus nélkül, hogy a színház a kiválasztottaké.
Színház

Samiha Ayoub üzenete a színházi világnapon

1962 óta ünnepeljük a színházi világnapot március 27-én. Ebből az alkalomból minden évben egy jelentős színházi személyiség fogalmazza meg üzenetét a művészeknek és a közönségnek. Idén az egyiptomi Samiha Ayoub osztotta meg gondolatait.
Klasszikus

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Modern szenvedéstörténet – különleges koncertre készül a Berlini Rádiózenekar

A klasszikus szenvedéstörténet és a modern krízis hangjai szólalnak meg a Berlini Rádiózenekar nagyheti koncertjén, amelyet online is meghallgathat a közönség.
Klasszikus ajánló

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.
Klasszikus hír

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.