A 10 bérletsorozat között vannak olyanok, amelyek már ismerősek lehetnek a Zeneakadémia közönségének, de újdonságokra is számíthatunk – mondta el Vigh Andrea rektorasszony az új évadról szóló sajtótájékoztatón. – „A Zeneakadémia nem csak koncerthelyszín, hanem egy olyan épület, egyetem, alkotóműhely, otthon, amely mélyre nyúló, sehol máshol nem tapasztalható gyökerekkel rendelkezik. A fiatalok hordozzák az energiát.”
Az orgonamuzsika sok évszázadot átívelő repertoárját vonultatja fel az új Orgonaavató bérlet, amelyben a Zeneakadémia tanárai mutatják be a hangszer sokféle arcát: Fassang László például Boldoczki Gábor trombitaművésszel ad koncertet. „A világon három ilyen orgona van, a miénkről pedig elmondhatjuk, hogy az eredeti sípokból rekonstruálták” – mondta Vigh.
A historikus előadás szerelmesei számára két, egymástól karakteresen eltérő összeállításban sorakoznak fel a legjobb művészek. A barokk zene bérletén belül – Tiszta barokk – először hallható Magyarországon Giuliano Carmingola, Pierre Hantaï, valamint az Il Pomo d'Oro együttes. A vokális zene mesterei bérletben Vashegyi György és együttesei egy különleges műfajjal, a pasticcióval ismerkedtetik meg a hallgatóságot – a Bach, Graun és Telemann passióiból összeállított alkotás szintén először szólal meg hazai színpadon.
Az opera és a dal kedvelői is kapnak különleges csemegéket az Ének karnyújtásnyira bérletben: Baráth Emőke Schubert Winterreise dalciklusát énekli, amely eredetileg férfihangra íródott.
A népszerű Összkiadás élőben sorozat idén két bérlettel várja a klasszikusok kedvelőit: egy hat koncertből álló sorozatban Schumann összes kamaraművét tolmácsolják világhírű muzsikusok, Mozart hegedű-zongora szonátáit pedig három estén át játssza majd Szabadi Vilmos és Farkas Gábor.
A Tehetség kötelez hagyományos bérletsorozatában az intézmény legígéretesebb növendékei mutatkoznak be: három koncerten az ifjú hangszeresek, egy előadásban pedig a pályájukat kezdő zeneszerzők. Sztán Attila, Devich Gergely, Demény Balázs, Farkas Mira és Scheuring Kata fiatal koruk ellenére számos nemzetközi díj birtokosai, neves koncerthelyszínek fellépői.
Az Itt és most bérlet a jelenkor zenei csemegéit kínálja, köztük a Silesian vonósnégyes vagy Bálint János fuvolaművész estjét.
A legkisebbeket továbbra is várja a Liszt-kukacok Akadémiája: négy előadáson különböző vallások szertartásainak muzsikájával, „isteni zenékkel” ismerkedhet a legifjabb korosztály.
Idén is a világ legkiemelkedőbb kamarazenészei lépnek fel a zeneirodalom kedvelt darabjaival a kamara.hu fesztiválon. A Simon Izabella és Várjon Dénes nevével fémjelzett fesztivál ezúttal Hermann Hesse Az üveggyöngyjáték című, szimbólumokban gazdag regényét állítja középpontba, mely műért az író 1946-ban Nobel-díjat kapott. A kamarazenei hangversenyek mellett ezúttal is várja a legkisebbeket Simon Izabella gyerekkoncertje.
A sajtótájékoztatón Takács-Nagy Gábor, a Zeneakadémián mesterkurzusokat tartó karmester elmondta, hogy akármerre is járt a világban, Budapestre visszagondolva mindig a Zeneakadémia jutott az eszébe. Külföldön élve visszatérő álma volt, hogy „az EMKÉ-ről a Király utca fele halad”. „A világon mindenhol tudják Puskás nevét, de azt is, hogy Magyarországon kiváló zenészek vannak.”
A bérletek május 31-ig különleges bevezető kedvezménnyel vásárolhatók meg, akár online is.