Klasszikus

„Az új hajlék végre elkészült” – 110 éves a Zeneakadémia főépülete

2017.05.12. 16:07
Ajánlom
1907. május 12-én nyitotta meg kapuit a Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján készült szecessziós palota.

A Zeneakadémiát 1875-ben alapította Liszt Ferenc, az ő elnöksége mellett Erkel Ferenc igazgatásával indult meg a tanítás Liszt Hal téri lakásán, 5 tanárral és 39 növendékkel. Ennek a lakásnak azóta nyoma sincs, mivel a Hal tér – amely valóban a halpiac helyszíne volt – Liszt házával együtt az Erzsébet híd pesti hídfőjének építési munkálatai során eltűnt.

A Zeneakadémia

A Zeneakadémia (Fotó/Forrás: Koszticsák Szilárd / MTI)

A lakást az intézmény gyorsan kinőtte, így

négy évre rá az Andrássy út és a Vörösmarty utca sarkán található épületbe költözött az oktatás,

melyet később és azóta is Régi Zeneakadémiaként emlegetünk. Ráadásul egy darabig a színművészeti felsőfokú képzés (Színészeti Iskola) is itt folyt. Mihalovich Ödön igazgatósága alatt – aki harminckét éven keresztül vezette az intézményt – egyre több új szakot sikerült indítania a Zeneakadémiának még több tanárral és kiváló növendékkel, így nem kevés lobbizás után 1904-ben újra építkezésbe kezdhettek, ezúttal a Gyár utcában, amelynek egy szélesebb szakaszát az épület átadásakor nevezték el Liszt Ferenc térnek, így tisztelegve az alapító elnök előtt.

Négynapos ünnepségsorozat hangsúlyozta az esemény fontosságát, amelyeken az intézmény tanárai és tehetséges diákjai mutatkozhattak meg.

Még ebben az évben kezdte meg oktatói működését Bartók Béla és Kodály Zoltán,

ugyancsak 1907-ben alapították meg a Zeneakadémia zenekarát, 1908-ban pedig a legendás kamarazenetanárrá vált Weiner Leó is csatlakozott a tanári karhoz.

 A megnyitóról a következőképpen emlékezett meg a Zeneközlöny 1907. június 3-i számában:

(...) Az új hajlék, mely egy pompás palota, végre elkészült

s felavató ünnepségei most folynak le. Maga a megnyitási ünnepély május 12-én a déli órákban volt. Előkelő közönség gyűlt össze a fényes hangverseny-teremben. Ott láttuk a kormány tagjait, politikai és művészi életünk legelőkelőbbjeit. Mihalovich Király-himnuszának elhangzása után gróf Apponyi Albert kultuszminiszter mondott ünnepi beszédet. Nagy tetszéssel fogadott szónoklatában többek között ezeket mondta: »(...)

A Zeneakadémia nagyterme

A Zeneakadémia nagyterme (Fotó/Forrás: MTI)

Mi a zeneművészetnek a legmagasabb fokra való emelésére megteremtettük az első intézetet.

Most tovább kell haladnunk a megkezdett úton. Arra kérem önöket, kísérjék figyelemmel az intézet fejlődését. Bár válságos gazdasági és szociális életünk, mégis arra kell törekednünk, hogy ebben a hazában a zenésznemzedék feltalálhassa megélhetését. (...) Legyünk rajta tehát mindannyian, hogy az intézet minél szélesebb alapon részesítse az egész ország közönségét a zeneművészet élvezetében«.”

A Zeneakadémia karzata

A Zeneakadémia karzata (Fotó/Forrás: MTI)

A Zeneközlöny beszámolt továbbá a nyitókoncert fellépőiről és műsoráról is. Többek között elhangzott Mihalovich III. szimfóniájának „Ünnepi hangok” című utolsó tétele, Koessler János A megdicsőültekhez című gyászódája, akiről nemcsak mint nagyszerű tanárról áradozott a lap, hanem mint „invenciózus, nagytehetségű” zeneszerzőről is. Majd természetesen az alapítók, Liszt, Erkel és Volkmann kompozíciói is terítékre kerültek,

utóbbi zongoraversenyének szólistája pedig az újonnan kinevezett zongoratanár, Bartók Béla volt.

A többi koncerten is a nagy tanárok műveit, illetve játékát lehetett hallani, ezek közül kiemelkedett Hubay Jenő kvartettjének Beethoven- és Goldmark-produkciója, de nagy sikerrel zajlott a negyedik estén a volt tanítványok hangversenye is. Micsoda pezsgő zenei élet... Nem is kívánhatunk mást a Zeneakadémiának, mint további hasonlóan nagyszerű koncertekben gazdag újabb 110 évet!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.