Klasszikus

Bach mindig és mindenhol

2022.03.21. 17:05
Ajánlom
A zeneszerző születésnapja alkalmából összegyűjtöttünk néhány szép, megható vagy éppen meglepően újszerű videót, amelyek bizonyítják, minden idők egyik legnagyobb zeneszerzőjének művészetére folyton szükségünk van.

Számomra Bach elsősorban Isten-bizonyíték

– írta Pilinszky János a lipcsei mesterről. A zenetörténet alighanem egyik legnagyobb alakja a profikat és az amatőröket, a zenészeket és más művészeti ágak képviselőit is magával ragadta. Műveinek rendkívüli komplexitásáról, alkotásainak jelentőségéről könyvtárnyi szakirodalom létezik, így mi most korábbi cikkünk ajánlása mellett néhány különleges videót mutatunk meg, amelyek bizonyítják: Bach művészetére mindig, az élet minden helyzetében szükségünk van.

Bach egykor

Az elektronikus hangrögzítés őskorát idézi ez az 1929-es felvétel, melyen a Notre-Dame egykori neves orgonistájának, Louis Vierne Bach-játéka maradt fenn. A ritka felvételen a művész a katedrális 1868-ban átadott, rendkívüli hangzásélményű orgonáját szólaltatja meg.

Bach együtt

Annak idején bejárta a világsajtót a Kurtág-házaspár négykezesének felvétele, melyen három rövid Bach-darabot játszanak, Kurtág György saját átiratában. A rendkívüli meghittséget árasztó felvétel hamar a zenerajongók kedvence lett, és különösen szívszorító utólag abban a tudatban végignézni, hogy Kurtág Márta már csak az égi hangszereken játszhatja Bach földöntúli alkotásait.

Bach egyedül

Sok énekkari művészt tett próbára a pandémia okozta elszigeteltség, a gyerekek számára pedig talán még nagyobb nehézséget jelentett, hogy le kellett mondaniuk ennek az életkornak a megszokott élményeiről. Az oxfordi New College Choir ifjú tagjainak életéből azonban szerencsére ebben az időszakban sem maradt ki az éneklés, ezen a szép felvételen egy Bach-kantáta részletét adják elő.

Bach a bevásárlóközpontban

A paraguayi Asunción Bach Kollégiumának művészei egy bevásárlóközpontban rögtönöztek minikoncertet, ahol két Bach-darabot szólaltattak meg. Ez a módszer nagyon népszerű annak érdekében, hogy a klasszikus zene varázsa minél több emberhez eljusson, és a felvételen is látszik, hogy a kevéssé emelkedett környezetben is milyen sokakat ragadott magával a zeneszerző művészete.

Bach mindenhol

Az alábbi felvétel is bizonyítja, hogy Bachot bárhol, bármilyen hangszeren érdemes játszani. Ez a hatalmas zongora, amely lábbal szólaltatható meg, egészen más világot képvisel, mint a zeneszerző művei, ám az eredmény így is impozáns.

Bach és a létezés szakrális matematikája

Kapcsolódó

Bach és a létezés szakrális matematikája

Milyen zeneeszmény vezette Johann Sebastian Bachot odáig, hogy saját és Isten nevét egyetlen ütemben rejtse el a kottában? A lipcsei zeneszerzőt gyakran emeljük a legmagasabb piedesztálra, miközben merőben máshogy gondolkodott a zenéről, mint ahogy mi tesszük. Nem öncélú önkifejezésnek tartotta, hanem egy magasabb igazság keresésének.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.