Klasszikus

Baj, hogy az idősebbek járnak hangversenyekre?

2017.07.01. 14:08
Ajánlom
Nicola Benedetti skót hegedűművésznő még csak huszonkilenc éves, de nem bánja, hogy a közönsége legalább kétszer annyi idős emberekből áll, mint ő. A kanadai CBC Rádióban azt is elmondta, miért?
Nicola Benedetti a Royal Albert Hallban

Nicola Benedetti a Royal Albert Hallban (Fotó/Forrás: Andy Paradise / Wikimedia Commons)

A fiatal hangversenylátogatók gyakran tapasztalják, hogy nem a saját korosztályukkal van tele a koncertterem, de még csak nem is egyenlőképp képviselik magukat a korosztályok. A hallgatók vastag többsége elmúlt 50 vagy 60 éves. A CBC adásában Nicola Benedetti arról beszélt, hogy ez tulajdonképpen szép dolog.

Először arról volt szó, hogy miért fontos az iskolákban a klasszikus zene oktatása illetve felhasználása. „Ez egy hosszabb, komplexebb művészeti forma, ennélfogva alkalmas a történetmesélésre, és jól adaptálható. A többi tárgy általában tényeket közöl: ez ez, és kész.

De a zene megengedi, hogy saját személyiséged láthatatlan részeivel foglalkozz: a gondolataiddal, az érzéseiddel.

Ez hatalmas hatással bír arra, hogy hogyan bánunk egymással, hogyan élünk egymás mellett, és hogyan beszélünk az emberekkel. Nem azt mondom, hogy varázsütésszerű megoldás, de azt hiszem, a klasszikus zene rendkívül kreatív elfoglaltság lehet a gyerekek számára, és gondolkodásra, elmélyülésre serkentené őket.”

Ezután terelődött a beszélgetés arra, aminél igazán felkaptam a fejemet. Huszonévesként jómagam is idegenül érzem magam néha a koncerttermekben, pedig nincs rá semmi okom. Legközelebb Nicola Benedetti szavaira gondolok majd, ha hangversenyre megyek.

Benedetti azzal folytatja, hogy nem csoda, hogy ez az elmélyült kikapcsolódás többnyire az idősebb generációt vonzza.

Nem jó, ha kritizáljuk a közönséget azért, mert idősek.

Nem is tudom kifejezni, milyen szörnyű ez, és mennyire sértő megbélyegezni egy korosztályt, tovább mélyítve ezzel a generációk közti szakadékot.”

Koncert a Zeneakadémián

Koncert a Zeneakadémián (Fotó/Forrás: Mudra László)

A riporter kérdésére így folytatta: „Sokszor problémának gondoljuk ezt, azt mondjuk, hogy tenni kell valamit [az idős közönség ellen]. De azt hiszem, hogy ez nem egy probléma, sőt, gyönyörű, hogy emberek, akik kicsit elfáradtak az életben, mert családot alapítottak és felnevelték a gyerekeiket, találtak egy szép esti elfoglaltságot. Elmennek, és meghallgatnak egy szimfóniát, felfedeznek új zeneműveket.”

Az angol nyelvű beszélgetés a CBC hangtárában hallgatható meg.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.