Klasszikus

„Bármit ki tud hozni egy zenekarból”

2016.12.17. 08:05
Ajánlom
A bécsi Újévi Koncert 1959-ben indult el a világhír felé, amikor a televíziós közvetítések lehetővé tették, hogy a Musikverein falain kívülre is eljusson az az ünnepi hangulat, amely ma már több mint hetven éve része a január 1-jéknek. A különleges koncert alkalmával ezúttal a venezuelai Gustavo Dudamel lép a Bécsi Filharmonikusokat irányító karmesterek nyomdokaiba.
Gustavo Dudamel

Gustavo Dudamel

Az első Újévi Koncertet 1941-ben mutatták be a Bécsi Filharmonikusok, leszámítva azt az 1939. december 31-én tartott hangversenyt, amit még a Bécsi Zeneegyesület a háborús időszakban is zsúfolásig megtelt Aranytermében rendeztek. Napjainkban az 1869-ben átadott, csodálatos akusztikájú és gazdagon díszített Musikverein ad méltó otthont az európai zeneművészet hagyományait felelevenítő hangversenynek, amelyre évről évre egyre többen kíváncsiak. A koncertre eleve nem olcsó a jegy, de még így is akkora az érdeklődés, hogy a jelentkezők közül sorsolással döntenek arról, kik lesznek a szerencsések, akik élőben élvezhetik az Újévi Koncertet. Az első évtizedekben a legendás karmester, Willi Boskovsky személye volt a garancia a sikerre, aki 1955-től negyed évszázadon át vezette a Bécsi Filharmonikusokat, és ezzel együtt volt az Újévi Koncertek vezető karmestere. Őt Lorin Maazel követte, aki hét éven keresztül állhatott a Verein pulpitusán.

Ez után az időszak után vált csak gyakorlattá, hogy az egész világ által várt évi egy koncert irányításával járó megtiszteltetést minden alkalommal más és más karmester érdemelhette ki. Ebbe a névsorba illeszkedik most bele 2017. január 1-jével Gustavo Dudamel. A harmincöt éves, venezuelai születésű dirigens, a valódi értelemben vett karmester-egyéniségeket illetően, századunk egyik legnagyobb reménységének számít. Elvitathatatlan tény, hogy egészen fiatalon került kiemelt, nagy presztízsű pozíciókba, személyisége, dél-amerikai temperamentuma, amely leginkább koncertszínpadon bontakozik ki, pedig úgy tűnik, megállta a helyét a legnagyobbak között. Vezénylési stílusának, zeneiségének a magyar közönség is részese lehetett már, amikor 2011-ben a Los Angeles-i Filharmonikusok élén adott koncertet a Művészetek Palotájában.

Musikverein

Musikverein (Fotó/Forrás: AP Ronald)

Dudamel tízéves korától hegedül, később zeneszerzést és karmesterséget is tanult, utóbbi területen mindössze tizenöt éves korában próbálta ki magát élesben, azóta pedig nem lehet kiragadni a kezéből a karmesteri pálcát. Néhány évvel később az Orquesta Sinfónica Simón Bolívar művészeti vezetőjének nevezték ki, s a 2004-es nemzetközi Gustav Mahler Karmesterversenyt még csak ez után nyerte meg. Az elismerés elhozta számára az ismertséget, valamint felhívta magára többek között olyan karmesterlegendák figyelmét, mint Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim, Esa-Pekka Salonen vagy az azóta már elhunyt Claudio Abbado.

A következő évben Gustavo Dudamel már az Izraeli és Los Angeles-i Filharmonikusokat, valamint a Göteborgi Szimfonikus Zenekart vezényli és lemezszerződést köt a Deutsche Gramophonnal. 2007-ben találkozik először a Bécsi Filharmonikusokkal, majd rövidesen a XVI. Benedek pápa nyolcvanadik születésnapjára rendezett koncertet dirigálja a Vatikánban. 2016-ban az amerikai futball legnagyobb ünnepén, a Super Bowl szünetében megrendezett show-műsorban szerepelt, amivel először vitte be a klasszikus zenét Amerika legnézettebb sporteseményének keretei közé. Dudamelről és időként megbotránkoztató előadásairól, vezénylési stílusáról a legnagyobbak nyilatkoztak elismerően.

Dudamel a Super Bowlon

Kapcsolódó

Dudamel a Super Bowlon

Most először szerepel klasszikus zene az Egyesült Államok és egyben a világ legnézettebb sporteseményének ötvenéves történetében.

„A legelképesztőbb adottságokkal rendelkező karmester, akivel valaha összehozott a sors” – így Sir Simon Rattle. Emanuel Ax zongoraművész szerint Dudamel „Bármit ki tud, hozni egy zenekarból. A zenészek azt érezhetik, hogy együtt dolgoznak a darabon, nem pedig csak követik a karmester iránymutatását”. Christoph Konz, az Újévi Koncerten főszerepbe kerülő Bécsi Filharmonikusok második hegedűjének szólamvezetője pedig kiemelte, hogy Dudamel „nemcsak különböző stílusú művekből álló repertoárját vezényli fejből, de kívülről tudja az éppen aktuális partitúrák minden egyes segédszámát, és soha nem veszíti el a próbák fonalát egyetlen pillanatra sem”. Bár legutóbb a bécsiek kissé fanyalogva fogadták a Saatsoperben, idén áprilisban debütáló karmester Puccini-interpretációját, de így vagy úgy, mindenképpen látványos és meglepetésekben gazdag Újévi Koncertnek nézünk elébe Gustavo Dudamellel a dobogón.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Zenés színház

Fiatal tehetségekkel érkezik a Jégvarázs musical idén ősszel a Madách Színházba

A Madách Színház nyilvánosságra hozta a 2025 szeptemberében debütáló Jégvarázs musical szereposztását és alkotócsapatát. Az előadás rendezője a színház igazgatója, Szirtes Tamás.
Könyv

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.