Klasszikus

Barokk ritkaságokat játszott lemezre Tóth-Vajna Zsombor

2024.12.19. 14:10
Ajánlom
Az ifjú művész az év végére új, Türingiai virtus című albumával örvendezteti meg a barokk billentyűs muzsika kedvelőit, amely számos streamingszolgáltató kínálatában elérhető.

Tóth-Vajna Zsombor régi billentyűshangszer-specialista és karmester munkásságát idén Magyar Arany Érdemkereszttel és Budavárért Emlékéremmel ismerték el. Tavasszal első magyarként adott szólókoncertet a londoni Westminsteri apátságban és a Szent Pál-székesegyházban. Legutóbb, december 4-én nagykoncertezett zenekarával, a Harmonia Caelestis Barokk Zenekarral a Művészetek Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében.

„J. S. Bach mindig a kedvenc zeneszerzőm volt. Ahogy egyre többször és mélyebben foglalkoztam a műveivel, elkezdett érdekelni, kik lehettek azok a mesterek, akik hatására a klasszikus zene legnagyobb zeneszerzőjévé válhatott.

Kutatásaim során olyan nagyszerű, ám ritkán hallható zeneszerzők műveivel ismerkedtem meg, akik nélkül ma biztosan más lenne a klasszikus zene.

Ez a felismerés indította el bennem az elhatározást, hogy korabeli hangszerek segítségével rögzítsem a barokk muzsika ezen értékes, ám ritkán hallható részét, autentikus zenei utazásra invitálva ezzel a barokk billentyűs muzsika kedvelőit. A lemez december 10-től elérhető több, mint negyven zenei streamingszolgáltató kínálatában” – nyilatkozta az album kapcsán Tóth-Vajna Zsombor.

Az ifjú J. S. Bach tízévesen, mindössze tíz hónap leforgása alatt árvult el. Legkisebb gyerekként a nála tizennégy évvel idősebb bátyjához, Johann Christoph Bachhoz került. A későbbi zeneszerző az ő segítségével sajátította el a billentyűs játék alapjait, és neki köszönhetően sokféle zenével találkozott, kotta formájában is. Míg más gyerek csokit csen a kamrából, addig ő bátyja féltve őrzött kéziratát szemelte ki magának A kottagyűjtemény a korabeli billentyűs muzsika keresztmetszetének tekinthető, és Reincken, Pachelbel, Buxtehude, Böhm és Ritter műveit tartalmazta.

A legenda szerint Bach hat hónapon át éjjelente, titokban, a hold fényénél másolta ki magának a darabokat, hiszen a tanulás kétségtelenül egyik leghatékonyabb módja a hangról hangra másolás.

Bach kézirata sajnos elveszett, azonban bátyjáé fennmaradt, melyet fia, Andreas Bach örökölt, így ma Andreas-Bach-Buch néven ismeri a zenetudomány. Tóth-Vajna Zsombor december 10-én megjelent lemeze egy ma világszinten is ritkán hallható repertoárba enged betekintést majdnem 43 perces műsora során, hasonlóan a 2022-ben megjelent, Az ifjú Bach zenei univerzuma címet viselő orgonalemezéhez. A Türingiai virtus olyan szerzők csembalóműveit tartalmazza, akik nagy hatással voltak az ifjú J. S. Bach zenei fejlődésére. A lemezen megszólaló repertoárt egy Magyarországon egyedülálló, türingiai stílusban épült német csembalón rögzítette, amely garanciát jelent ezen művek korhű megszólaltatására.

Fejléckép: Tóth-Vajna Zsombor (fotó: Borovi Dániel)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.