Tóth-Vajna Zsombor régi billentyűshangszer-specialista és karmester munkásságát idén Magyar Arany Érdemkereszttel és Budavárért Emlékéremmel ismerték el. Tavasszal első magyarként adott szólókoncertet a londoni Westminsteri apátságban és a Szent Pál-székesegyházban. Legutóbb, december 4-én nagykoncertezett zenekarával, a Harmonia Caelestis Barokk Zenekarral a Művészetek Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében.
„J. S. Bach mindig a kedvenc zeneszerzőm volt. Ahogy egyre többször és mélyebben foglalkoztam a műveivel, elkezdett érdekelni, kik lehettek azok a mesterek, akik hatására a klasszikus zene legnagyobb zeneszerzőjévé válhatott.
Kutatásaim során olyan nagyszerű, ám ritkán hallható zeneszerzők műveivel ismerkedtem meg, akik nélkül ma biztosan más lenne a klasszikus zene.
Ez a felismerés indította el bennem az elhatározást, hogy korabeli hangszerek segítségével rögzítsem a barokk muzsika ezen értékes, ám ritkán hallható részét, autentikus zenei utazásra invitálva ezzel a barokk billentyűs muzsika kedvelőit. A lemez december 10-től elérhető több, mint negyven zenei streamingszolgáltató kínálatában” – nyilatkozta az album kapcsán Tóth-Vajna Zsombor.
Az ifjú J. S. Bach tízévesen, mindössze tíz hónap leforgása alatt árvult el. Legkisebb gyerekként a nála tizennégy évvel idősebb bátyjához, Johann Christoph Bachhoz került. A későbbi zeneszerző az ő segítségével sajátította el a billentyűs játék alapjait, és neki köszönhetően sokféle zenével találkozott, kotta formájában is. Míg más gyerek csokit csen a kamrából, addig ő bátyja féltve őrzött kéziratát szemelte ki magának A kottagyűjtemény a korabeli billentyűs muzsika keresztmetszetének tekinthető, és Reincken, Pachelbel, Buxtehude, Böhm és Ritter műveit tartalmazta.
A legenda szerint Bach hat hónapon át éjjelente, titokban, a hold fényénél másolta ki magának a darabokat, hiszen a tanulás kétségtelenül egyik leghatékonyabb módja a hangról hangra másolás.
Bach kézirata sajnos elveszett, azonban bátyjáé fennmaradt, melyet fia, Andreas Bach örökölt, így ma Andreas-Bach-Buch néven ismeri a zenetudomány. Tóth-Vajna Zsombor december 10-én megjelent lemeze egy ma világszinten is ritkán hallható repertoárba enged betekintést majdnem 43 perces műsora során, hasonlóan a 2022-ben megjelent, Az ifjú Bach zenei univerzuma címet viselő orgonalemezéhez. A Türingiai virtus olyan szerzők csembalóműveit tartalmazza, akik nagy hatással voltak az ifjú J. S. Bach zenei fejlődésére. A lemezen megszólaló repertoárt egy Magyarországon egyedülálló, türingiai stílusban épült német csembalón rögzítette, amely garanciát jelent ezen művek korhű megszólaltatására.
Fejléckép: Tóth-Vajna Zsombor (fotó: Borovi Dániel)